Vydajte sa po Ceste hrdinov SNP

Zažite najväčšie dobrodružstvo v rámci Slovenska a posuňte si svoje limity

Najkrajšie slovenské dobrodružstvo, ktoré vás posunie vpred fyzicky i psychicky. Tak to je v skratke Cesta hrdinov SNP. No poďme si ju predstaviť detailnejšie. Dĺžku, miesta, históriu, rekordy… Možno vás tak osloví, že sa na ňu vyberiete ešte toto leto.

Autor: lennystan, zdroj: shutterstock.com

Trasa Cesty hrdinov SNP

Červená turistická značka vás dovedie z Dukly až na Devín. Celkovo až 765 kilometrov prechádza tými najkrajšími končinami. Vrchov bude nemálo. Nazbiera sa vám tu dokopy až 31-tisíc výškových metrov. No netreba ich brať ako prekážky, skôr ako výzvy s výhľadom ako odmenou. Naplánujte si takýto dobrodružný výlet a budete mať zážitok na celý život.

Top miesta na Ceste hrdinov SNP

Krásnych miest s príbehom a jedinečnou atmosférou, cez ktoré budete prechádzať, je na trase požehnane. Miesto štartu – sedlo Dukliansky priesmyk s pamätníkom a cintorínom padlých vojakov vás symbolicky zavedie do čias druhej svetovej vojny, Kojšovská hoľa s prekrásnym kruhovým výhľadom pohladí dušu. Ďalej budete prechádzať cez Kráľovu hoľu, kde pramení Čierny Váh, cez druhý najvyšší končiar Nízkych TatierChopok, zdoláte Strážov s bralami a jaskyňami, zavítate na Veľkú Javorinu  – obľúbené miesto stretu Čechov a Slovákov, či Bradlo, kde sníva svoj večný sen Milan Rastislav Štefánik. Prejdite cez tieto končiare a zistite niečo o nich i o sebe. Máte radi históriu a hrady? Na trase budete míňať Zborovský, Dobrovodský hrad, Ostrý Kameň, Devín, v blízkosti i Kysacký a Trenčiansky hrad.

Autor: Lubos K, zdroj: shutterstock.com

Pravidlá a povinná výbava, ak sa rozhodnete do toho ísť

Môžete ju  prekráčať, prebehnúť alebo prejsť bicyklom. Prípadne zvoliť kombináciu. Dá sa ísť len tak. Sami alebo s parťákom. Pre väčšiu motiváciu sa môžete zaregistrovať na portáli venovanom tomuto diaľkovému pochodu alebo sa vybrať ako člen nejakého turistického klubu a zdieľať s nimi svoje zážitky, dojmy, strasti.

Je dôležité rozdeliť si cestu na menšie úseky a naplánovať si ich po jednotlivých dňoch. Priamo na trase máte niekoľko útulní a chát na prenájom, prípadne vyhliadkových veží, kde môžete medzi úsekmi prespať. Povinnou výbavou na tejto ceste by mal byť kvalitný spacák a karimatka. Predsa len, nebude to na jednu noc a telo si potrebuje v rámci možností komfortne odpočinúť. Takisto určite so sebou majte aspoň jedny náhradné topánky, o striedaní ponožiek ani nehovoríme. Nesmie chýbať čelovka, vrecková lampička, pršiplášť, turistické paličky a veľa veľa pozitívnej energie 🙂

Autor: Yaroslav Shuraev, zdroj: pexels.com

Zaujímavosti o Ceste hrdinov SNP

  • V priemere trasu ľudia zvládnu za 25 až 28 dní.
  • Najrýchlejšie Cestu hrdinov zatiaľ prebehli Rudolf Pado a Pavol Porubčan. Jednému to trvalo 7 dní a druhému 7 dní a 12 hodín. Čerstvý ženský rekord drží Soňa Kopčoková s časom 11 dní a 15 hodín.
  • Trasa prechádza cez významné miesta, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas Slovenského národného povstania.
  • V Duklianskom priesmyku, kde štartuje Cesta hrdinov SNP, zahynulo v roku 1944, asi 21 000 sovietskych a 1800 československých bojovníkov.

Tak čo, vyberiete sa toto leto otestovať svoju kondíciu i mentálne hranice? Spoznať prírodu, pripomenúť si históriu? Nájdite si ubytovanie na najväčšom ubytovacom portáli Hauzi a Cesta hrdinov SNP so všetkými jej krásami môže začať. Absolvujte ju a už vám viac nič v živote nepríde ako nemožné. Keď chcete, dokážete všetko.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov