Vyberáte správne? Vplyv hračiek na emocionálny stav a mentálny vývoj detí

Hračka je stálym spoločníkom dieťaťa od jeho narodenia. Je špeciálne vytvorená dospelým na vzdelávacie účely, aby pripravili dieťa na vstup do styku s verejnosťou. Hračka pôsobí pre dieťa ako predmet zábavy, radosti a zároveň je najdôležitejším prostriedkom duševného rozvoja.

Na trhu je ich ponuka obrovská, ale viete, ako svojím výberom hračiek na deti vplývate?

Od prvých dní života sa dieťa zoznamuje s hračkou. Úplne prvé hračky detí sú hrkálky. Dospelý ich  dieťaťu ukazujú, upozorňujú na ne, snažia sa vzbudiť nimi záujem, čo je dobré, pretože jas, zvuk a lesk hrkálky podporuje pozornosť dieťaťa. Ako je to ale s ostatnými moderným hračkami?

Dôležité sú interaktívne hračky

Dnes predstavuje hračka pre deti súčasť modernej masovej kultúry a prispieva k vytváraniu obrazu sveta dieťaťom, o čom svedčia aj detské kresby. Preto závisí najmä na rodičoch, čo deťom a v akom veku vyberú.

Pri výbere hračiek je preto mimoriadne dôležité brať do úvahy nielen ich krásu a kvalitu materiálov, ale aj možný psychologický a pedagogický účinok. Hračka by mala stimulovať zmysluplnú činnosť dieťaťa a mala by prispievať k formovaniu nových foriem jeho činnosti.

Dobrá interaktívna hračka má obrovský vplyv na vývoj kognitívnych procesov. Pri manipulácii s predmetmi sa dieťa učí vlastnostiam objektu, myslí, rozvíja svoju predstavivosť, pamäť a kreativitu.

Nezabudnite na správnu stimuláciu

„Užitočnosť“ hračky nie je zďaleka jediným hodnotiacim kritériom. Aby hračka mohla stimulovať zmysluplnú činnosť detí, spĺňať jeho záujmy, vekové charakteristiky, uspokojovať jeho potreby, musí byť fascinujúca a atraktívna.

Dodržiavanie záujmov dieťaťa je najdôležitejšou požiadavkou na hračku, ktorá ju v skutočnosti robí hračkou. Záujmy a preferencie detí a dospelých sa však často nezhodujú. Dospelí sú priťahovaní vonkajšou krásou, komplexnosťou a bohatosťou detailov.

Deti majú mierne odlišné „priority“. Môžu uprednostňovať tú ktorú hračku, pretože ju videli u svojich rovesníkov, alebo preto, že vyzerá ako známa rozprávková postava.

Vývojová úloha hračky navyše spočíva v jej schopnosti byť nielen atraktívnou, ale aj otvorenou rôznym formám činnosti dieťaťa, ktoré môžu podporiť a rozviť napríklad aj štýlové elektrické autíčka  pre deti.

Samozrejme, možností a hračiek je veľmi veľa, myslite preto pri ich výbere na vek vášho dieťaťa a jeho vlastnosti, hobby a záujmy. Najviac sa o najlepší rozvoj dieťaťa podpíše však vaša prítomnosť a spoločne trávený čas, čo je možno dobrý dôvod na krásnu rodinnú lyžovačku v Tatrách.

Zdroj obrázka: Olesia Bilkei/shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov