11 dôležitých znakov toho, že ste pripravení stať sa rodičmi

Keď sa na tehotenskom teste objaví správny počet čiarok, je už neskoro uvažovať, či ste pripravení na rodičovstvo. Ak však iba plánujete, skúste sa zamyslieť nad tým, či nie je priskoro a či je práve teraz ten správny čas na príchod nového človiečika. Zmení vám totiž celý život. Dopredu nemôžete mať stopercentnú istotu, ale mať dieťatko je dobrý nápad ak spĺňate čo najviac z nasledujúcich bodov.

11. Mať dieťatko je spoločné rozhodnutie

Základom dobrého vzťahu je úprimnosť a vzájomný rešpekt. Nemôžete jednoducho ignorovať priania vášho partnera. Jeden pre druhého musíte byť viac ako biologický materiál a inkubátor. Aby ste sa vyhli nedorozumeniam a konfliktom, diskutujte o dieťati skôr, ako na ňom začnete pracovať.

10. Dieťaťom nechcete riešiť problémy vo vzťahu

Niekedy deti naozaj vyplnia praskliny v manželstve, pretože vyžadujú veľa pozornosti a rodičia sa nestíhajú venovať konfliktom. Na druhej strane, aj po pôrode vzniká mnoho problémov a hádok, ktoré môžu manželstvo ešte viac zhoršiť. Dieťa nie je mierotvorca a zaslúži si narodiť sa do šťastnej rodiny.

9. Je to bábätko, nie dokonalý model človeka

Pravdepodobne máte nejaké sny a predstavy o tom, ako bude vaše dieťa vyzerať a aké bude mať talenty. Musíte však pochopiť, že vaše nenarodené dieťa nemusí dosiahnuť vaše prehnané očakávania. Mali by ste ho akceptovať, akékoľvek bude.

8. Realisticky hodnotíte svoje schopnosti a možnosti

Dokonalý a bezstarostný rodič sa vyskytuje na svete len vzácne. Nestrácajte nádej skôr ako to skúsite. Len si zložte ružové okuliare a zmierte sa s malými nedokonalosťami. Pripravte sa zapracovať na svojich omyloch.

7. Nemeňte svoj život kvôli predstavám iných

Internet prekypuje opismi správneho života – kedy máte mať deti, čo znamená mať šťastnú rodinu… Povedzte si dosť. Nikto vám nemôže povedať, kedy príde váš správny moment. Pocítite to sama.

6. Správne odhadujete možné problémy v budúcnosti

Niektoré dvojice očakávajú, že rodičovstvo je zábavné. Určite si užijete veľa príjemných chvíľ, ale v balíčku s nimi dostanete aj problémy a ťažkosti. Môžete iba predpokladať, ako to ovplyvní vašu myseľ a pohodu. Preto sa radšej dopredu pripravte.

5. S deťmi je spojené široké spektrum emócií

Deti sú dokonalé v tom, že v nás dokážu vyvolať tie najpríjemnejšie i najhoršie emócie. Keď sú rodičia príliš láskavý, je podľa detí čas trochu si okoreniť život nejakou neplechou. Anjelik sa zmení na čertíka a vám neostáva nič iné, iba sa upokojiť a akceptovať to.

4. „Tehotenstvo“ a „nočná mora“ nie sú synonymá

Na to, aby ste prekonali strach z výšok nemusíte skákať s padákom. Rovnaké pravidlo platí aj pre tehotenstvo. Niektoré obavy môžete vyriešiť ešte predtým.

3. Venujte pozornosť ekonomickej stránke

Po narodení dieťaťa sa vaše výdavky môžu veľmi rýchlo navýšiť. Preto si potrebujete pripraviť úspory. Vaše dieťa potrebuje výživnú stravu i opateru.

2. Ste pripravení rásť ako rodičia

Vaše dieťa je komplexný „mechanizmus“ – kedykoľvek môže začať plakať a nedokážete ho len tak „vypnúť“. Musíte sa naučiť ako zvládnuť takéto situácie.

1. Rozhodnutie stať sa rodičmi je premyslené a nikto vám ho nenanútil

Všetci sme už niekedy počuli desivé príbehy o tom, ako zostarneme sami a nebude nám kto mať podať ani pohár vody alebo pár ponožiek. Iba vy rozhodujete o tom, či budete mať dieťa. Zamerajte sa na svoje priania a možnosti a zabudnite na to, čo si myslia ostatní ľudia vo vašom okolí.

Zdroj / Znaky, že ste pripravení stať sa rodičmi: brightside | Úpravy a preklad: kreativita

ZDIEĽAJ NA: