Šľahačka bez smotany – recept na vegánsku bezlaktózovú alternatívu šľahačky, ktorú pripravíte z prekvapujúcej ingrediencie!

Hľadáte recept na šľahačku bez smotany či mlieka a zároveň nechcete použiť obľúbenú alternatívu, ako je kokosová smotana? Tento vegánsky bezlaktózový recept pracuje s ingredienciou, ktorú by ste ako základ šľahačky pravdepodobne netipovali – s nálevom z cíceru v konzerve. Ako na to?

Ingrediencie na šľahačku bez smotany:

 • 125 ml aquafaba – teda nálev z jednej konzervy cíceru,
 • 1/8 čajovej lyžičky vínneho kameňa,
 • 50-75 g práškového cukru,
 • 1 čajová lyžička čistého vanilkového extraktu.

Návod ako postupovať

 1. Cícer precedíme tak, aby sme všetok nálev z konzervy zachytili do misky. Samotný cícer môžeme použiť v inom recepte, napríklad na výrobu hummusu. Pre výrobu vegánskej šľahačky je potrebná práve tekutina, ktorá by mala mať aspoň 125 ml – avšak ak jej je trochu viac alebo trochu menej, je to úplne v poriadku.
 2. K nálevu pridáme vínny kameň, pomôže nám pri šľahaní. Ručným mixérom začneme zmes šľahať stredne vysokou rýchlosťou. Keď sa vytvorí jemná pena, zvýšime rýchlosť a mixujeme približne 3-4 minúty, kým sa nezačnú tvoriť tuhé špičky.
 3. Pridáme práškový cukor a vanilkový extrakt a mixujeme ešte 1 minútu. Hotovo!
 4. Šľahačku ihneď podávame. Ak sa nám trochu zvýši, neskladujeme ju v chladničke, ale v mrazničke. V chladničke by sa postupne roztopila. Podávame ju spolu so zmrzlinou, so zákuskami alebo s palacinkami. Prajeme dobrú chuť!

Extra tipy

 1. Namiesto nálevu z konzervy je možné použiť vodu, v ktorej sme varili cícer (v prípade, že cícer varievame doma a nepoužívame polotovary).
 2. Ak nemáme vínny kameň alebo ho nechceme použiť, môžeme ho vynechať. Dlhšie však potrvá, kým sa vytvorí šľahačka – približne 10 minút – a nebude taká tuhá.
 3. Cukor pridávame podľa chuti, môže ho byť viac, ale aj menej.
 4. Na začiatku máme 125 ml tekutiny, ale výsledkom môže byť až 750 ml šľahačky.

View this post on Instagram

⠀ || NEW RECIPE || Easy Vegan Whipped Cream with NO coconut! This might be the healthiest and fluffiest whipped topping on the planet. 5 minutes is all you need to make it!⠀ ⠀ Link to the recipe in profile –> @nora_cooks_vegan_

A post shared by Nora Taylor (@nora_cooks_vegan_) on

Vegánska šľahačka z cícerovej vody aquafaby

Zdroj / Vegánska šľahačka z cícerovej vody aquafaby: youtubenoracooks

ZDIEĽAJ NA: