Výšivky už dávno nepatria iba na kroje. Presvedčte sa o ich variabilite!

Je podľa vás výšivka znakom luxusu, synonymom mravčej práce, alebo niečím staromódnym, čo by radšej malo zapadať prachom? Vážime si všetky drobné stehy, ktoré pomaly pribúdajú jeden k druhému a vytvárajú krásne obrazce, no občas sa nám zdajú príliš zložité, prezdobené a zastarané a radíme ich do kategórie ozdôb, ktoré sa hodia na kroje a na pódia folklórnych festivalov. V posledných mesiacoch sa čoraz hlasnejšie ozývajú hlasy priznávajúce sa k láske k tradíciám, ktorým dodávajú moderný šat. Ako to celé dopadne? Jej milovníci majú niečo spoločné – milujú farby, vzory a hravosť v oblečení. No na svoje si prídu aj romantické duše. Stále platí staré dobré pravidlo – všetko s mierou. Uniknime spoločne z monochromatických trendov do krajiny ovládanej jej veličenstvom výšivkou.

Výšivka skutočne naberá druhý dych. Zabudnite na farebné vestičky po babičke, výšivku nájdete aj na najnovších modeloch gigantických módnych domov ako Alberta Ferretti, Dolce & Gabbana, Gucci alebo Balmain. Mix rastlinných motívov krásne vyniká na ušľachtilých tkaninách. V kurze sú drahé kamene, zlaté nite, sklenené korálky, perličky, čipky a stuhy. Niekto by ich kombináciu nazval gýčom, ale rozhodne v sebe majú niečo fascinujúce, čo upúta pohľady.

Myslíte si, že výšivka patrí iba ženám? Naopak, aj ten najmužnejší z mužov sa dokáže vkusne obliecť do vyšívaného saka. Alebo je to na vás príliš romantické? V tom prípade vás možno presvedčia výšivky inšpirované starými vojenskými uniformami, ktoré sú menej farebné, no stále veľmi výrazné a chic.

Ručné alebo strojové výšivky sa dostávajú z mól aj do ulíc na každodenné oblečenie. Najviac svedčia nohavicovým oblekom, elegantným blúzkam, svadobným a večerným šatám, ale i šatám na bežný deň. Obeťou výšivky sa stali dokonca i kabáty a kožuchy.


Ak sa neodvážite na výšivky pokrývajúce väčšinu látky, možno sú pre vás vhodnejšie detaily ako výšivka na vrecku košele, na golieri blúzky, na leme šiat alebo na opasku. Tento liek na jednotvárnosť oblečenia je dobré dávkovať s mierou. Nesmieme zabudnúť ani na jej praktický rozmer – často je práve ten najobľúbenejší kúsok oblečenia najviac nosený a stáva sa, že na ňom nechtiac vytvoríme nezničiteľné fľaky, prepálime ho alebo je na jednom mieste obzvlášť obnosený. Skôr ako ho pošleme do recyklačného neba, skúsme sa zamyslieť, či by ho výšivka nedokázala zachrániť.

Vyšívané papučky a topánky pristanú veľkým i tým najmenším – ktorým, mimochodom, pristanú akékoľvek veselé farebné výšivky na oblečení. A pre tých, ktorí sa neodvážia zdobiť výšivkou oblečenie je tu ešte stále možnosť vybrať si originálny ručne robený šperk. Brošne, sponky, motýliky, náušnice i náhrdelníky dostanú nádych jedinečnosti už po pár stehoch.

Ktorá jej podoba je vám najbližšia?

ZDIEĽAJ NA: