Záruka bohatej úrody: Správne hnojenie a údržba záhrady počas jesene

Koniec leta a príprava záhrady na „zimný spánok“ neznamená, že dvere terasy alebo balkóna sa zatvoria a vy si budete do príchodu prvých jarných dní užívať už len pohodlie mäkkej sedačky. Práve toto obdobie je pre záhradkárov jednou z najdôležitejších pracovných častí roka. Zárukou krásy a bohatej úrody je predsa správne hnojenie a údržba záhrady.

Okrasné rastliny si po odkvitnutí vyžadujú adekvátnu starostlivosť. Trávnik by sa mal poriadne vyčistiť a úroda správne uskladniť. Všetky tieto a mnohé iné práce si však vyžadujú nielen znalosti odborníka, ale aj prax a kvalitné doplnky.

Dôležité je včas a správne aplikovať jesenné hnojivá

Podobne ako naše telo, aj záhrada trpí na jeseň a pred zimou nedostatkom potrebných živín na svoj rast. Aby preto bol tento váš a často malý kúsok raja na jar a počas celého leta krásny a plný bohatej úrody, musíte mu pomôcť vhodnými hnojivami a prípravkami. Náročné leto a silný rast zbavuje nielen rastliny, ale aj pôdu potrebných živín, ktoré záhrada pre svoje normálne fungovanie nevyhnutne potrebuje.

Aplikovať v ten správny čas viaczložkové hnojivo, je preto ideálne riešenie, ako chýbajúce hladiny živín záhrade doplniť. Kedy?

Najplodnejším obdobím na hnojenie je druhá polovica augusta a prvá polovica októbra, pretože v tomto prípade rastliny ešte stihnú prijať všetky živiny pred koncom obdobia rastu. Zvyčajne sa ale pôda hnojí do tretej dekády decembra, neskôr sa hnojenie pôdy nevykonáva a neodporúča.

Keď si už hnojenie naplánujete, treba prejsť na správny výber. V tomto smere sú určite najlepším riešením kvalitné a spomínané viaczložkové NPK hnojivá.

Príliš neskoré hnojenie už ale ani vysoká kvalita hnojív nezachráni a nemusí fungovať, pretože  účinku bránia nielen mínusové teploty, ale aj vegetačný pokoj rastlín.

Zdroj obrázka: Maria Evseyeva / Shutterstock.com

Použite vhodné insekticídy

Nielen vy, ale aj neželaní návštevníci si budú určite robiť na vašu záhradu a najmä jej úrodu poriadny „zálusk“. Nepríjemné na tom celom je, že škodcovia môžu popri tejto degustácii vašu záhradu a celú úrodu znehodnotiť, čo by mohlo ohroziť nielen vaše zásoby na zimu.

Aby ste sa tomu vyhli, je dôležité myslieť aj na správnu ochranu pred škodcami. Využiť na to môžete veľmi veľa spôsobov, najlepšie sú ale vhodné insekticídy, ktoré si poradia s viacerými „ničiteľmi“ jednoducho, rýchlo a bez starostí.

Samozrejme, vždy je lepšie pred aplikáciou insekticídu alebo akaricídu konkrétneho škodcu dôkladne spoznať a brať pritom ohľad na okolie, ktoré by ste mohli nesprávnym výberom prípravku poškodiť. V každom prípade je jesenná sezóna vašou poslednou príležitosťou ako vašu záhradu pred škodcami ochrániť.

Zdroj obrázka: Jurga Jot / Shutterstock.com

Nezabudnite na poriadok

Nielen v našom interiéri, ale aj exteriéri je dôležitý poriadok. Rozhádzané veci bez svojho miesta spôsobujú nielen chaos vo vašej hlave, ale aj v okolí, ktoré sa tak ničí a znehodnocuje.

V prípade neporiadku na záhrade je problémom to, že naň pôsobia aj vonkajšie faktory, medzi ktoré patrí najmä počasie. Voda, vlhkosť, dážď, mráz a sneh môžu pri dlhodobom pôsobení na zabudnuté náradie spôsobiť znehodnotenie jeho základných funkcií a vlastností. A pritom stačí tak málo, umiestniť do priestoru špeciálny úložný box na záhradu, v ktorom si nájde svoje miesto akákoľvek položka.

Podobne je to aj so samotnou prírodou. Ak na ňu pred príchodom zimy zabudnete, snehová prikrývka tento neporiadok a všetky prebiehajúce procesy zakonzervuje, čo sa môže na jar prejaviť vznikom rôznych chorôb a deformácií kedysi klenotov vašej záhrady.

Nájdite si preto ešte v tomto období na svoju záhradu čas a ona sa vám na jar a v lete odvďačí svojou bohatou úrodou a sériou nevídaných krás.

Zdroj obrázka: Marina.Martinez / Shutterstock.com
ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov