Výber novej pohovky v piatich krokoch

Výber novej pohovky môže byť ťažšou úlohou, než sa na prvý pohľad zdá. Okrem samotného štýlu a farieb treba zohľadniť aj rozmery alebo použité materiály. Čo všetko sa oplatí dobre premyslieť?

1.   Zvážte, ako budete pohovku využívať

Ešte než začnete vyberať konkrétny model, je potrebné sa zamyslieť nad jeho budúcim využitím. Mala by pohovka slúžiť len na posedenie, alebo aj občasnému prespaniu? Koľko ľudí by sa na ňu malo vojsť? Budete ju využívať na popoludňajšie posedenie s kávou, alebo predovšetkým na večerný odpočinok pri televízii alebo s knihou v ruke? Odpoveďou na tieto otázky získate prvé filtre, ktoré vám pomôžu pri výbere.

2.   Pokračujeme k rozmerom

Pri pohovke hrá dôležitú úlohu nielen celková šírka a hĺbka, teda rozmery, ktoré často určujú priamo veľkosť alebo rozloženie obývacej izby, ale aj hĺbka a výška sedadla alebo výška operadla. Pokiaľ pohovku budete používať prevažne na posedenie, zvoľte takú s dostatočne vysokým operadlom. Sedacia plocha by potom mala byť taká vysoká, aby vaše nohy pri sedení zvierali približne pravý uhol. Je samozrejme potrebné počítať s odlišnou výškou jednotlivých členov domácnosti, preto treba nájsť vhodný kompromis.

Ak si kupujete pohovku predovšetkým pre večerné „lenošenie“, zaujímať by vás mala hĺbka sedadla, aby ste sa mohli pohodlne uvelebiť. Sedacia súprava by potom mala byť celkovo veľká tak, aby mal každý člen domácnosti dostatok miesta. Alternatívne môžete pohovku doplniť ešte o kreslo. Viac miesta potom prirodzene získate spolu s rozkladacou súpravou, ktorá sa tiež bude hodiť na občasné prespanie návštev – alebo aj niektorých členov domácnosti. Sedacia súprava s úložným priestorom zase ponúkne dodatočné miesto na uloženie vašich vecí.

3.   Vyberáme materiál

Materiál pohovky je ďalšou dôležitou otázkou, na ktorú si pred nákupom musíte odpovedať. Bude lepšia textilná, koženková, alebo rovno kožená pohovka? Textilný gauč môže ponúknuť nepreberné množstvo farieb, vzorov a prevedení. Väčšinou tiež býva cenovo dostupnejší a o niečo pohodlnejší na posedenie. Na druhú stranu sa ale horšie čistí. Koženková alebo kožená pohovka je naopak veľmi ľahko umývateľná a na pohľad pôsobí skutočne luxusným dojmom. Je však potrebné počítať s tým, že v zime je jej povrch chladnejší a v lete sa zase pri posedení ľahšie zapotíte. Často sa tak volí kombinácia, kedy sedaciu časť pohovky tvorí textilné čalúnenie, zatiaľ čo boky a chrbtová časť sú z koženky alebo pravej kože.

Nezáleží však len na materiáli sedacej časti, ale aj na samotnej konštrukcii. Drevotriesková konštrukcia je síce lacnejšia a oveľa ľahšia, nevydrží však tak dlho ako konštrukcia z tvrdého masívu, akým je napríklad dubové drevo. Pokiaľ teda bude nová pohovka slúžiť ako hlavná sedacia plocha v obývacej izbe, investujte radšej do kvalitnejšej a tiež odolnejšej konštrukcie.

4.   Prichádzajú na rad farby

S voľbou materiálu sa potom často spája aj výber farieb. Nie každý variant je totiž úplne praktický. Biele, béžové a iné svetlé pohovky síce na pohľad vyzerajú krásne, väčšinou tak ale príliš dlho nevydržia. Predovšetkým v kombinácii s malými deťmi alebo domácimi miláčikmi to nie je dobrá voľba. Svetlú pohovku si navyše môžete zašpiniť napríklad aj džínsami, o rozliatych nápojoch alebo vysypanom jedle nehovoriac. Pokiaľ sa takýmto situáciám nedokážete vyhnúť, praktickejší bude tmavší odtieň, na ktorom sa drobné škvrny ľahšie stratia.

A akú farbu vybrať? Tu už záleží predovšetkým na vašich preferenciách a ďalšom vybavení miestnosti. Pohovka môže byť neutrálna, alebo sa naopak vďaka svojmu pestrofarebnému prevedeniu stane dominantou celej miestnosti a jej najvýraznejším prvkom. Pozor si ale dajte na prílišnú kombináciu farieb. Pokiaľ už máte farebne vymaľovanú stenu alebo vašu podlahu pokrýva vzorovaný koberec, radšej zvoľte striedmejšie farby pohovky, aby výsledok nepôsobil príliš chaoticky. Ak naopak máte zvyšok interiéru zariadený v minimalistickom a jednoduchom štýle, nemusíte sa báť siahnuť po výraznejšej pohovke.

5.   S farbami súvisí aj štýl

S výberom farieb sa potom priamo spája aj samotný štýl pohovky. Rozlišujeme niekoľko interiérových štýlov a dnešná ponuka pohoviek ich presne kopíruje. Môžete tak siahnuť napríklad po modernej pohovke, ktorá neoplýva zdobením a ponúka skôr jednoduché línie, pompéznom zamatovom glamour kúsku, jednoduchom retro gauči, ktorý sa vyznačuje sýtymi farbami a vzdušnou konštrukciou na nohách, alebo napríklad minimalistickom škandinávskom štýle s prírodnými materiálmi.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov