3 recepty na domáci vanilkový extrakt, ktorý vaše pečenie posunie o kúsok ďalej

Vanilkový extrakt funguje podobne ako citrónová šťava. Má moc priviesť ostatné chute v koláčoch k životu a príjemne ich zvýrazniť. Nikto však nechce vanilkový extrakt s miliardou chemických zlúčenín, ktorý je na míle vzdialený pravej vanilke. Doprajte si luxus domáceho extraktu, zaručene spoznáte ten rozdiel.

Budete potrebovať:

 • 3 mäsité vanilkové struky – ak zoženiete iba tenké struky, môžete ich použiť až 5 kusov,
 • 250 ml alkoholu (vodka, bourbon, whisky a podobne).

Návod ako postupovať

 1. Vanilkové struky rozpoľte špicatým nožom tak, aby ste ich úplne neprerezali. Potom ich otvorte tak, aby ste videli dužinu.
 2. Pripravte si uzatvárateľnú sklenenú fľašu. Vložte do nej nadrezané vanilkové struky. Môžete použiť 250 ml aj 500 ml fľašu, množstvo alkoholu prispôsobíte. My však odporúčame menšiu veľkosť, aby bol extrakt dostatočne silný.
 3. Vanilkové struky zalejte alkoholom tak, aby ich zakryl. Ak pretŕčajú cez fľašu, rozrežte ich napoly a vložte dovnútra.
 4. Uzavrite fľašu a pretrepte v nej alkohol, aby sa celé struky namočili. Potom fľašu položte na chladné a tmavé miesto. Vždy, keď si spomeniete, zájdite obsah fľaše pretrepať, minimálne trikrát denne. Po prvom dni sa začne vanilka uvoľňovať.
 5. Celková doba prípravy extraktu trvá dva mesiace. Počas tohto obdobia nesmiete fľašu ani raz otvoriť. Hotový vanilkový extrakt bude mať tmavožltú, jantárovú farbu a nádhernú vôňu.
 6. Hotový vanilkový extrakt môžete používať až pol roka, hoci vám pravdepodobne dôjde skôr. Skladujte ho naďalej na tmavom, suchom a chladnom mieste.
Foto © Elise Bauer pre simplyrecipes

Tento chutný a hlavne voňavý zázrak si môžete pripraviť aj bez použitia alkoholu. Prečo by ste to robili? Občas, a to najmä v nepečených dezertoch ako je zmrzlina, ostáva v ústach alkoholová príchuť. Inokedy zase volíme možnosť bez alkoholu kvôli deťom. Nemusíte sa však báť, o chuť neprídete. Alkohol funguje iba ako konzervant a môžete ho preto nahradiť inými látkami s podobnými – prírodne konzervujúcimi – vlastnosťami.

Ingrediencie na domáci vanilkový extrakt bez alkoholu:

 • 8 vanilkových strukov,
 • 1/4 čajovej lyžičky soli,
 • 250 ml filtrovanej vody.

Návod ako postupovať

 1. Vanilkové struky rozrežte tak, aby vošli do fľaše, ktorú budete na extrakt používať. Potom ich prerežte po dĺžke tak, aby ste ich nadrezali, ale úplne neprerezali. Mali by ste vidieť maličké vanilkové semienka, ale stále musia byť pripevnené k struku.
 2. Vanilkové struky vložte do fľaše, pridajte soľ a úplne ich zalejte vodou. Zavrite ju vrchnáčikom a poriadne fľašou zatrepte.
 3. Potom vložte fľašu do chladničky a raz denne ju premiešajte. Tento proces by mal trvať 4 týždne.
 4. Po tomto čase stačí extrakt premiešať menej často, napríklad 2-3 razy týždenne. Táto časť procesu by mala trvať 5 týždňov.
 5. Po 9 týždňoch bude váš domáci vanilkový extrakt hotový, hoci platí pravidlo, čím dlhšie sa lúhuje, tým je silnejší a lepší! Pred použitím ho pretrepte. Keď je vanilkový extrakt hotový, môžete ho skladovať v chladničke 3 mesiace.
Foto © dessertswithbenefits

Použiť môžete aj olejovú substanciu, napríklad kvalitný rastlinný glycerín.

Ingrediencie na vanilkový extrakt s olejovým základom:

 • 0,4 l kvalitného rastlinného glycerínu,
 • 6 vanilkových strukov.

Návod ako postupovať

 1. Vyberte si kvalitný rastlinný glycerín. V obyčajných obchodoch s potravinami ho pravdepodobne nenájdete, ale zoženiete ho napríklad v online predajniach.
 2. Vanilkové struky rozrežte a ostrým nožom z nich vyškrabte semienka. Tie potom vložte do uzatvárateľnej fľaše a zalejte ich glycerínom.
 3. Nechajte semienka 6 týždňov lúhovať v glyceríne a občas ich pretrepte. Potom ho môžete používať. Skladujte ho v chladničke.

Zdroj / Recepty na domáci vanilkový extrakt: dessertswithbenefits | chute-sveta

ZDIEĽAJ NA: