16 praktických trikov do domácnosti má už vyše 100 rokov, no život vám uľahčia aj dnes! #5

Viete čo robili ľudia v predinternetových časoch? Zlepšováky do domácnosti a odpovede na každý problém im nepomáhal hľadať Google, ale kartičky s múdrosťami, ktoré našli v škatuľkách od cigariet. Naučili ich ošetriť výron, rozpoznať aké bude počasie, správne nosiť krčah, opraviť rozbitý tanier, ale aj nakresliť kačku jedným ťahom. Niektoré vás pobavia, iné možno aj poučia. Dnes sa pozrieme na zúbky posledným šestnástim tipom a trikom pre každého. Ak by vám však nestačili, ďalších osemdesiat kartičiek nájdete v predošlých častiach tejto série: 1, 2, 3, 4.

1. Ako zdvihnúť sklenený kryt plynovej lampy tak, aby sa nerozbil

Na nadvihnutie skleneného krytu z plynovej lampy postačí klobúková ihlica alebo kúsok tenkého drôtu. Prestrčte ich cez uško a pomaly nadvihnite.

2. Ako zrolovať obväz

Obväz musí byť zrolovaný pevne a rovnomerne. Keď na to nemáte prístroj, postačí chrbát stoličky. Obrázok ilustruje presný postup. Zatiaľ čo jedna osoba pevne zmotáva obväz, druhá ho pomáha naťahovať a uisťuje sa, že na ňom nevznikajú sklady.

3. Ako predchádzať praskaniu sklenených krytov na lampy

Sklo praská keď sa náhle zahreje. Preto kryt vložte do hrnca so studenou vodou, postavte ho na sporák a nechajte zovrieť. Potom vodu odstavte z pece a kryt v nechajte až kým úplne nevychladne. Pred použitím ho očistite jemnou handričkou.

4. Ako správne rozrezať sklo

Rezadlo s diamantom držíme medzi prvým a druhým prstom, ako ilustruje obrázok. Rez vedieme podľa kovového pravítka alebo drevenej latky paralelnej so sklom. Nutný je silný tlak. Nikdy nerežte sklo dvakrát, mohol by sa poškodiť diamant. Radšej po nadrezaní sklo pobúchajte.

5. Ako vyčistiť hodiny

Bavlnenú handričku namočte do oleja a priložte k jemným mechanizmom. Olej uvoľní nečistoty a ľahko ich zotriete.

6. Ako správne určiť proporcie pri zväčšovaní alebo zmenšovaní

Načrtnite si uhlopriečku Z ľavého dolného rohu k pravému hornému rohu. Nový obrázok musí byť tak veľký, aby vošiel do obdĺžnika, ktorého pravý roh pretne túto uhlopriečku. Na obrázku je pôvodná kresba tá farebná.

7. Ako vyrobiť drevený rám na pílku

Tento užitočný nástroj si vyrobíte z kusu tvrdého dreva vyrezaného v tvare ako vidíte na obrázku. Pílu na oboch stranách priskrutkujete k drevu. Píla musí do dreva zapadnúť, aby sa pri rezaní nekrútila.

8. Ako raziť text do ocele

Najskôr je potrebné pokryť oceľ včelím voskom. Dizajn alebo slová potom vyryjeme brkom na písanie. Potom na oceľ nalievame sulfát železa – čim dlhšie to budeme robiť, tým hlbšie sa text vyryje.

9. Ako využiť prach z uhlia

Prach z uhlia je možné použiť na výrobu tehál. Stačí pridať do každej lopaty prachu hrsť soli a vodu. Zmes vmiešajte na pastu a vytvarujte vo forme na tehlu. Po zaschnutí ich môžete ihneď používať.

10. Ako vyčistiť biely slamený klobúk

Najskôr ho očistite kefkou, aby ste odstránili hrubú špinu a potom ho potrite citrónom. Napokon ho ešte prejdite čistou bielou gumou a klobúk bude ako nový.

11. Ako merať pomocou mincí

Keď nemáte po ruke pravítko, je dobré vedieť, koľko merajú jednotlivé mince. Takto rýchlo zmeriate malé plochy.

12. Ako namoriť dubové drevo

Drevo musíte zatvoriť do plechovky alebo dreveného boxu, ktorý je vzduchotesný. Rohy boxu ešte prekryte papierom. Vložte ho tam spolu s miskou s amoniakom. Čím dlhšie tak drevo bude, tým bude tmavšie.

13. Ako zaistiť a spevniť skrutky

Do matice i do skrutky vyvŕtajte dieru, cez ktorú prestrčíte tenký kúsok kovu. Niekedy stačí vyvŕtať otvor iba do skrutky, ako vidíte na prvom obrázku.

14. Ako vybrať smietky z oka

Nečistotu z oka ľahko odstránite, ak do jeho kútika kvapnete ricínový olej, alebo akýkoľvek olej na varenie. Na obrázku vidíte, ako sa dá kvapka oleja kvapnúť pomocou špičky štetca na maľovanie. Ak máte v oku maltu alebo vápno, vypláchnite ich vodou s troškou octu.

15. Ako vyrezať nápis do dreva

Každý obchod potrebuje mať svoj názov dobre viditeľný na pútači a majstri zaoberajúci sa ich vyrezávaním nemajú núdzu o prácu. Zvládnete to aj sami. Stačí použiť svetlé drevo a ak je písmo pekné, zákazníci budú prichádzať sami. Hore navŕtajte dva háky na zavesenie.

16. Ako vyrezávať do hliníkového plátu

Plát hliníka vložte medzi dve drevá. Všetky tri vrstvy k sebe pribite. Na drevo nakreslite vzor a vrežte ho. Potom oddeľte drevá od kovu a máte hotovo.

Zdroj / 100 rokov staré lifehacky do domácnosti: digitalcollections

ZDIEĽAJ NA: