Vyrobte si voňavú dekoráciu a potešte svoje zmysly šiškami nasýtenými omamnou škoricou – aromatický dekor, ktorý prevonia celý domov

Matka príroda nám ponúka množstvo prírodných dekorácií, ktoré v nej nájdeme. Nazbierajte si napríklad šišky, ktoré pomocou tohto návodu môžete doma premeniť na aromatický dekor, ktorý prevonia celý domov

Budete potrebovať:

 • šišky,
 • starý plech, alebo plech a alobal,
 • uzatvárateľné vrecko,
 • fľašu s rozprašovačom,
 • vodu,
 • esenciálny olej,
 • voliteľné pomôcky: štetec a zlatá akrylová farba, lepidlo, flitre, cukor.

Takto sa to podarí

 1. Šišky najskôr očistite od hrubých nečistôt a poukladajte na starý plech. Ak nemáte starý plech, použite akýkoľvek, ale vysteľte ho alobalom. Pri pečení začne vytekať živica a veľmi ťažko by sa vám čistila.
 2. Šišky vložte do rúry s teplotou 90-95°C. Teplo z rúry ich nielen pootvára, ale zároveň zahubí mikroorganizmy, ktoré v nich sú. Hlavným dôvodom pečenia je však odparenie vody. Suché šišky potom nasajú oveľa viac esenciálneho oleja.
 3. Po hodine šišky vyberte a nechajte úplne vychladnúť. V rozprašovači zmiešajte pol deci vody a jednou čajovou lyžičkou esenciálneho oleja. Môžete použiť borovicový, čokoládový, jablkový, škoricový, ale aj eukalyptus, či vanilku.
 4. Chladné šišky vložte do uzatvárateľného vrecka, nastriekajte vodou s olejom a nechajte takto postáť 4-6 týždňov. Dva až trikrát týždenne ich pretrepte. Po uplynutí tohto času by mali šišky krásne voňať. Ich končeky môžete ozdobiť lepidlom a trochou cukru, alebo zlatou či striebornou akrylovou farbou.

Extra tip

Ak preferujete okamžitý výsledok a nechce sa vám čakať šesť týždňov, môžete šišky natrieť lepidlom a posypať mletou škoricou, anízom, perníkovým korením, mletými klinčekmi alebo inými koreninami, ktoré vám voňajú. Potom ich iba oprášte a vystavte – voňavá dekorácia je hneď na svete!

Dve návody na voňavé šišky

Zdroj / Voňavé šišky: ehow

ZDIEĽAJ NA: