Návod, ako si vytvoriť originálny koberec zo starých tričiek pomocou hula hoop

Interiér vášho príbytku sa dá zútulniť viacerými spôsobmi. Niekedy stačí použiť vhodnú tapetu, zadovážiť si zopár vankúšikov, či zamaskovať chladnú podlahu. Ak by ste do bytu radi zakomponovali niečo vlastnoručne vyrobené, tento koberček z tričkovej priadze sa vám bude istotne pozdávať.

O tom, ako si z trička vyrobiť priadzu, sme si napísali už pred nejakým časom. Dnes vám ukážeme, ako sa dá z priadze upliesť originálny farebný koberček. Okrem priadze nebudete potrebovať žiadne špeciálne prístroje, postačí Vám hula hoop, teda obruč na cvičenie alebo tancovanie. Ak použijete viac farieb, získate krásny farebný koberec, ktorý rozžiari aj to najtmavšie zákutie vášho bytu. Nie je to nič zložité, tak to poďte vyskúšať!

Pripravte si:

 • hula hoop kruh,
 • približne 10 starých tričiek alebo priadzu z tričiek napr. podľa tohto návodu,
 • nožnice.

Návod na hula hoop koberec

 1. Najprv si pripravíme konštrukciu celého pletenia. Tričko si nastriháme na vodorovné pásy cca 5 cm široké (potrebujeme 16 pásov).
 2. Takto nastrihané pásy navlečieme na hula hoop kruh. (Vždy po 2 pásoch), viď obrázok.
 3. Potom si nastriháme zvyšné tričká. Pásy už nebudú tak široké, ani dvojité. Po pozdĺžnom nastrihaní na kraji prestrihne, aby pár nebol dvojitý a bol čo najdlhší.
 4. Teraz začneme takto nastrihanými pásmi obplietať základnú konštrukciu koberčeku. Pletieme vždy striedavo, viď obrázok.
 5. Na zadnej strane koberčeka robíme uzlíky buď pri nastavovaní pásu, popr. pri zakončení pásu (ak meníme farbu pásu). Na obrázku vyššie je fialový pásik po prepletení zakončený. Potom nastavený pásik zelený, ktorý je po prepletení kolesa opäť zakončený.
 6. Potom, čo máme napletených cca 10-15 cm od stredu koberčeka, rozšírime si základnú konštrukciu okolo ktorej pletieme tak, že si dvojité pásy, teda 8 pásov okolo ktorých opletáme, rozšírime na 16 (preto sme na začiatku na kruh navliekli po 2 pásy).
 7. A potom pletieme a pletieme – až do požadovaného priemeru.
 8. Ak máme, celý koberček zakončíme. Urobíme to tak, že nožnicami odstrihneme základnú konštrukciu, okolo ktorej sme plietli. Odstrihnuté pásy zauzlíme.
 9. Po zauzlení odstrihneme prečnievajúce pásy. A máme hotovo. Podarilo sa vám upliesť koberček podľa svojho gusta? Ak áno, pochváľte sa a pošlite nám svoj výtvor.

Zdroj a foto / Hula Hoop koberec zo starých tričiek: allparenting

Videonávod na koberček z tričkovinovej priadze

Pozrite si aj návod na huňatý koberček

ZDIEĽAJ NA: