Na výrobu svojich vianočných ozdôb použila vskutku netradičný materiál! Pomocou týchto 4 detailných návodov ich môžete mať aj Vy!

Vo vlastnoručnej výrobe vianočných dekorácií je kus nostalgie a potrebného zastavenia sa uprostred uponáhľaného sveta. Inšpirujte sa originálnym nápadom kreatívnej Ashbee a vyskúšajte tento rok netradičný, ale efektný materiál – hliníkovú sieťku na okná – ktorý je dostatočne pevný a zároveň variabilný na to, aby ste si vyrobili kolekciu ozdôb. Každá iná, ale s prvkom, ktorý ich spája. Zažiaria na každom stromčeku!

Budete potrebovať:

 • hliníkovú sieťku na okná (množstvo prispôsobte množstvu ozdôb, ktoré chcete vyrobiť),
 • drevené korálky s priemerom 16 mm,
 • ochranné rukavice,
 • stuhy a šnúrky na zavesenie,
 • nožnice (ideálne staré a tupé),
 • pravítko,
 • ihlu,
 • fixku,
 • kliešte na drôt.

Návod na stromček

 1. Navlečte si ochranné rukavice. Odmerajte si 6 cm široký pás hliníkovej sieťky a fixkou si načrtnite vodiacu čiaru.
 2. Pásik vystrihnite a potom preložte jeho pravú i ľavú stranu smerom dovnútra. Zbavíte sa tak nebezpečných ostrých krajov.
 3. Do veľkej ihly navlečte stuhu a prevlečte ju cez pásik približne 4 cm od jeho okraja. Kúsok stuhy nechajte dole prevísať.
 4. Na stuhu navlečte korálku. Ihlu potom zapichnite do pásika hliníkovej sieťky. Pomocou hrubej fixky vytvarujte jemný oblúčik, ako to vidíte na obrázku.
 5. Rovnako postupujte ďalej, pričom neustále skracujte dĺžku pásikov – vyformujete tak stromček.
 6. Keď sa dostanete na vrchol stromčeka, odstrihnite prebytočnú sieťku a zvyšok prehnite na polovicu, aby vrchol nebol ostrý. Potom prevlečte ihlu cez sieťku a cez všetky korálky až celkom dole, k začiatku stuhy. Na vrchole stromčeka nechajte toľko stuhy, aby ste mohli ozdobu pohodlne zavesiť.
 7. Cez dva konce stuhy prevlečte korálku a oba konce zviažte do uzlíka.

Koleso

 1. Navlečte si ochranné rukavice. Odmerajte kus sieťky široký 15 cm a dlhý 50 cm. Vystrihnite ho.
 2. Ohnite 2 cm sprava i zľava, aby ste dosiahli šírku 11 cm. Pomôžte si rohom stola a nožnicami, aby bol ohyb skutočne rovný, kvalitný a pevný.
 3. Sieťku potom po dĺžke poskladajte do harmoniky.
 4. Na ihlu navlečte stuhu a prevlečte ju cez stred hrmoniky smerom hore a potom dole, čím vytvoríte očko na zavesenie. Zaistite ho uzlíkom blízko pri sieťke a to z oboch strán.
 5. Druhú stuhu prevlečte cez okraj harmoniky, potom na ňu navlečte korálku a vložte ju medzi dve rebrá harmoniky. Potom ju prevlečte cez susedné rebro harmoniky, opäť navlečte korálku a postup takto opakujte kým nebude medzi každým rebrom harmoniky korálka.
 6. Z hliníkovej sieťky vytiahnite jedno hliníkové vlákno a ním zošite harmoniku na miestach, kde sa rozdeľuje. A ozdôbka je hotová.

Kvietok

 1. Navlečte si ochranné rukavice. Pomocou fixky a pravítka načrtnite na sieťku osem pásov 6cm x 15 cm.
 2. Vystrihnite ich a na každom pásiku zohnite okraje dovnútra, aby neboli ostré – potom by mali byť široké približne 3 cm. Pomôžte si rúčkou nožníc.
 3. Z hliníkovej sieťky vytiahnite vlákno. Každý pások vyformujte do tvaru slzy, jemný oblúčik získate keď ho obtočíte o fixku. Pomocou hliníkového vlákna ich na konci zošite.
 4. Stuhu navlieknite na ihlu. Ihlu prestrčte cez jednu slzičku pri jej špici, vo vnútri na ňu navlečte korálku a prestrčte ju cez druhú stranu. Takto k sebe pospájajte všetky slzičky – lupienky kvetu.
 5. Nakoniec zviažte dva konce stuhy a vytvorte šnúrku na zavesenie ozdoby.

Bucľatý stromček

 1. Navlečte si ochranné rukavice, odmerajte pás široký 5 cm a dlhý 60 cm, potom ho vystrihnite, ohnite pravý a ľavý okraj, aby nemal ostré hroty.
 2. Hotový pás postrihajte na kúsky dlhé 20 cm, 17,5 cm, 15 cm, 12,5 cm a 10 cm.
 3. Zo sieťky vytiahnite niekoľko vlákien.
 4. Každý pásik stočte do elipsy, konce preložte cez seba aby sa prekrývali a zošite ich. Po zošití obtočte hliníkové vlákno okolo seba a zvyšok odstrihnite.
 5. Hotové elipsy usporiadajte od najväčšej po najmenšiu. Stuhu prevlečte cez ihlu, navlečte na jeden koniec korálky a nechajte ju voľne visieť pod prvou elipsou. Tú prepichnite, v strede navlečte korálku a prepichnite elipsu znova.
 6. Pridajte druhú elipsu, opäť v jej strede pridajte korálku a takto postupujte až po vrchol. Tam nechajte približne 15 cm stuhy, ktorá poslúži na zavesenie, ihlu veďte smerom dole a na druhom konci stuhy pridajte niekoľko ozdobných korálok.
 7. Spodnú elipsu zaistite previazaním dvoch visiacich častí stuhy.

Zdroj / Vianočné ozdoby z hliníkovej sieťky: ashbeedesign

ZDIEĽAJ NA: