20 praktických trikov do domácnosti má už vyše 100 rokov, no život vám uľahčia aj dnes! #4

V roku 1900 sa múdre rady a tipy do každodenného života šírili na nezvyčajnom mieste – na kartičkách pribalených k cigaretám. Ľudia si ich zbierali a ak mali viacero rovnakých, navzájom si ich vymieňali. Dnes nájdeme riešenie na každý problém na internete, ale je zaujímavé pozrieť sa, ako sa informácie šírili kedysi. Uznajte, že to má svoje čaro. V štvrtej časti sa naučíme ošetriť uhryznutie zvieraťom či opraviť rozbitý tanier. Ak by vás zaujímalo ako zapáliť zápalku vo vetre, roztiahnuť tesné topánky alebo vybrať si triesku z ruky, nazrite aj do prvej, druhej a tretej série storočných trikov.

1. Ako ošetriť omrzlinu

Jednoduchý domáci recept, ktorý hneď uľaví od bolesti a podráždenia, je v prípade omrzliny soľ a jablková šťava. Odkrojte kúsok šťavnatého jablka, namočte ho do soli a potierajte ním postihnuté miesto.

2. Ako vyrobiť užitočný sádzací kolík

Praktický sádzací kolík s nastaviteľnou hĺbkou jamiek na sadenie vyrobíte zo zaostreného kúska dreva s niekoľkými zárezmi v rôznej výške. Rozmery a spôsob výroby je zobrazený na obrázku.

3. Ako vyrobiť vodováhu

Tento užitočný nástroj vyrobíte ak si dáte veľký pozor na konštrukciu spodnej časť drevenej škatule a tiež vrchného veka, ako vidíte na obrázku. Všetky časti musia byť dokonale rovné. Aj sklenená trubica musí mať dokonale oblý tvar a na oboch koncoch by mali byť zátky. Naplňte ju vodou, no nechajte v nej vzduchovú bublinu. Zátky na oboch koncoch obaľte pečatným voskom, aby tekutina neunikala ani vyparovaním.

4. Ako ušetriť plyn na plynovej peci

Zožeňte si plát železa, ktorý bude dostatočne veľký na to, aby pokryl vrchnú časť pece. Takto sa teplo z pece rozšíri na veľkú plochu, na ktorej uvaríte naraz celú večeru. Hrniec, ktorý potrebuje najviac tepla, by mal byť umiestnený priamo nad horákom/nad ohňom.

5. Ako ošetriť uhryznutie zvieraťom

Končatinu nad ranou tuho obviažte obväzom. Ranu poriadne vyčistite a ak je podozrenie, že zviera, ktoré vás uhryzlo je besné, krv z rany vysajte a po odrezaní okolitého postihnutého miesta (pokožky a svalu) ranu vypáľte dobiela rozpáleným železom. Pacientovi podávajte stimulanty a zavolajte doktora.

6. Ako z fľaše vytiahnuť sklenenú zátku

Je viacero spôsobov, ako z fľaše vytiahnuť sklenenú zátku, no metóda zobrazená na ilustrácii je najúčinnejšia. Kúsok pevnej šnúrky obviažte okolo hrdla fľaše v mieste, kde je ponorená zátka. Rýchlo šúchajte šnúrku hore dole, sklo sa tak zahreje, roztiahne a zátku ľahko vyberiete.

7. Ako upraviť korok, aby zapadol do fľaše

Niekedy je korok príliš veľký na to, aby ste ho dostali do fľaše, do ktorej chcete. Neobrezujte ho nožom; lepší spôsob vidíte na obrázku. Rolujte korok pod chodidlom a zľahka naň tlačte. Takto ho zmenšíte a pritom nenarušíte jeho jemný povrch.

8. Ako vyrobiť stôl na kriket

Oblúky vyrobte z drôtu a prilepte ich lepidlom. Kriketové pálky sú vyrobené z cievok na nite, v ktorých sú zapichnuté dlhé klince. Guľôčky nájdete medzi detskými hračkami. Na stôl dajte pred hraním obrus.

9. Jednoduchý liek na katar a prechladnutie

Vezmite si štipku bežnej jedlej soli a vdýchnite ju nosom. Potom kloktajte ústa i hrdlo teplou vodou, ale dávajte si pozor, aby ste ju neprehltli. Opakujte to každé ráno pred raňajkami.

10. Ako kopírovať drevený vyrezávaný ornament

Pripravte si niekoľko pásov papiera o niečo väčších ako je drevený výrez. Výrez nafarbite, priložte naň papier a prejdite po papieri valčekom.

11. Ako predĺžiť životnosť plynovej lampy

Keď používate novú pokrývku, mali by ste zapáliť plyn a dovoliť lampe, aby horela a potom vypnúť svetlo, hneď keď prikrývka zhorí. Namiesto toho však nechajte plyn ďalej horieť, najskôr tlmene, po minúte postupne pridávajte intenzitu. Tento postup sa volá temperovanie a predĺži životnosť lampy.

12. Ako spevniť uvoľnené hlavy na kladive alebo sekere

Dobrý spôsob ako upevniť hlavu na kladive je poriadne ho nabiť na rúčku, potom prevŕtať dve diery do dreva zvrchu a zaskrutkovať do nich dve veľké skrutky. V prípade sekery urobte otvor pod hlavou a zapichnite drôt do konca dreva. Potom okolo sekery upevnite drôt tak, ako je to na obrázku.

13. Ako vyrobiť dobré leštidlo

Skvelé leštidlo na obrazy, zrkadlá, klavíre, podlahy a podobne vyrobíte z octu a parafínu v pomere 1:1. Fľašu uzavrite korkom. Niekoľko kvapiek levanduľového oleja dodá leštidlu príjemnú vôňu a zároveň bude odpudzovať muchy a mole.

14. Ako vyrobiť veterník

Vezmite si približne 22 cm dlhú železnú trubku a urobte v nej dieru približne 5 cm od jej konca. Cez ňu prestrčte železnú tyčku. Pripevnite ju k vášmu domu, plotu alebo podobnému miestu podľa návodu na obrázku.

15. Ako urobiť korkové zátky vodotesnými

V kovovom hrnci roztopte parafín. Priveďte ho do varu a potom doň vhoďte korkové zátky tak, aby ich parafín úplne zakryl. Takto sa stanú nielen vodotesnými, ale aj vzduchotesnými.

16. Ako vyčistiť vodu v cisterne

Vodu v cisterne osviežite keď do nej primiešate polievkovú lyžicu kamenca.

17. Ako opraviť plniace pero

Povolené plniace pero môžete opraviť veľmi jednoducho. Podržte ho chvíľu nad plameňom sviečky, takto zmäkne a prstami ho môžete vytvarovať do oválneho tvaru.

18. Ako zlepiť rozbitý čínsky porcelán

Kamenec vám pomôže aj pri oprave rozbitého čínskeho porcelánu, ktorý potom môžete umývať v studenej aj teplej vode. Najskôr ho nahrejte, aby sa roztopil a potom ho naneste na zlomené miesta a porcelán zlepte.

19. Ako umyť nové topánky

Nové topánky je niekedy zložité naleštiť. Spoľahlivá metóda je pošúchať ich rozkrojeným citrónom, nechať ich vyschnúť a potom ich vyleštiť ako zvyčajne.

20. Ako skrátiť knôt z lampy

Najlepší spôsob ako skrátiť knôt na lampe je vziať si utierku a jemne ošúchať jeho spálený koniec. Nepoužívajte nôž ani nožnice, stačí odstrániť spálené časti a knôt povytiahnuť.

Zdroj / 100 rokov staré zlepšováky do domácnosti: digitalcollections

ZDIEĽAJ NA: