Zvuková izolácia a jednoduché tipy pre väčší pokoj v domácnosti

Odpočinok je pre naše zdravie nevyhnutný a má rozhodujúci vplyv na našu pohodu, koncentráciu a výkonnosť. Potrebujeme ho na regeneráciu a ochranu sluchu.

S cieľom vytvoriť pokoj a izolovať zdroje hluku je možné prijať rôzne opatrenia na odhlučnenie alebo zvukovú izoláciu. Čo sa však skrýva za pojmom „zvuková izolácia“ a ako sa dá realizovať v bežnom živote?

Čo je to zvuková izolácia?

Zvuková izolácia popisuje akustické oddelenie dvoch alebo viacerých miestností od seba. To znamená zabrániť šíreniu hluku prenášaného vzduchom a hluku prenášaného konštrukciou. Dobre navrhnutá zvuková izolácia teda zahŕňa všetky opatrenia, ktoré prerušujú alebo obmedzujú šírenie zvuku.

Aký materiál je vhodný na zvukovú izoláciu?

Aby sa čo najviac obmedzil hluk prenášaný konštrukciou a vzduchom, odporúčané sú ťažké izolačné dosky s veľkou hmotnosťou a objemom, medzi ktoré patrí napríklad kvalitná hobra.

Dodatočná hmotnosť má pozitívny vplyv na rezonančné správanie a účinnosť izolačnej dosky a zohráva rozhodujúcu úlohu najmä pri renovácii budov.

Vo všeobecnosti platí, že čím hlasnejší zdroj zvuku, tým pevnejší by mal byť výrobok pre optimálnu zvukovú izoláciu. Takže nielen pohodlný madrac, ale aj špeciálna izolácia steny pred hlukom z ulice alebo od susedov vám pomôžu lepšie spať.

Najlepší izolačný materiál bez priestorového obmedzenia

Peny patria medzi najobľúbenejšie a najúčinnejšie materiály na odhlučnenie priestorov. Štruktúra akustickej peny s otvorenými pórmi vedie zvuk hlboko do materiálu a kinetická energia kmitajúcich častíc vzduchu (zvuková energia) sa trením premieňa na nepostrehnuteľnú tepelnú energiu. Alebo jednoducho povedané: zvuk sa pohltí. Ak si teda chcete doma užívať pokojné ticho bez priestorového obmedzenia hrubých izolačných materiálov, vyskúšajte špeciálnu akustickú penu na stenu.

Zdroj obrázka: Andrey_Popov/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov