Veľa muziky za málo peňazí? Malá obývačka, v ktorej sa budete cítiť príjemne

Obývacia izba je srdcom vášho domova. Tu trávite väčšinu svojho času, relaxujete a stretáva sa  celá rodina. Čo však robiť, ak nemáte na komfort a relax v tomto priestore toľko miesta, koľko by ste chceli?

Dáme vám niekoľko tipov, ako si zariadiť malú obývačku tak, aby nepôsobila stiesnene a cítili ste sa v nej príjemne.

Viac svetla znamená aj viac komfortu

Vo svetlých farbách sa malé miestnosti javia ako väčšie. Stavte teda pri zariaďovaní vašej novej modernej obývačky na  jemné, rezervované tóny ako biela, béžová a krémová, s ktorými môžete navrhnúť priestor tón v tóne.

Vďaka svetlu a jemným farbám bude miestnosť vyzerať ľahšie, jasnejšie a menej rušivo. Pre prirodzený a harmonický efekt to môžete doplniť napríklad drevom. Samozrejme, aj akcenty v podobe výrazných farieb alebo lesklých kovov pridajú priestoru šmrnc. S týmito detailmi ale na malej ploche bytu radšej opatrne.

Uprednostnite nábytok so štíhlou siluetou

Jemné, elegantné tvary vyzerajú v malej obývačke lepšie, pretože vytvárajú dojem ľahkosti. Vyberte si preto radšej pohovky a kreslá so štíhlou siluetou. Mnohé z týchto kúskov nájdete v štýle Scandi, ako napríklad príborník na štíhlych nohách a štíhly kávový alebo príručný stolík.

O niečo vzdušnejšie pôsobia drôtené alebo trendy ratanové kreslá, ktoré, keďže sú vyrobené zo vzpier, je cez ne vidieť. Neblokujú teda výhľad a pôsobia o to diskrétnejšie. Veľmi podobne, ak chcete využiť v priestore aj krásu izbových rastlín, môžu poslúžiť aj štýlové závesné kvetináče, ktoré prinášajú do priestoru okrem dizajnu aj voľnú podlahovú plochu a viac miesta.

Využite silu a krásu zrkadiel

Každý dobrý interiérový architekt vám potvrdí, že zrkadlá sú klasikou, ktorej význam sa z malého priestoru nikdy nevytratí. Zrkadlá  vytvárajú optickú ilúziu zväčšenia priestoru  tam, kde žiadny nie je. Ďalší efekt zrkadiel spočíva v tom, že  odrazom svetla prinesú  do miestnosti viac svetla bez dodatočného osvetlenia, takže aj ušetríte. Zrkadlo je na tento účel najlepšie zavesiť oproti oknu alebo na stenu nabok, aby mohlo absorbovať svetlo a odrážať ho späť do miestnosti.

Pohrajte sa s efektmi interiérových doplnkov

To, čo je v móde skôr nežiaduce, môžete využiť pri zariaďovaní malých miestností bez najmenších problémov. Ide o vodorovné pruhy alebo okraje na stene, ktoré rozšíria vašu malú obývačku veľmi jednoducho a rýchlo. Aj nízke stropy môžete opticky vylepšiť tak, že jednu stenu vymaľujete farebne a na vrchu necháte biely pruh. Ďalším tipom by mohla byť pozdĺžne (vertikálne) pruhovaná tapeta.

Okrem toho sú aj koberce s priečnymi pruhmi dobrým spôsobom na vizuálne predĺženie miestností, pretože perspektívny efekt núti oko myslieť si, že miestnosť je dlhšia. Tak čo, ktorý spôsob vyskúšate na zväčšenie malého priestoru obývačky vy?

Zdroj obrázka: Ground Picture/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov