Vianočný stromček zo zeleniny

Pripravte si na Vianoce zeleninový tanier trochu ináč ako obvykle a to v tvare vianočného stromčeka. Inštrukcie na tento originálny kulinársky nápad sú popísané nižšie. Ak Vás táto inšpirácia dostala, a skúsite si tento vegetariánsky stromček vytvoriť, pošlite nám Vaše výtvory hoci aj v decembri;]

Budete potrebovať:

 • Dostatok čerstvej zeleniny: dva druhy brokolice (3+2 kusy), karfiol, červená a žltá paprika, cherry paradajky, baby karotku, cibuľku alebo reďkvičku, resp. podľa vlastnej tvorivosti;]
 • Polystyrénový (styrofoam) kužeľ (od jeho veľkosti závisí aj množstvo zeleniny)
 • Miska, okrúhle špáradlá, okrúhle drevené špajle, nôž, pištoľ na horúce lepenie a lepiace tyčinky (voliteľné)

Postup:

 1. Kužeľ prilepíte na plastovú misku, či tácku (voliteľne) ako stabilnú základňu keď budete „stromček“ dekorovať zeleninou.
 2. Brokolicu, karfiol a broccoliflower orežete na kúsky (veľkosti by sa mali líšiť, ale nemali by byť príliš veľké ani príliš malé).
 3. Od spodnej časti postupne pripájajte s guľatými špáradlami kúsky ​​brokolice a broccoliflower na kužeľ až na vrchol. Nebojte sa, ak tam budú malé medzery, tie neskôr vyplníte  s mrkvou a inými dekoráciami. Keď sa dostanete k vrcholu, použite špajle na špízy, keďže špáradlá nie sú dostatočne dlhé.
 4. Narežete si 1 červenú papriku a 1 žltú papriku na pásiky. Zastrčte konce týchto pásov do stromu, začnite na vrchole špirálovito dole na dno. Mrkvy vopchajte vedľa nich. Žiadne špáradlá tu nie sú potrebné.
 5. Na zabezpečenie cherry paradajok a kokteilových cibuliek do stromu použite špáradlá.
 6. Z 1 žltej papriky formičkou na koláčiky vyrežte hviezdy alebo použite nôž. Väčšiu hviezdu pripevníte na vrchol a menšie ako výzdobu na stromček napichnete na kúsky brokolice.
 7. Uložte kúsky karfiolu, ktoré predstavujú sneh, na spodok tácky.
 8. Podávajte s vašou obľúbenou zeleninovou omáčkou (dipom) alebo uložíte do chladničky (ak sa vojde), resp. na chladné miesto, ak to všetko nedojete, alebo ak čakáte ešte na nejakú návštevu. Môžte streknúť s vodou a prikryť, resp. obaliť s potravinárskou fóliou a na druhý deň to ešte vyzerá úplne čerstvo!

Postup a dekorácie, ktoré „pripnete“ na stromček sú na Vás, na Vašej tvorivosti a fantázií:]

Vianočný stromček zo zeleniny

Zeleninovy vianocny stromcekZdroj / stromček zo zeleniny: Kristi DeMaria / squidoo

Zeleninovy vianocny stromcek 3Zdroj / stromček zo zeleniny: food.com

Zeleninovy vianocny stromcek 2Zdroj / stromček zo zeleniny: expressyourcreativity

Uhorkový vianočný stromček

Zeleninovy vianocny stromcek 5

ZDIEĽAJ NA: