Zdravý životný štýl a racionálna výživa

Pojem zdravý životný štýl v sebe zahŕňa dostatok fyzickej aktivity a vyvážené stravovanie, ktoré podstatnou mierou ovplyvňuje kvalitu života. Zdravý životný štýl je tou najúčinnejšou prevenciou pred civilizačnými chorobami.

Racionálna výživa je základom zdravia. Zdravá výživa uprednostňuje čerstvé ovocie a zeleninu, domácu hydinu a ryby, z obilninových výrobkov preferuje celozrnné pekárenské výrobky a z mliečnych produktov najmä kvalitné syry a kyslomliečne nápoje so živými kultúrami. Klasické sladkosti nahrádza medom, semiačkami a orechmi. Kto chce byť zdravý, plný energie, ten by zásady racionálnej výživy nemal podceňovať.

Chutné orechy

Kto túži po silnom imunitnom systéme, ten by mal zo svojho jedálneho lístka vylúčiť prázdne potraviny a nahradiť ich produktmi, ktoré sú zdraviu prospešné. Medzi také patria aj orechy s množstvo pozitívnych účinkov na organizmus. Orechy sú hodnotným zdrojom kvalitných bielkovín, rastlinných tukov a nenasýtených mastných kyselín. Obsahujú vlákninu, vitamíny a minerály. Medzi najobľúbenejšie druhy patria mandle, vlašské orechy a lieskové orechy, no aj arašidy, ktoré sú síce zaradené do strukovín, no často sa konzumujú v surovom stave spolu s inými orechmi. Arašidy sa dokážu uplatniť v rôznych teplých i studených pokrmoch a skvelou pochúťkou je aj arašidové maslo. Arašidové maslo patrí medzi pochutiny, ktoré obľubujú mnohí gurmáni.

Zdravé pochutiny

Orechy je dobré konzumovať denne, obzvlášť pri väčšom nervovom či fyzickom vyčerpaní. Lieskové orechy pomáhajú udržiavať zdravé srdce, svaly, kosti a kĺby, podporujú trávenie, nervový systém a tiež zlepšujú pamäť. Okrem vlákniny, bielkovín, betakaroténu a luteínu tiež obsahujú množstvo vitamínov a minerálov. Pokiaľ máte radi lieskové oriešky, môžete ich konzumovať aj vo forme krému. Slowtella je jemný krém z čerstvo pražených lieskovcov, kakaa a kokosových kvetov. Táto šetrne vyrábaná pochutina uspokojí aj tých najnáročnejších labužníkov – je ocenená hviezdami Great Taste a zlatou medailou International Chocolate Awards.

Výživové doplnky

Imunitný systém vhodne podporia aj kvalitné výživové doplnky. Vo forme kapsúl je možné konzumovať rakytníkový olej, ktorý podporí celý organizmus. Olej z rakytníka rešetliakového výdatne pomáha zažívaciemu traktu – slizniciam, pažeráku, žalúdku i črevám. Rakytník obsahuje vyšší podiel vitamínu C, než poskytujú citrusové plody a tiež patrí medzi ovocie s najvyšším podielom rôznych iných výživných látok. Obsahuje vlákninu, bielkoviny, vitamíny A, C, D, E, K, B1, B2, B6, B9 a množstvo minerálov – mangán, vápnik, draslík, horčík, železo či fosfor. Plody rakytníka sú skvelou súčasťou zdravej výživy.

zdroj obrázku: dreamstime.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov