Na filipínskej pláži sa objavila „mŕtva“ veľryba z odpadu ako výstraha znečistenia oceánov plastami. Zdieľajte jej posolstvo!

Tisíce ľudí na sociálnych sieťach zažilo šok pri pohľade na mŕtvu modrú veľrybu na brehu Filipín. Morbídne zábery pri pozornejšom preskúmaní ukazujú realitu dnešných oceánov. Veľryba je totiž vyrobená z plastového odpadu, ktorý znečisťuje všetky vodné plochy našej Zeme. Je dielom spolupráce Greenpeace a Dentsu Jayme Syfu. Inšpirovalo ich viac ako 30 veľrýb, ktoré počas posledného roka umreli na európskych plážach. Jedna z nich bola nájdená práve na Filipínach v Samal, Davao, minulý rok v decembri.

Masívna 22 metrov dlhá a 3 metre vysoká inštalácia vytvorená z plastového odpadu je dielom kreatívneho tímu lokálnych umelcov. Dávali si pozor na to, aby ju zobrazili verne. Na bruchu je slizká časť plná nákupných tašiek. Z úst sa jej valí mnoho odpadu. A nechýba ani červený odpad pripomínajúci chuchvalce mäsa a krvi. Jej popularita na sociálnych sieťach od 11. mája tohto roku nepozná hranice. Najskôr ju ľudia pokladali za skutočnú veľrybu.

Práve v máji tohto roka sa na Filipínach koná summit ASEAN. Greenpeace využilo toto načasovanie, aby apelovalo na environmentálnych lídrov v ASEAN. Žiadajú od nich, aby podnikli konkrétne kroky v boji proti znečisťovaniu oceánov. Ich petícia získala počas 24 hodín 3,000 podpisov. Viac ako 300 lokálnych médií vo Filipínach a v Ázii odvysielalo reportáže o mŕtvej veľrybe, ktorá v sebe nesie hlboké posolstvo. Upozorňuje na hrozný fakt, že v roku 2050 preváži odpad v oceánoch nad morskými živočíchmi a rastlinami.

Fotky © Dentsu Jayme Syfu

Zdroj / Veľryba z odpadu pripomína alarmujúce znečistenie oceánov: bataris.org.ph

ZDIEĽAJ NA: