20 praktických trikov do domácnosti má už vyše 100 rokov, no život vám uľahčia aj dnes! #3

Staré dobré rady – doslova, veď majú už sto rokov – kedysi uverejňovali na kartičkách schovaných v cigaretových krabičkách. Niektorí ľudia ich zbierali, gazdinky zdieľali dobré tipy do domácnosti a obchodníci sa tešili zo šikovného marketingového ťahu. Vráťte sa s nami späť v čase a pripravte si bránice – niektoré rady sú veľmi vtipné! Minulosť navštívime už tretíkrát, preto ak chcete viac dobrých či vtipných rád, vráťte sa aj k predošlým článkom. V prvej sérii sa dozviete ako namaľovať kačku jedným ťahom, ako uchrániť vázy pred rozbitím a ako ošetriť výron. V druhej sérii sa zase naučíte správne niesť krčah s vodou a zapáliť cigaretu kusom ľadu.

1. Ako nerozliať atrament z kalamára

Ušetrite si nepríjemnosti z rozliateho atramentu alebo z jeho pretekania za okraj fľaštičky. Použite na to kus papiera, ktorý narežete podľa obrázka do tvaru snehovej vločky. Potom papier prestrčte cez hrdlo kalamára a zatlačte ho až k jeho dnu, aby sa dotýkal stola. Použite tvrdší papier.

2. Ako prišiť gombíky na overal

Prišívanie gombíkov na pracovnú kombinézu, obzvlášť keď sa pracovník musí zohýnať a naťahovať, si môžete uľahčiť tak, že najskôr prišijete na kombinézu dva kúsky hrubej gumy, ako vidíte na obrázku. Na tie potom prišite gombíky. Guma sa bude naťahovať tak, ako sa bude pracovník hýbať a vyhnete sa tak neustálym nepríjemnostiam s rozopínajúcimi sa gombíkmi.

3. Ako vyrobiť jednoduchú závoru

Obyčajná závora často povolí a dovolí tak bráničke, aby sa otvárala. Závora, ktorú vidíte na obrázku sa však vždy vráti do polohy, ktorá uzavrie bránku, pretože najviac váhy má pod skrutkou, ktorou je pripevnená.

4. Ako brúsiť vzor do skla pomocou brúsneho prášku

Sklo si môžete ozdobiť brúsením aj bez špeciálnej brúsky. Najskôr vystrihnite šablónu z papiera takej veľkosti, ako je sklo. Papier prilepte na sklo. Sklo vložte do drevenej nádoby a upevnite ho pripináčikmi, aby sa neposúvalo. Pospte sklo brúsnym práškom. Drevenú nádobu uzavrite a krúživo ňou pohybujte. Brúsny prášok do nej vyrije vzor podľa papierovej šablóny.

5. Ako chladiť víno bez ľadu

Ak na chladenie vína nemáte poruke ľad, zabaľte fľašu do flanelu a vložte ho vo vedierku pod prúd studenej vody. Nechajte naňho tiecť vodu tak ako je to na obrázku celých desať minút a víno bude úplne vychladené a pripravené na servírovanie.

6. Ako udržať pokrievky na hrncoch nadvihnuté

Pokrievku udržíte nadvihnutú pomocou obyčajného kolíka na prádlo. Zastrčte ho na okraj hrnca a pokrievku oňho oprite.

7. Ako nafarbiť biele topánky na hnedo

Ak sa vaše biele topánky zašpinili a vy by ste radi predĺžili ich životnosť, môžete zmeniť ich odtieň. Zmiešajte štipku šafránu s olejom, ktorý používate do šalátov. Topánky najskôr poriadne umyte a vysušte. Potom ich zafarbite pomocou kúska jemnej látky. Napokon ich poriadne vyleštite.

8. Ako vyrobiť kryt na kladku

Aby ste zabránili zničeniu vonkajšej kladky kvôli počasiu (mohla by zhrdzavieť), vyrobte na ňu kryt. Pripevnite na dve malý kúsok dreva a naň potom pripevnite kus kože, ktorý zakryje kladku.

9. Ako zabrániť búchaniu dverí

Keď sa do vchodových dverí oprie vietor, často vydávajú nepríjemné zvuky, vŕzgajú a búchajú. Preto nalepte na miesta, ktoré vidíte vyznačené na obrázku (A, A) kúsok korku hrubšieho, ako je medzera medzi zárubňou a dverami. Elastický korok zabráni dverám v búchaní.

10. Ako si poradiť s vŕzgajúcimi topánkami

Nové topánky niekedy pri chôdzi vydávajú nepríjemné piskľavé zvuky alebo vŕzgajú. Môžete to napraviť tak, že do stredu celej špičky napicháte pripináčiky. Druhý spôsob je namočiť špičku do taniera naplneného olejom, pričom päta musí ostať suchá. Počkajte kým sa olej úplne vsaje do podrážky.

11. Ako nakresliť kruh bez kružidla

Kúsok drôtu omotajte okolo ceruzky. Zvyšok napnite. Koniec drôtu priložte na papier tak, ako by ste priložili jedno rameno kružidla. Ceruzou nakreslite kruh.

12. Ako zničiť pník

Ak po vyrúbaní stromu nie je peň vybratý zo zeme, začne nanovo rašiť. Zhora aj zboku doň vyvŕtajte diery a naplňte ich zmesou soli a tekutej farby. To strom usmrtí.

13. Ako obviazať chodidlo

Poranené chodilo si oprite o koleno ošetrujúceho alebo o opierku pohovky a podložte ho čistým uterákom. Obviažte ho špirálovito, ako to vidíte na obrázku. Na konci ho prichyťte zapínacím špendlíkom.

14. Ako zabrániť látkam, aby púšťali pri praní farbu

Ak chcete zabrániť tomu, aby pri praní jeden kus oblečenia zafarbil iné kúsky oblečenia, farebné látky najskôr namočte do slanej vody. Do piatich litrov vody vložte dve plné hrste soli. Oblečenie tam nechajte dvadsaťštyri hodín.

15. Ako vytiahnuť dlhé klince

Vytiahnuť z dreva dlhé klince je obzvlášť ťažké, ak sú kliešte príliš blízko pri dreve. Nemáte priestor na ruku a prsty. Preto najprv klinec povytiahnite, potom kliešte podložte malým drievkom (obrázok B) a klinec pohodlne vytiahnite.

16. Ako uchovať štetce v dobrom stave

Po maľovaní je dôležité dobre sa postarať o štetce. Najskôr z neho zoškrabte všetku prebytočnú farbu o roh plechovky s farbou. Potom ho stlačte medzi prstami s handričkou, do ktorej nasiakne farba. Nakoniec ho odložte do nádoby s vodou, ktorá siaha iba po štetinky.

17. Ako zapáliť oheň bez dreva

Občas nemáte po ruke drevo, ktorým by ste zapálili uhlíky. Dobrou náhradou sú kúsky papiera skrútené ako to vidíte na obrázku. Na založenie ohňa vám postačia dva až tri hárky novinového papiera.

18. Ako vyčistiť pršiplášť

Škvrny z pršiplášťa ľahko odstránite pomocou čerstvého surového zemiaku prekrojeného na polovicu. Tento trik funguje aj s fľakmi na sukniach, kabátoch, nohaviciach a podobne.

19. Ako uchovať jesenné listy

Krásne a rôznorodé farby listov v jeseni stoja za to, aby sa uchovali. Môžete to urobiť v spermacete (voskovitý tuk z veľryby používaný na výrobu sviečok a krémov) roztopenom v kameninovej nádobe. Keď je tekutý, ale nie úplne horúci, namočte doňho listy a potom ich položte na rovnú plochu, aby vyschli. Mali by byť obalené, ale iba tenučkou vrstvou.

20. Ako opraviť vychodené topánky

Vychodené topánky, ktoré sú tak široké, že sa vyzúvajú pri chôdzi môžete opraviť tak, že do vnútra na pätu nalepíte kus zamatovej látky. Na zamate nesmú ostať žiadne záhyby.

Viac tipov a trikov nájdete v prvej sérii a v druhej sérii rád.

Zdroj / 100 rokov staré zlepšováky do domácnosti: digitalcollections

ZDIEĽAJ NA: