5 trefných faktov o ženách na materskej dovolenke

Dieťa v rodine všetko zmení. Žena spravidla nastúpi na materskú dovolenku, ktorá je v skutočnosti rovnako náročnou, ak nie náročnejšou, prácou, ako iné povolania. Napriek tomu si ju oteckovia často idealizujú – pokiaľ ju nezažijú na vlastnej koži. Nie je nič krajšie ako priviesť na svet nový život a učiť deti všetko, čo budú potrebovať. Uznajte však – je to riadna drina.

Každodenná rutina

Každodennú rutinu na materskej dovolenke môžeme opísať asi takto: kŕmenie, umývanie, výmena plienky, hladkanie, hojdanie, kŕmenie, výmena plienky, pranie (lebo bábätká sa často zašpinia!), hranie sa s dieťatkom, kúpanie, kŕmenie, prechádzka, upratovanie, varenie, kŕmenie… V takomto kolotoči je aj návšteva lekára výnimočnou udalosťou.

Režim dňa

Pre maminu a dieťatko je dôležité zabehnúť režim dňa. Deti sa takto cítia bezpečnejšie, lebo vedia, čo bude nasledovať, to vám potvrdia aj detskí lekári. Realita je však oveľa krutejšia. Je čas spať? Bábo práve vtedy plače a odmieta ísť do postieľky. Alebo sa nechce najesť. Alebo kričí, lebo počas prechádzky nechce byť v kočiari. Môžete si plánovať koľko chcete, napokon všetko závisí od nálady dieťaťa.

Nedostatok viditeľnej aktivity

Máloktorý pocit je lepší ako zadosťučinenie po dobre odvedenej práci, ktorá viedla k vysnívanému cieľu. Ibaže ženy na materskej dovolenke môžu naozaj iba snívať o tom, že stihnú všetko, čo by chceli. Najmä v prípade domácich prác nezáleží na tom, ako veľmi sa snaží. Deti radi drobia na práve povysávaný koberec, rozhádžu čerstvo poukladané hračky a zašpinia všetku vypratú bielizeň. A hoci sa mamina cez deň nezastavila, výsledok jej aktivity večer otecko nevidí.

Nedostatok sebavedomia

Materstvo ovplyvňuje kariéru, vzťahy a kontakt s ľuďmi i telo. Často je to iba dočasné, ale mamke na materskej dovolenke to pripadá ako večnosť. Vráti sa niekedy do práce? A kedy? Bude mať ešte niekedy takú postavu, ako pred tehotenstvom? Je ešte zaujímavá pre bezdetných priateľov, keď ju viac nové módne trendy a filmy trápi kolika bábätka a dojčenie? Takéto myšlienky na sebavedomí rozhodne nepridávajú!

Nepodmienečná láska

Nevoľnosť, nudná rutina, pochybnosti o sebe samej… To všetko sa vyparí keď sa dieťatko prvýkrát usmeje, keď povie „mama“ alebo „ľúbim ťa“. A po všetkých ťažkostiach si žena často povie – je čas na druhé dieťa! Pretože to stojí za to.

Zdroj / Ako si ženy na materskej dovolenke predstavujú muži: Leonid Khan pre brightside

ZDIEĽAJ NA: