20 praktických trikov do domácnosti má už vyše 100 rokov, no život vám uľahčia aj dnes! #2

Máme pre vás ďalšiu dávku dobrých rád z kartičiek, ktoré kedysi výrobcovia vkladali do cigaretových škatuliek. Okrem fotografií celebrít sa v nich našli aj kreatívne návody, niekedy vtipné, niekedy skutočne poučné. Takto sa naučili ľudia správne nosiť krčahy, zapaľovať cigarety ľadom, či ako posilniť silu pľúc.

1. Ako niesť ťažký krčah

Na obrázku na pravej strane vidíte, ako správne držať plný krčah. Nestačí ho chytiť za uško, ale treba ho pridržať aj palcom. Takto nič nerozlejete.

2. Ako odstrániť atramentové škvrny z vreckovky

Aj látková ľanová vreckovka, ktorá bola nešťastne zašpinená atramentom, môže získať svoj pôvodný stav. Ak sa vám to stane, ihneď ju namočte do mlieka. Nechajte ju tam nejaký čas a škvrny zmiznú!

3. Ako zistiť či je posteľ vlhká

Ak nespíte vo vlastnej posteli a máte podozrenie, že matrac nie je čistý a suchý, vložte na pár minút pod paplón zrkadlo. Keď ho vytiahnete a nájdete na ňom hoci len nepatrné kvapôčky vody, hľadajte si radšej iné miesto na spanie.

4. Ako umyť fľaše s úzkym hrdlom

Približne do pätiny fľaše nasypte piesok a prilejte k nemu vodu tak, aby ste zaplnili približne tretinu fľaše. Potom ju zatvorte, otáčajte, traste a vyumývate tak celé jej vnútorné steny.

5. Ako uviazať tri užitočné uzly

Postupujte podľa návodu na obrázku. Prvý uzol je užitočný pri dvíhaní ťažkých predmetov. Druhý, námorníkov uzol, pomáha pevne spojiť dve laná. Tretí uzol je slávny vďaka tomu, že čím viac ho utiahnete, tým je silnejší.

6. Ako udržať rúčku štetca čistú

Ak sa chcete vyhnúť mokrej a lepkavej rúčke na štetci, po ktorej steká farba, inšpirujte sa obrázkom vyššie. Prestrčte cez rúčku kúsok plechu alebo hrubého papiera.

7. Ako zapáliť cigaretu kusom ľadu

Ide o zábavný trik, ktorý využíva zápalné vlastnosti draslíka pri kontakte s vodou. Nasypte trochu draslíka na konček ľadovej kocky a pobavte svojich priateľov. Vytvorí sa tam malý plamienok, ktorým môžete zapáliť cigaretu.

8. Ako nakresliť elipsu pomocou nite

Postupujte podľa návodu na obrázku. Vzdialenosť bodov A a B sa rovná dĺžke polovice nitky. Dva pripináčiky alebo špendlíky zapichnite do podložky a niť zaviažte okolo nich. Potom stačí v jednom bode niť napnúť, vložiť ceruzku a kresliť.

9. Ako posilniť svoje pľúca

Postavte sa na špičky a hlavu čo najviac zaklonte. Zhlboka sa nadýchnite a pri výdychu nechajte klesnúť najskôr hruď. Toto cvičenie opakujte čo najčastejšie.

10. Ako si dať dole prsteň, keď sa zasekne na prste

Tesný prsteň si dáte dole bez bolesti a bez problémov ak si najskôr namydlíte prst. Pomôže to v prípade, že kĺby na rukách nemáte opuchnuté. Inak musíte navštíviť zlatníka.

11. Ako predchádzať „oparu“ skiel na okuliaroch

Opar tvoriacich sa na okuliaroch pri prechode z chladného prostredia do tepla je nepríjemnou súčasťou života. Vyhnete sa mu každodenným umývaním okuliarov pomocou mydla. Časom sa na nich vytvorí jemná mydlová vrstva, ktorá je síce neviditeľná, ale funguje preventívne proti kondenzácii pary.

12. Ako pestovať paprade

Najlepší spôsob je postaviť kvetináč s papraďou na obrátenú misku do peknej širokej vázy. Vázu potom naplňte vodou tak, aby siahala do polovice výšky kvetináča. Nikdy ich nepolievajte tak, že ich položíte pod tečúcu vodu. Mali by ste ich pestovať na chladnom mieste a nenechať ich vyschnúť.

13. Ako vyčistiť pravú čipku

Čipku položte na kus modrého alebo bieleho hodvábneho papiera. Pokryte ju práškom páleného magnézia. Prikryte ju ďalším kúskom hodvábneho papiera, zaťažte a nechajte ju takto niekoľko dní. Po pár dňoch by mala byť čistá a jej jemná štruktúra ostane neporušená. Stačí z nej striasť magnéziový prášok.

14. Ako odstrániť fľaky od morskej vody na hnedých topánkach

Prešli ste sa po morskom pobreží a teraz ste zistili, že na topánkach máte škvrny od vody? Pomôže vám zmes sódy na pranie (množstvo veľké asi ako gaštan) rozmiešanej v dvoch polievkových lyžiciach horúceho mlieka. Pomocou kefky naneste zmes na topánky. Po zaschnutí ich vyčisťte bežným spôsobom.

15. Ako zistiť, či uniká plyn

Zistiť či uniká plyn pomocou zápaliek by bolo nebezpečné. Natrite potrubie hustým tekutým mydlom. Ak niekde uniká plyn, budú sa na tom mieste tvoriť bublinky.

16. Ako použiť hodinky namiesto kompasu

Veľkú ručičku na hodinkách nasmerujte k slnku. Potom na hodinky položte kus drôtu alebo napríklad steblo trávy tak, aby boli naprieč medzi dvanástkou a hodinou, na ktorú ukazuje veľká ručička. Ten koniec drôtu alebo stebla, ktorý je v strede medzi dvanástkou a veľkou ručičkou ukazuje na juh.

17. Ako sfúknuť tehlu

Je to nemožné, čo poviete? Po tom, ako to skúsia všetci vaši priatelia, vytiahnite papierové vrecko a postavte naňho tehlu. Fúknite do vrecka a je to!

18. Ako vidieť vietor

Počas suchého veterného dňa si vezmite kus lesklého plechu – napríklad ručnú pílu – ktorý je dokonale rovný. Držte ju v 45° uhle oproti vetru. Pozerajte sa na nejaký objekt, napríklad dom a uvidíte, ako vietor „preskakuje“ cez hranu píly.

19. Ako použiť zapínací špendlík namiesto šidla

Pripevnite zapínací špendlík na gumku od nohavíc či sukne a pohodlne si ju navlečte naspäť.

20. Ako skladovať vajíčka

Čerstvé vajíčka vložte do dreveného boxu plného soli – tá musí byť suchá. Vajíčka nesmú byť na vzduchu. Debnička by mala byť na chladnom mieste.

Ak vás sto rokov staré tipy a triky pobavili alebo poučili, určite si pozrite aj tie predchádzajúce! Naučíte sa zapáliť zápalku vo vetre, ošetriť výron, predpovedať počasie a ešte omnoho viac. Aj vy by ste si priali, aby sme niečo podobné mali aj v súčasnosti? 🙂

Zdroj / 100 rokov staré vychytávky do domácnosti: digitalcollections

ZDIEĽAJ NA: