Zaujímavé fakty o obľúbených vianočných filmoch, ktoré ste možno nevedeli

Zdroj: unsplash.com

Neodmysliteľnou súčasťou pravej vianočnej atmosféry sú filmy a rozprávky. Niektorí z nás si bez tematických programov nevedia blížiace sa sviatky predstaviť. Vedeli ste však, ako vyriešili problém s nedostatočným snehom v Popoluške, či z čoho vyrobili Grinchov oblek? Prečítajte si náš článok a dozviete sa viac.

Tri oriešky pre Popolušku

Každý rok počas vianočných sviatkov láka televízia k obrazovkám na klasické vianočné príbehy. Jedným z nich je aj tradičná rozprávka Tri oriešky pre Popolušku.

Bola nakrútená režisérom Váslavom Vorlíčekom a vznikla v spolupráci východonemeckých a československých tvorcov v roku 1973. Film tak o chvíľu oslávi neuveriteľné polstoročie.

Počas natáčania tvorcovia zápasili s nedostatkom snehovej pokrývky. Tento problém šikovne vyriešili umelým snehom, ktorý vyrobili z rybích kostí. Neskutočne však zapáchal. Strechy zase zasnežovali vápnom. Aby sova Rozárka žmurkla, režisér ju musel pichnúť steblom trávy. Najslávnejšiu scénu, v ktorej beží princ za Popoluškou, musel herec kvôli silnému vetru absolvovať asi 50-krát.

Grinch

Celovečerný film z roku 2000 s Jimom Carreym, ktorý stvárnil škriatka, čo nenavídi Vianoce je povinnou jazdou každých Vianoc.

Už len vytvoriť kostým zeleného škriatka bola veľká výzva. Vyrobili ho z jačích chlpov, ktoré zafarbili nazeleno a potom prišili na oblek. Carrey strávil v kostýme až 92 dní a pred každým natáčaním mu trvalo tri hodiny, kým si ho obliekol. V pôvodnej verzii mal Grinch ružové oči a bol čiernobiely s kúskami červenej.

Sám doma

Už kultový film Sám doma natočil v roku 1990 Chris Columbus. Rozpočet na celý film mal skoro 18 miliónov, no celosvetovo zarobil až 553 miliónov dolárov. Čo ho radí na prvé miesto medzi najlepšie zarábajúce vianočné filmy.

Gangsterský film pod názvom „Angels With Filthy Souls,“ ktorý Kevin púšťa a využíva na rozprávanie sa s poslíčkom, by ste hľadali len márne. Bol totiž natočený špeciálne pre potreby filmu. Vedľajšiu úlohu Kevinovho bratranca si zahral jeho mladší brat Kieran Culkin. A rola legendárneho zlodeja Harryho bola najskôr ponúknutá Robertovi De Niro.

Ak si chcete urobiť filmový maratón, pozrite aj druhé pokračovanie s názvom Sám doma 2: stratený v New Yorku. V oboch snímkach si zahral Macaulay Culkin spolu s Joe Pesci, Catherine O’Hara a Daniel Stern.

Zdroj: unsplash.com

Princezná so zlatou hviezdou

Jednou z najlepších a najobľúbenejších českých rozprávok je práve Princezná so zlatou hviezdou (často zle pomenovaná ako Princezná so zlatou hviezdou na čele). Len málokto však vie, že rozprávka bola nakrútená podľa knižnej predlohy Boženy Němcovej. Určite ste si všimli, že rozprávajú vo veršoch, no vedeli ste, že sú jedinou úspešnou veršovanou rozprávkou českej produkcie?

Herečka, ktorá hrala princeznú Ladu, Marie Kyselková, bola počas natáčania tehotná. Za jeden natáčací deň zarobila 200 korún, čo bol na tú dobu slušný zárobok. Väčšina scén bola natočená vo filmovom štúdiu. Použitých bolo len zopár strihov na hrad Kokořín alebo Průhonický zámek.

Pôvodne prišla Marie Kyselková len na konkurz komparzistky. Hlavná herečka sa pre chorobu úlohy vzdala a tvorcovia tak obsadili 24-ročnú študentku zdravotnej školy z Brna.

Prázdniny

Nancy Meyers v roku 2006 pri písaní tohto už ikonického filmu vedela, kto si v ňom presne zahrá.

Dve úplne cudzie ženy Iris a Amanda sa po nevydarenej láske rozhodnú, že chcú na sviatky vypadnúť zo svojho mesta. Na to využijú skutočnú webovú stránku s názvom homeexchange.com. Bohužiaľ, chalúpka, v ktorej žije Iris v skutočnosti neexistuje. Bola postavená kvôli filmu v priebehu dvoch týždňov. Nancy Meyer chcela, aby bol film autentický. Výsledkom bolo niekoľko improvizovaných scén a dialógov, napríklad aj tanec Iris, keď dorazila do LA.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov