Vedci zrekonštruovali tváre známych ľudí, ktorí žili pred storočiami a niektorí vás môžu prekvapiť

V dobe, keď fotoaparát nosí takmer každý stále so sebou, je ťažké predstaviť si, že podoba ľudí žijúcich stovky či tisíce rokov pred nami sa zachovala iba na maľbách a sochách. Občas vidíme pokusy umelcov o zachytenie ich podoby, ale sú príliš ovplyvnení vzhľadom človeka žijúceho v súčasnosti. Museli sa do toho zapojiť vedci a moderné technológie, aby sme sa mohli pozrieť do vzdialenej minulosti. Preto sme pre vás pripravili malý zoznamovací večierok, ktorý ste určite nezažili na hodinách dejepisu.

1. Henrich IV. – Francúzsky kráľ

TheCGBros

Francúzsku kraľoval v rokoch 1589-1610, kedy ho zavraždil fanatický katolík. Je známy ako dobrý panovník, ktorému záležalo na prosperite jeho poddaných. Podobu tohto kráľa vytvoril podľa lebky Philippe Froesch.

2. Ava

Hew Morrison

Ava je žena žijúca v dobe bronzovej, ktorá umrela pred 3700 rokmi. Našli ju v nezvyčajnom hrobe vytesanom do skaly – v tej dobe totiž pochovávali ľudí do zeme. To naznačuje, že mala významné postavenie. Pomocou zariadení mapujúcich tkanivá jej podobu vytvorili Hew Morrison a Maya Hoole.

3. Meritamun

The University of Melbourne

Mumifikovaná žena známa ako Meritamun mala v čase smrti 18 – 25 rokov. Na vytvorenie jej podoby sa zišiel tím vedcov, odborníkov na medicínu a forenzný výskum, použili pri tom počítačovú tomografiu (CT), 3D tlač, ale využili aj pomoc egyptológov a umelcov.

4. 500-ročný Dublinčan

unknown

Jeho pozostatky boli nájdené spolu s ďalšími troma osobami. U všetkých našli znaky podvýživy v detstve a ťažkej manuálnej práce, čo naznačuje, že boli chudobní.

5. Mikuláš Kopernik

unknown

Jeden z najosvietenejších mužov renesancie, matematik a astronóm, ktorý daroval svetu teóriu heliocentrizmu namiesto geocentrizmu. Umrel vo veku 70 rokov. Podľa jeho ostatkov vytvorili poľskí vedci jeho podobu.

6. Johann Sebastian Bach

Caroline Wilkinson

Svetoznámy skladateľ barokovej hudby, organista a čembalista, ktorého pozná asi každý. Caroline Wilkinson zmerala šírku jeho kostí a podľa toho vytvorila rekonštrukciu jeho tváre.

7. Muž z čias ranného neolitu z okolia Stonehenge

Clare Kendall / English Heritage

Táto podobizeň bola vytvorená na základe pozostatkov, ktoré boli nájdené vo Winterbourne Stoke, Wiltshire v roku 1863. Na základe analýzy kostí vytvorili vedci podobu na tú dobu štíhleho muža, ktorý má približne 40 rokov. Odvtedy prešlo 5500, počas jeho života ešte nestál ani monument Stonehenge – bol postavený o 500 rokov neskôr.

8. Jane z Jamestownu

Don Hurlbert, Smithsonian

Jane bola mladé dievča (umrela keď mala 14 rokov), ktorá prišla do Ameriky spolu s ostatnými novousadlíkmi, ktorí ju zjedli. Jej zničená lebka a kosť z nohy boli nájdené v roku 2012 medzi kosťami zvierat a inými zvyškami potravy v Jamestownskej pivnici. Doktor Douglas Owsley zistil podľa zárezov na kostiach a lebke, že sa snažili oddeliť od kosti tkanivo i mozog, čo potvrdzuje, že išlo o kanibalizmus.

9. Tutanchamónova biologická matka, pravdepodobne Nefertiti

Expedition Unknown

Test DNA potvrdil, že múmia známa ako „mladšia dáma“ patrí sestre Achnatona (Amenhotep IV. – Tutanchamónov otec), ktorá je zároveň matkou Tutanchamóna. Aj keď to nebolo potvrdené, malo by ísť o Nefertiti, najslávnejšiu manželku Achnatona, známu pre svoju krásu. Podobu jej tváre vytvorila Élisabeth Daynès.

10. Maximilián Robespierre

Philippe CharlierEmail, Philippe Froesch

Francúzsky politik a právnik je známy kvôli svojej úlohe počas francúzskej revolúcie a „Vlády teroru“. Umrel ako 36-ročný – gilotínou mu sťali hlavu. Vedci skúmali jeho „masku po smrti“, teda masky, ktorá bola vyrobená po smrti s použitím tela nebohého a vosku. Okrem toho použili aj historické záznamy o chorobách slávneho politika.

Zdroj / Zrekonštruované tváre ľudí žijúcich pred stovkami rokov: boredpanda

ZDIEĽAJ NA: