Ako vyrobiť čarovné vonkajšie osvetlenie v podobe vianočných svietiacich gulí

Vianoce bez svetielok, ktoré dotvárajú ich čarovnú a tajomnú atmosféru, by vari ani neboli ozajstnými Vianocami. No státie v rade pred pokladňou v preplnených supermarketoch len preto, aby vám v košíku skončila krátka šnúrka niekoľkých malých žiaroviek – to nie je ono. Skúste tentokrát niečo efektnejšie a vyzdobte si balkón či záhradu podobne ako sú vyzdobené námestia – vyrobte si veľké svietiace vianočné gule.

Na prvý pohľad pôsobia ako niečo zložité a komplikované na výrobu, v skutočnosti však potrebujete len niekoľko vecí.

Materiál a pomôcky

 • drôtené pletivo,
 • kliešte na drôt,
 • meter,
 • ochranné rukavice,
 • malé led žiarovky.

Postup

 1. Rozvinieme drôtené pletivo a zmeriame potrebné množstvo – aby sme vytvorili guľovitý tvar, pletivo musí byť dvakrát dlhšie ako široké. Keď chceme vyrobiť 60 centimetrovú guľu, budeme potrebovať pletivo veľkosti 60x120cm.
 2. Pri strihaní pletiva si pre istotu nasaďte ochranné rukavice, pretože ostré konce vás môžu ľahko poraniť.
 3. Keď je potrebné množstvo pletiva vystrihnuté, priložíme k sebe dve strany a spojíme ich tak, že okolo seba obkrútime rozstrihnuté drôtiky.
 4. Vytvorený valec z drôteného pletiva začneme tvarovať do tvaru gule tak, že jeho konce vtláčame dovnútra a skrúcame ho. Vyrovnávame všetky preliačiny a vypukliny, aby sme sa čo najviac priblížili k tvaru gule.
 5. Keď sme spokojný s tvarom drôtenej gule, je čas pripevniť na ňu led žiarovky. Začneme pripevnením zástrčky, ktorá musí z gule trčať, aby bolo možné napojiť ju do elektriny.
 6. Začneme obtáčať led žiarovky okolo celej gule. Keď dôjdeme na koniec jednej šnúry so žiarovkami, pripojíme k nej druhú, aby sme obalili celú plochu. Na 60 cm guľu sú potrebné tri šnúry led žiaroviek.
 7. Pre optimálnu vianočnú atmosféru vyrobte viac gulí rôznych veľkostí. Budú tešiť každého, kto pôjde okolo vášho domu.

Vianočné vonkajšie osvetlenie

Zdroj / Vianočné vonkajšie osvetlenie: blog.christmaslightsetc

ZDIEĽAJ NA: