Splnili si bláznivý sen! Mladý pár si postavil dom zo starých vlakových vagónov

Odkedy sme ako ľudstvo opustili jaskyne, vývoj nášho bývania sa zdá byť nezastaviteľný. Menia sa materiály, funkcie budov a človek si myslí, že ho už nič nemôže prekvapiť. A potom narazí na ľudí, ktorí bývajú na strome, v starom lietadle, prerobia si sanitku na domček na kolesách… Alebo zabudujú dva staré vagóny priamo do svojho domu!

Tento bláznivý nápad dostala dvojica zamilovaných ľudí. Mark Stepniak a Vanessa Stallbaum sa zoznámili vo vlaku, prvú spoločnú dovolenku prežili vo vlaku z Berlína do Kazachstanu a potom sa obaja oddali Markovmu snu – túžil vo vlaku dokonca aj bývať! Na internete našli inzerát, v ktorom predávali dva vyradené švajčiarské poštové vagóny z roku 1974 a 1975. Vozne samozrejme neboli v bezchybnom stave. Opravovali ich v dielni v meste Mönchengladbach. Mladý pár zatiaľ hľadal dostatočne rozsiahly pozemok a odvážneho architekta. A ako to už býva, museli vystáť mnoho radov na rozličných úradoch, kým dostali povolenie postaviť svoj vysnívaný domov.

Pozemok nemohli vyberať v obytnej ani v priemyselnej časti mesta. Nakoniec sa im podarilo nasťahovať vedľa chovateľov psov, ktorí majú pri dome park s vyradenými strojmi. Neďaleko je tiež železničná stanica, takže nechýba ani atmosferické rachotenie vlakov. Za domom majú zase chránenú krajinnú oblasť a tak im v Marl-Sinsen život plynie presne podľa ich predstáv.

Na to, aby sa vagóny dostali až k nim, si museli prenajať koľajnice aj rušňovodiča. Na pozemok sa dostali uprostred jesene a väčšinu stavebných prác si robili Mark a Vanessa s pomocou priateľov a Markovho otca – vyučeného stolára. Vagóny zaizolovali, vymenili tesnenia okien, pridali dlažby a vymaľovali. Odborníkov si volali hlavne na ukotvenie vane, ktorá je na konci jedného z vagónov, a tiež na položenie podlahového kúrenia vo vagónoch. Kvôli autentickosti nechali niektoré priečky či triediace poštové prepážky. Rovnako zachovali príkazové tabuľky či núdzovú brzdu v kuchyni.

V jednom vagóne sa nachádza kuchyňa a v druhom kúpeľňa s jedálňou. Medzi nimi stojí dom, ktorý ich navzájom prepája, no okrem toho, že je akousi chodbou, slúži aj ako obývačka, spálňa a pracovňa pre oboch partnerov – sú to totiž fotografi. Aj preto celý dom zdobia fotografie z procesu prerábania vagónov na bývanie.

Kvôli postaveniu tejto nádhery sa dvojica zadĺžila na šestnásť rokov – dovtedy musia úver splatiť. Prevoz ich stál 24,000 eur, každý vagón po 20,000 a pozemok okolo 74,000 eur. Ich srdce im však nedovolilo inak a nám neostáva nič viac ako pokochať sa ich prácou.

Takéto je bývanie vo vagónoch

Foto © Torsten Janfeld | wohnwaggon-marl | Marco Stepniak

Zdroj / Bývanie vo vagónoch: tagesspiegel | treehugger

ZDIEĽAJ NA: