Recept na španielsku zemiakovú omeletu Tortilla de Patatas, ktorú pripravíte zo základných surovín

Tortilla de Patatas alebo španielska zemiaková omeleta je tradičné jedlo zo Španielska. Na jeho prípravu potrebujeme základné suroviny, ktoré sa nájdu takmer v každej domácnosti – zemiaky, cibuľu a vajíčka. Jednoduché jedlo môžete pripraviť aj ak vám ostanú zemiaky od obeda na druhý deň.

Ingrediencie na 3-4 porcie:

 • 3 stredne veľké zemiaky (okolo 650 g),
 • 5 vajíčok,
 • 1 cibuľa, nakrájaná natenko,
 • soľ podľa chuti,
 • 600 ml kvalitného extra-panenského olivového oleja.

Postup

 1. Zemiaky ošúpeme, prekrojíme na polovice a potom na štvrtiny. Potom ich pokrájame na približne 3 mm hrubé plátky.
 2. Cibuľu pokrájame na tenké plátky.
 3. V panvici s priemerom 24 cm rozohrejeme olivový olej pri vyššej teplote. Pridáme zemiaky a cibuľu, soľ podľa chuti a teplotu na sporáku znížime na stredne vysokú. Takto ich opražíme 10-12 minút, kým zemiaky nie sú mäkké (keď do nich pichneme vidličkou), ale zároveň nie sú hnedé.
 4. Potom ich vyberieme a vložíme do sitka, v ktorom z nich odkvapká prebytočný olej. Necháme ich mierne vychladnúť. Olej môže byť precedený a znova použitý.
 5. Medzitým rozbijeme vajíčka do veľkej misky. Osolíme ich a premiešame. Potom k nim pridáme vychladené zemiaky a cibuľu a premiešame.
 6. Jednu polievkovú lyžicu olivového oleja rozohrejeme na panvici s nelepivým povrchom. Nalejeme na ňu vajíčkovo-zemiakovú zmes. Premiešame ju, aby sa uvarené vajíčka dostali navrch. Potom ju jemne popritláčame a necháme variť 5-6 minút. Potom oddelíme okraje tortilly od panvice, na vrch tortilly položíme väčší tanier a panvicu prevrátime. Potom ju hneď vrátime z taniera do panvice.
 7. V tomto bode sa môžeme rozhodnúť, či preferujeme šťavnatú a trochu surovú, alebo úplne uvarenú tortillu. Ak ju chceme skrz-naskrz uvarenú, necháme ju na panvici ešte 2-4 minúty. Potom ju preložíme na servírovací podnos a necháme pár minút odstáť.
 8. Zemiakovú tortillu podávame so šalátom a s čerstvým chlebom. Dobrú chuť!

Zemiaková omeleta Tortilla de Patatas

Zdroj a foto / Zemiaková omeleta Tortilla de Patatas © youtube

ZDIEĽAJ NA: