Vintage štýl sa vracia. Čo ho definuje?

Svoju domácnosť si môžete zariadiť do mnohých štýlov. Ponúka sa minimalizmus, ktorý ide ruka v ruke s aktuálnymi módnymi trendmi. Populárny je tiež škandinávsky štýl bývania a zabúdať nesmieme ani na boho, ktoré do domácnosti vnáša trochu bohémskej rozmanitosti. V poslednej dobe sa však pozornosť upína na takzvaný vintage štýl, ktorý v nás môže vyvolávať spomienky z detstva, keď sme prázdniny trávili na vidieku u babičky. Pripomínať nám však môže aj staré anglické nehnuteľnosti.

Kde sa vzal, tu sa vzal vintage štýl

Vintage štýl sa dnes neodmysliteľne radí k štýlom bývania. Definujú ho prvky, ktoré sa dajú pomerne ľahko zohnať. Pre vintage štýl sú typické kvetinové motívy (kvety môžu byť na vankúšoch, perinách, tapetách). Kde sa tento štýl bývania vlastne vzal?

Pokiaľ by sme mali ísť po stopách vintage štýlu a zamieriť až do jeho dávnej histórie, povieme, že sa zrodil zhruba v rokoch 1960-1990. Ak vám učarovali tapety kvetov alebo vintage ako taký, inšpirovať sa môžete bývaním v práve spomínaných rokoch.

Nie je to retro!

Bohužiaľ sa dnes tento štýl bývania často zamieňa so štýlom retro. Hovoríme však o dvoch rozdielnych pojmoch, ktoré však na seba vekovo nadväzujú (ak sa aj jemne neprelínajú). Práve preto dochádza k ich zamieňaniu.

Ako vyzerá vintage štýl

Kvety, kvety, kvety – ústredný motív, ktorý už bol spomenutý. Čo ďalšie definuje štýl bývania, ktorý si našiel cestu do srdca nejedného z nás? Rozhodne sú to neutrálne farby ako je béžová, piesková alebo sivá. Môžu sa jemne prelínať s pastelovými tónmi, ako je nebesky ​​modrá alebo svetlo ružová. K tomu sa môžu pridať prírodné materiály a čalúnený nábytok.

Chýbať samozrejme nesmú závesy a záclony, bez ktorých by bola domácnosť neúplná. Podlahu sa nebojte pokryť kusovými kobercami, avšak podlahovou krytinou by mali byť parkety.

Čipky z babičkinej chalúpky

Ako už bolo spomenuté, vintage štýl v nás môže vyvolať spomienky na detstvo. Pokiaľ zo svojej domácnosti chcete urobiť vstupenku do nostalgie, potom by v nej nemala chýbať čipka. Oplatí sa staviť aj na makramé či podobné ozdobné dekorácie, ktoré vnesú do domácnosti trochu nevšednosti.

A keď už sme pri látkach a bytovom textile, nezabudnite na dekoratívne vankúše, ktoré sa môžu vynímať nielen na pohovke v obývacej izbe, ale aj na posteli v spálni, či na poschodovej posteli v detskej izbe alebo hosťovskej izbe.

Nemusíte vsádzať iba na historické prvky

Ak sa rozhodnete premeniť svoju domácnosť do štýlu vintage, nemusíte nutne vsádzať na historické prvky. Vintage štýl dosiahnete aj tak, že zakomponujete nové vintage prvky do existujúceho interiéru. Nebojte sa kombinovať starý nábytok, ktorý vám v byte stojí už od kedy ste sa nasťahovali. Doplňte ho zdobeným kovovým svietnikom alebo stojacimi hodinami s kovovým rámom.

Veľa urobia aj lustre. Jeden, dva lustre vymeňte za vintage kúsky, podobne vymeňte aj bytové dekorácie. Vniesť kus nostalgie do domácnosti nemusí zruinovať váš rozpočet.

Foto: Nostre.sk

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov