Vyberáme nový fúrik – za kvalitu si priplatíte

Vždy užitočný, či už plejete burinu, prepravujete rastliny, alebo presúvate ťažké materiály, fúrik je nevyhnutným doplnkom vašej kôlne na náradie. Typicky je jednokolesový s kovovou korbou, ale na trhu nájdete množstvo iných štýlov, veľkostí a materiálov.

Typ fúrika, ktorý potrebujete, bude závisieť od projektov, ktoré robíte najčastejšie, takže predtým, ako sa rozhodnete, zamyslite sa nad činnosťami, ktoré bežne robíte. Ak pravidelne vykonávate iba ľahké záhradnícke práce, potom by vám mal postačovať plytký plastový fúrik. Čím je náklad ťažší a objemnejší, tým väčšie nároky budete musieť klásť na korbu aj kolesá.

zdroj: Jelena Safronova/shutterstock.com

Typy fúrikov

  • Jednokolesové fúriky – tento tradičný model ponúka najlepšiu manévrovateľnosť pri otáčaní sa v zákrutách a pohybe po úzkych cestičkách, skalách, po štrku a nerovnom teréne. Je ideálny na presun ľahkého záhradného odpadu na krátke vzdialenosti. Nie je však vždy najstabilnejší a budete potrebovať silu nadlaktia, aby sa ťažké bremená neprevrátili na jednu stranu.
  • Dvojkolesové fúriky – tento typ fúrika je vhodnejší na zdvíhanie ťažkopádnejších bremien. Dve kolesá zaisťujú oveľa väčšiu stabilitu, ale tiež sťažujú otáčanie sa v úzkych rohoch a prekonávanie malých priestorov. Ideálne na použitie na rovných povrchoch
  • Štvorkolesové fúriky a vozíky – fúrik so štyrmi kolesami je technicky záhradný vozík. Poskytne pevnú platformu na prepravu ťažkých nákladov. Najvhodnejší je na použitie na rovných povrchoch, hlavne  s vyššou hmotnosťou nákladu. Tento typ je  navrhnutý ako vozík na zníženie stresu na chrbte a ramenách užívateľa. Je stabilnejší ako fúrik, ale otáčanie môže byť náročné. Zvyčajne je väčší ako väčšina fúrikov, mali by ste sa preto uistiť, že máte vo svojej záhrade, garáži alebo prístrešku dostatok miesta na jeho uskladnenie.

Ako nájsť dokonalý fúrik pre vaše potreby?

Pred nákupom myslite na nasledovné:

  • Kapacita a rozmery – kapacita fúrikov je rôzna a zvyčajne sa udáva v litroch, možno však uviesť aj hmotnostné limity v kilogramoch. Kapacita hovorí o tom, aké veľké zaťaženie fúrik dokáže zvládnuť, ale nezabudnite vziať do úvahy svoju vlastnú silu a to, koľko toho dokážete pohodlne zdvihnúť a preniesť. Zvážte rozmery vašej záhrady, najmä ak je menšia, vrátane šírky brán a akýchkoľvek úzkych uličiek, cez ktoré sa budete musieť presúvať.
  • Kolesá – typický fúrik má len jedno koleso umiestnené v prednej časti korby, ale fúriky môžu mať aj dve, dokonca štyri kolesá. Tradičné fúriky s jedným kolesom sa ľahšie manévrujú po záhrade, zdvíhajú a vyprázdňujú, ale môžu sa ľahko prevrátiť, najmä pri otáčaní sa s ťažkým nákladom alebo pri nerovnomernom naplnení. Dvojkolesové fúriky sa menej pravdepodobne prevrátia, ale môžu byť menej obratné a ťažšie sa otáčajú, dvíhajú a vysypávajú.
  • Pneumatiky – môžu byť z pevnej gumy, plastu alebo pneumatické. Pevné gumové alebo plastové kolesá sa nemôžu prepichnúť ani spľasnúť, ale používanie fúrika nie je také hladké ako pri pneumatikách plnených vzduchom a takisto môžu mať problémy na veľmi nerovnom povrchu. Pneumatické, vzduchom plnené pneumatiky sa môžu prepichnúť, alebo spľasnúť a potrebujú pravidelné pumpovanie. Sú však ľahšie a poskytnú oveľa pohodlnejšiu a odpruženú jazdu po nerovnostiach a nerovnom teréne.
  • Rukoväte – klasický fúrik má dve rukoväte, ktoré by mali byť dostatočne dlhé, aby sa dali ľahko tlačiť, zdvihnúť a vyklopiť. Ergonomické rukoväte typu tyče sú ľahšie pre ruky pri tlačení, ale ponúkajú menšiu páku pri vyhadzovaní nákladu. Hľadajte rukoväte, ktoré šetria ruky a uľahčia tlačenie a zdvíhanie fúrika. Mäkká guma alebo plast s brázdami a gripom sú pohodlné a zabraňujú šmýkaniu rúk, ale skontrolujte, či sú pevne nasadené.
  • Materiál – korby sú zvyčajne vyrobené z plastu alebo ocele a čo je najlepšie, závisí od toho, akú hmotnosť dokážete zvládnuť a čo zdvíhate. Oceľové korby sú húževnaté a dokážu zvládnuť väčšiu váhu ako plastové, ale sú náchylné na hrdzu (pokiaľ nemajú antikorózny náter) a sú ťažké. Sú skvelé na prepravu tehál, skál a veľkých rastlín. Plastové korby sú ľahké a často lacnejšie ako kovové. Môžu sa rozštiepiť pri veľkom zaťažení, ľahko sa ohýbajú a sú náchylné na škrabance, ale sú ideálne ako záhradné fúriky na presúvanie odrezkov, buriny a kompostu.
  • Typ terénu – vyberajte fúrik v závislosti od terénu, pretože sa musí ľahko pohybovať blatom a hladko bežať na vašom type terénu. Rôzne modely fúrikov fungujú rôzne na rôznych terénoch. Skontrolujte si teda typ terénu a zistite, či by fúrik, ktorý kupujete, mal prežiť alebo nie. V prípade, že je terén hladký a rovný, choďte do jedného kolesa, resp. štandardného fúrika. Ak je terén nerovnomerný a skalnatý, zvoľte model s 2 – 3 kolesami.
zdroj: africa_pink/shutterstock.com

Aké vlastnosti stojí za to hľadať?

Ak chcete fúrik pre ľahké zadania, ako je premiestňovanie kvetov a záhradného odpadu, potom nebudete potrebovať model s množstvom špecifických daností. Ale pre čokoľvek viac môžu byť neoceniteľné nasledujúce vlastnosti:

  • dlhé rukoväte – uľahčia vyklápanie
  • rukoväte s gripmi – hľadajte rukoväte s gumenými alebo umelohmotnými gripmi, ktoré vám pomôžu uchopiť fúrik.
  • sklápacia lišta – lišta v tvare U pred kolesom, ktorá funguje ako brzda pri vyprázdňovaní fúrika.
  • široký priestor medzi rukoväťami – uľahčuje to vyváženie nákladu a manévrovanie s fúrikom
  • kapacita – väčšina fúrikov má kapacitu okolo 80 litrov, ale niektoré majú len 50 l alebo až 160 l.
  • hmotnostný limit – rovnako ako kapacita, aj hmotnostné limity fúrikov sa skutočne líšia, od približne 60 kg až do 200 kg.
  • odolnosť voči hrdzi– niektoré oceľové fúriky sú ošetrené antikoróznym náterom.

Pred kúpou skontrolujte rozmery fúrika, aby ste sa uistili, že sa zmestí cez dvere prístrešku, brány alebo akékoľvek úzke otvory. Skontrolujte, či sú rukoväte dostatočne dlhé, aby ste si neudierali holene o zadnú časť korby. Uistite sa, že fúrik je nad zemou, keď držíte rukoväte so spustenými pažami. Skontrolujte, či sú rukoväte dobre nasadené, pretože sa príliš často uvoľňujú a fúrik vám môže náhle vypadnúť z rúk.

Ako bezpečne používať fúrik

Pred naložením fúrik umiestnite v smere, v ktorom plánujete tlačiť, aby ste ho nemuseli dvíhať a hneď otáčať. Ak pracujete na kopci, nasmerujte vozík pred naložením buď nahor alebo nadol po svahu, inak sa vozík prevráti. Korbu naložte rovnomerne, ale s väčšinou nákladu smerom dopredu, nad koleso, aby sa dal ľahšie zdvihnúť. Nápravu vždy zdvíhajte s pokrčenými kolenami a rovnými rukami a odolajte pokušeniu preplniť korbu, napriek kapacite, ktorú dokáže uniesť – dvíhajte len to, čo komfortne vládzete a unesiete.

zdroj: AXL/shutterstock.com

Koľko musíte zaplatiť za dobrý fúrik?

Najlacnejšie fúriky sú zvyčajne plastové s plytkými korbami – a môžete ich dostať už od cca 35 eur. Buďte však opatrní, pretože nákup lacnejšieho produktu by sa mohol stať falošnou hospodárnosťou. Ak robíte len ľahké záhradnícke práce a máte garáž, alebo záhradný domček na uloženie fúrika, mal by vám stačiť lacný plastový model. Ale pre vášnivých záhradkárov, alebo tých z vás, ktorí ho budú používať na stavbe, sa oplatí zaplatiť viac za odolný oceľový model. Tieto zvyčajne stoja okolo 60 až 80 eur za základné funkcie, ale ich cena môže dosiahnuť až 200 eur.

Kde kúpiť fúrik?

Široký sortiment fúrikov ponúkajú tak špecializovaní online predajcovia, ako aj špecializované záhradnícke centrá. Aby ste sa uistili, že kupujete fúrik, ktorý je kvalitne vyrobený a bezpečný na používanie, nakupujte iba u dôveryhodných predajcov či už online, alebo kamennej predajni. V ideálnom prípade by ste mali pred kúpou fúrik vidieť v obchode, no ak to nie je možné, zistite si o ňom čo najviac informácií ešte pred investíciou.

Zdroje informácií:

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov