20 zaujímavých faktov o láske

Láska je čistá, láska je bolestivá, láska je sladká a láska je strašná. Pravá láska je úžasná. Naše životy závisia práve od nej a častokrát sa zdá, že sa planéta prestane točiť, ak by nebolo lásky. Láska je niečo, po čom túžime a niečo, za čím smútime, keď to stratíme.

„Ak ste neboli nikdy zranení, ste buď veľmi šťastní, alebo veľmi osamelí.“

Rozumieme poézií sŕdc, ale počas rôznych životých etáp máme tendencie demystifikovať tento vzácny pocit viac a viac. Dozvedáme sa o biologických procesoch, ktoré majú za následok určité reakcie, taktiež sa dozvedáme o kultúrnych vplyvoch, ktoré pôsobia na naše správanie a uvažovanie o láske a samozrejme sú tu psychologické a fyziologické procesy, ktoré nás nútia do niekoho sa zaľúbiť. Akonáhle  si myslíme, že vo svete vysvetľovanom vedou niet viac miesta pre romatiku, zaľúbime sa alebo sa len pozrieme do očí milovanej osoby a všetky tieto znalosti sú v okamihu zatlačené niekam do úzadia našej mysle. Koniec koncov, tento pocit sám o sebe je to, na čom skutočne najviac záleží.

V tomto článku sa dozviete 20 zaujímavostí a teórií, ktoré vysvetľujú veľa o tomto vše pohlcujúcom jave lásky bez rozptýlenia romantikou a poéziou.

20 zaujímavých faktov o láske

1. Monogamné vzťahy existujú aj v živočíšnej ríši

Foto: pexels

Aj keď sa často sami seba považujeme za verný druh, nie sme jediní v zvieracej ríši. Vlci, labute, gibony, čierne supy, albatrosy a dokonca aj termity sú len niektoré zo zvierat, ktoré si nájdu partnera na celý život.

2. Stačia nám len 4 minúty na to, aby sme sa rozhodli či sa nám niekto páči, alebo nie

Foto: pexels

Ak chcete na niekoho urobiť dobrý prvý dojem, máte len 4 minúty na to, aby ste to zvládli. Predpokladá sa, že hlavnými faktormi sú reč tela, tón a rýchlosť reči a nie tak úplne to, čo poviete.

3. Keď si dvaja zaľúbení hľadia navzájom do očí, ich srdcová frekvenia sa zjednotí

Photo by Bedbible

Jeden zaujímavý výskum dokázal, že zamilované páry, ktoré sú v pevnom a romantickom zväzku, dokážu zosynchronizovať svoju srdcovú frekvenciu po trojminútovom pohľade do očí.

4. Stav zamilovanosti má podobné neurologické účinky ako kokaín

Foto: pexels

Zamilovanosť je podobná braniu kokaínu v tom, že oba tieto zážitky ovplyvňujú rovnakým spôsobom mozog a vyvolávajú podobný pocit eufórie. Výskum dokázal, že zamilovanosť produkuje eufóriu vyvolávajúce látky, ktoré stimulujú až 12 oblastí mozgu naraz.

5. Maznanie uvoľnuje prírodné látky, ktoré pôsobia proti bolesti

Foto: pexels

Oxytocín, nazývaný aj hormón lásky, sa produkuje počas objímania a maznania. Hormón sa objaví v mozgu, vyječníkoch a semeníkoch a proces vzájomnej väzby sa môže začať. Výskum dokázal, že dávka oxytocínu výrazne znižuje bolesti hlavy a v niektorých prípadoch dokocna bolesť po 4 hodinách úplne zmizne. V každom prípade stojí za to vyskúšať túto medicínu objímania a maznania pred braním chemikálií a tabletiek.

6. Dokonca už pohľad na obrázok milovanej osoby zmierňuje bolesť

Foto: pexels

Už dlho je známe, že prítomnosť významnej osoby má pozitívny vplyv na stav pacieta, ale dokázalo sa, že rovnako funguje aj fotografia milovaného. Experiment ukázal, že pri pocite bolesti účastníci štúdie, ktorým boli ukazované obrázky milovaných a zároveň na nich pôsobili slovné hry na odpútanie pozornosti od bolesti mali znížený pocit bolesti väčší ako tí, ktorým boli predkladané obrázky im známych osôb.

7. Pri ľuďoch s rovnakou úrovňou atraktivity je viac pravdepodobné, že skončia spolu

Foto: pexels

Mnoho psychologických a sociálnych výskumov naznačuje, že existuje určitý vzorec v tom, ako si ľudia vyberajú partnerov na nadviazanie ľúbostných vzťahov. Tento vzorec vysvetľujú Matchingové párové hypotézy, ktoré hovoria, že ľudia sú viac priťahovaní k tým druhým, ktorí majú rovnaký stupeň príťažlivosti, inak povedané sú rovnako spoločenský žiadúci. V úspešne fungujúcich vzťahoch, kde toto pravidlo neplatí si jeden z páru zvyčajne kompenzuje rozdiel v atraktivite inými spoločensky žiadúcimi vlastnosťami.

8. Páry, v ktorých sú si dvaja až príliš podobní, pravdepodobne nepretrvajú

Foto: pixabay

Ako sa vraví, protiklady sa priťahujú. Výzkum dokazuje, že je to čiastočne pravda, avšak v trochu inom znení. Páry, ktoré sú si príliš podobné a páry, ktoré sú si príliš odlišné zvyčajne nemajú veľkú šancu na spoločnú budúcnosť. Zdá sa, že základom sú podobnosti dvojice, ale taktiež veci, ktorými sa líšia a môžu sa tak jeden od druhého niečo priučiť.

9. Zlomené srdce nie je len metafora

Photo by Bedbible

Výskum dokázal, že intenzívne a traumatizujúce udalosti, ako je napríklad rozchod, rozvod, strata milovanej osoby, fyzické odlúčenie od partnera alebo zrada, môžu spôsobiť skutočné bolesti v oblasti hrudníka, konkrétne pri srdci zraneného. Tento stav sa nazýva syndróm zlomeného srdca. Silná emocionálna tieseň vyšle do mozgu signál, aby začal produkovať chemické látky, ktoré oslabia srdce, vedú k silnej bolesti na hrudníku a k dýchavičnosti. Daný stav je často chybne diagnostikovaný ako srdcový infarkt. Zaujímavé je, že syndrón postihuje častejšie ženy ako mužov.

10. Romantická láska nakoniec skončí… Len preto, aby bola nahradená láskou oddanou

Foto: pexels

Partneri budú zaiste iní na začiatku svojho ľúbostného vzťahu ako o rok neskôr. Odhaduje sa, že romantická láska, ktorá je spájaná s eufóriou, závislosťou, spotenými dlaňami, motýľmi v bruchu atď., trvá približne len jeden rok. Po tomto prvom roku nasleduje fáza, ktorej sa hovorí láska oddaná. Táto zmena vyskytujúca sa pri novovzniknutých pároch je spojená so zvýšením hladiny neurotrofínu v bielkovinách.

11. Zamilovaní ľudia sú po chemickej stránke podobní tým s obsedantno-kompulzívnou poruchou

Foto: pexels

Štúdie dokazujú, že ľudia v počiatočnej fáze zamilovanosti majú nižšiu hladinu serotonínu, ktorý sa spája s pocitom šťastia a pohody, a vyššiu hladinu kortizolu, ktorý sa naopak spája so stresom. Tieto stavy sú nápadne podobné tým, ktoré majú ľudia s obsedantno-kompulzívnou poruchou. To vysvetľuje prečo sa zamilovaní ľudia správajú rozdielne a ich chovanie sa líši od toho charakteristického, na ktoré sú zvyknutí. Funguje to aj v opačnom prípade, kedy sa ľudia s nižšou hladinou serotonínu ľahšie a rýchlejšie nájdu nový vzťah ako ostatní.

12. Myslenie na lásku a sex vplýva na kreativitu a špecifické myslenie

Foto: pexels

Výskum založený na CLT (Construal Level Theory) teórii zistil, že myšlienky na lásku majú vplyv na zlepšenie abstraktného a tvorivého myslenia, pretože sú spojené s viacerými dlhotrvajúcimi vecami a abstaktnými úvahami – dlhodobé vzťahy, oddanosť, záväzky a intimita. Premýšľanie o sexe naopak donúti človeka viac sa zamerať na momentálne detaily ako na dlhodobé plány a ciele.

13. Oddanosť + starostlivosť + intimita = dokonalá láska

Foto: pexels

Trojuholníková teória lásky poukazuje na jasný vzorec pre komponenty rozličných druhov lásky. Existujú tri druhy lásky, ktoré sú výsledkom dvoch rôznych párov základných komponentov. Romatická láska = vášeň + intmita, Spoločná láska = intimita + oddanosť, Pochabá láska = vášeň + oddanosť. Samozrejme pravá a najsilnejšia zo všetkých je láska dokonalá, ktorá v sebe zahŕňa všetky tri zložky.

14. V dlhotrvajúcich vzťahoch je preferovaná atraktívna tvár nad atraktívnym telom

Foto: pexels

Existuje dôkaz o tom, že pri hľadaní osoby na flirt vyhráva na báze fyzickej príťažlisvosti telo nad tvárou. Pre tých, ktorí hľadajú dlhotrvajúce vzťahy je však opak pravdou.

15. Držanie ruky milovaného zmierňuje bolesť a stres

Foto: pexels

Je vedecky dokázané, že páry v dlhotrvajúcich vzťahoch s pevným putom a prepojením sa môžu vzájomne upokojiť v stresových situáciách alebo pri pocitoch bolesti jedného z nich, jednoducho len tým, že sa držia za ruky.

16. Vyjadrenie vďačnosti ľudom, ktorých milujete, spôsobí  okamžitý pocit šťastia

Foto: pexels

Bez dlhého rozprávania, si jednoducho pozrite experiment na danú tému v tomto krásnom videu.

17. Motýle v bruchu sú skutočné a sú spôsobené adrenalínom

Foto: pexels

Keď sa do niekoho zamilujete, pravdepodobne sa nevyhnete lietajúcim, šantiacim či tancujúcim motýlikom v žalúdku. Sú spôsobené tým, že adrenalín zaplaví Vaše telo počas situácií „bojuj-uteč“ (šokové, stresové, ohrozujúce situácie).

18. Rozšírené zreničky naznačujú Váš záujem o niekoho a robia vás príťažlivejšími

Foto: pexels

Už v roku 1870 prišiel Darwin na to, že zreničky sa pri zvýšenej pozornosti a zameraní rozširujú. Toto je samozrejme pravda, nastane to totiž, keď sa človek díva na objekt svojej túžby alebo na milovnaú osobu, dokonca stačí i fotografia alebo video. A navyše, ľudia s rozšírenými zreničkami sú sami o sebe príťažlivejší.

19. Aj cudzí ľudia sa dokážu pri vzájomnom dívaní sa do očí zamilovať

Foto: pexels

Ako sa vraví, oči sú zrkadlom našej duše. Nie je preto žiadnym prekvapením, že už len samotné dívanie sa do očí môže viesť k zamilovaniu sa aj v prípade, že jeden o druhom nič nevieme. Bolo dokázané, že keď sa na Vás niekto pozerá, telo začne produkovať chemickú látku zvanú fenyletylamín, ktorá je spojená s reakciou „bojuj-uteč“ (motýle v bruchu) vo vypätých situáciách. Ak sa teda dvojica rozhodne pokračovať vo vzájomnom pozeraní sa do očí, koleduje si o Amorov šíp.

20. Láska je skutočne všetko, na čom záleží

Foto: pexels

Úžasná 75-ročná štúdia vykonaná výskumníkmi z Harvardu dokázala, že láska je skutočne všetko, na čom záleží. Celoživotné skúsenosti účastníkov výskumu poukázali na to, že šťastie a pocit životného naplnenia sa točia okolo lásky alebo jej hľadania.

Ilustračná foto: pexels

Zdroj / 20 zaujímavých faktov o láske: boredpanda

ZDIEĽAJ NA: