Zelená káva – aké sú jej účinky na naše zdravie?

Ak patríte medzi zástancov zdravého životného štýlu, v tom prípade iste viete, že dôležitý je nielen pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, ale najmä vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály i vlákninu. Dostatok tekutín, obzvlášť v teplých letných dňoch, je alfou a omegou, no zabúdať by ste nemali ani na zelenú kávu, ktorá je zdravou alternatívou tej klasickej kávy, ktorej sa mnohí z nás nevedia vzdať. Viete, aké sú účinky zelenej kávy pre náš organizmus? Ako si pripraviť lahodnú kávu? Viete, ako často môžete piť zelenú kávu?

Je zelená káva naozaj zdravá?

O zelenej káve ste už zrejme počuli aj vy. Má pozitívne účinky na zdravie človeka, keďže ide o neopražené kávové zrná klasickej kávy, ktoré udržiavajú niektoré pozitívne látky. Už na úvod treba zdôrazniť, že zelená káva neobsahuje len kofeín, ale účinné a zdravé látky akými sú bielkoviny, kyselina listová, horčík, vápnik, fosfor, ba dokonca vitamíny typu B a K. Vďaka svojim vlastnostiam účinne detoxikuje organizmus od škodlivých látok, chráni bunky pred voľnými radikálmi, podporuje činnosť srdca, zrýchľuje fungovanie metabolizmu, znižuje pocit hladu, podporuje spaľovanie kalórií či odstraňuje stres a nervozitu. Je teda skvelým pomocníkom pred všetkých tých, ktorí sa snažia udržať vo fyzickej i psychickej kondícií, a teda sa snažia zhodiť nejaké to „kilečko“ navyše.

Pripravte si lahodnú zelenú kávu

Ak ste sa rozhodli pre namletú zelenú kávu, v príprave tohto obľúbeného nápoja nie je potrebné robiť výnimku. Na jednu šálku je ideálne použiť zhruba sedem gramov kávy, čo sú asi dve čajové lyžičky. Ak ste sa však rozhodli pre nemletú zelenú kávu, zrná by ste mali najprv nechať namočené vo vlažnej vode aspoň dve hodiny, pričom samotné lúhovanie by malo trvať päť minút. Čo sa týka chuti zelenej kávy, treba rátať s tým, že je veľmi podobná chuti zeleného čaju. To však vôbec nevadí, práve naopak. Chuť, ale i samotná aróma zelenej kávy sú mierne aromatické a behom krátkej doby si na ňu natoľko navyknete, že na vaše doposiaľ milované presso či cappuccino si už ani len nespomeniete.

Ako často môžem piť zelenú kávu?

Pokiaľ nemáte zdravotné problémy, obzvlášť kardiovaskulárne ochorenie, zelenú kávu môžete piť jeden až tri krát denne, najlepšie bez mlieka, smotany a cukru. Vďaka primeranej dávke budete mať dostatok energie na všetky povinnosti, ktoré vás čakajú behom dňa, čiže sa konečne môžete „rozlúčiť“ so zvýšenou únavou, neustálymi bolesťami hlavy či zlej nálady. Avšak, treba mať na pamäti, že rovnako ako v prípade konzumácie klasickej čiernej kávy, tak aj v prípade konzumácie zelenej kávy je nutné dodržiavať dostatočný pitný režim! Káva totiž mierne dehydratuje a aj keď sú jej účinky na fungovanie nášho organizmu mimoriadne prospešné, príjem čistej vody je presne to, na čo by ste v žiadnom prípade nemali zabúdať!

Potrebujete schudnúť? Tak smelo do toho!

Na záver treba dodať, že väčšina ľudí, ktorí siahnu práve po zelenej káve, je zrovna „na diéte“, čiže na ceste za svojim zdravším ja. Kofeín, ktorý je obsiahnutý v zelenej káve je vo väčšom počte ako ten, ktorý je obsiahnutý v čierne káve, čo je koniec koncov i hlavný rozdiel medzi zelenou a čiernou kávou. Práve preto zelená káva výrazne znižuje chuť na jedlo, čo môže byť v prípade chudnutia veľmi prínosné. Popíjaním zelenej kávy teda rozhodne nič nepokazíte, ale stále majte na mysli to, že len jej samotné pitie k vyformovaniu vytúženej postavy, žiaľ nestačí. Nezabúdajte na pravidelný pohyb, stravu bohatú na mäso, mliečne výrobky, ovocie i zeleninu, a pochopiteľne dostatok tekutín v podobe čistej vody s citrónom, ktorá je ideálnym zdrojom energie najmä ráno, tesne po prebudení.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov