11 vecí, ktoré robia šťastné páry pred spaním

Pred spaním by sme mali tráviť trochu času so svojím partnerom. Nezáleží na tom, či to bude pár minút, dôležité je byť osamote a užívať si prítomnosť toho druhého. Prejavte si svoju lásku – pomôže vám v tom týchto jedenásť bodov a špeciálny bonusový tip na záver.

1. V telefóne zapnite tichý režim a odložte ho ďaleko od postele

Závislosť na sociálnych sieťach potláča vyplavovanie oxytocínu v našom tele. Tento hormón je zodpovedný na emocionálnu intimitu a tvorbu puta medzi partnermi. Psychoterapeutka Carol Carey ponúka jednoduché pravidlo: vypnite si telefóny a odložte ich presne o deviatej večer.

2. Zabudnite na prácu

Večer zabudnite na prácu a prestaňte si neustále kontrolovať pracovný email, najmä ak ste už v posteli. Je oveľa lepšie stráviť tento čas spoločne a oddýchnuť si, aby ste mohli byť zajtra v práci produktívni. Rozhovor v posteli vám pomôže zabudnúť na problémy, zblížiť sa s partnerom a uvoľniť sa. Nerozprávajte sa o práci, finančných problémoch alebo o čomkoľvek, čo vám robí starosti.

3. Choďte do postele v rovnakom čase ako váš partner

Mnohé páry sa nevidia celý deň a aj do postele chodia v odlišnom čase. Podľa psychológa Curta Smitha si šťastné páry spoločne vyčistia zuby a idú spať v rovnakom čase. To im pomáha udržiavať vrelosť a intimitu ich vzťahu.

4. Spoločná rutina

Spoločná večerná rutina vám pomôže lepšie spať. Rutina vysiela do mozgu signál, že je čas ísť spať a začne na to pripravovať celé telo. Keď máte s partnerom spoločnú rutinu, váš vzťah bude intímnejší a dôverný.

5. Dôverný rozhovor

 • Venujte pozornosť pocitom druhého. Nepotrebujete okamžite dávať rady alebo riešenia problémov. Niekedy sa potrebujeme iba vyrozprávať a pocítiť starostlivosť a podporu od našich milovaných.
 • Psychológ Ryan Howes odporúča vyhradiť niekoľko minút pred spaním na vyjadrenie pozitívnych emócií k partnerovi. Deň tak ukončíte pozitívnym spôsobom a budete sa cítiť lepšie. Tento zvyk má kladný vplyv aj na celkovú náladu človeka.
 • Skúste zabudnúť na všetko, čo sa počas toho dňa stalo a nechajte svoje problémy a obavy za dverami spálne. Povedzte svojmu partnerovi či partnerke, ako ho milujete. Buďte úprimní a vyjadrujte svoje pocity.

6. Nehádajte sa a nepúšťajte sa do ostrých debát

Curt Smith nám pripomína, aby sme pred spaním nezačínali ostré debaty a hádky. Škriepky v posteli ešte nikdy nepomohli vyriešiť problém. Okrem toho, bude pre vás ťažšie zaspať a na druhý deň budete v depresívnej nálade.

7. Spálňa má byť bez detí

Podľa psychológa Michaela Viner-Davisa by mali vaše deti s vami spať iba vtedy, ak majú nočnú moru. Inokedy by mala byť spálňa vaše súkromné miesto. Potrebujete mať priestor pre vás dvoch, aby ste si udržali intimitu.

8. Nepúšťajte do postele domáce zvieratká

63% ľudí, ktorí spia so svojimi domácimi miláčikmi nemajú dostatok spánku. Zvieratá nemusia spať počas celej noci a rušia nás. Rovnako ako pri deťoch, aj tu platí pravidlo dvoch – viac vás v posteli jednoducho nemá byť.

9. Nepite alkohol a nefajčite

Mnoho párov si večer dá pohár vína, aby umocnili romantickú atmosféru. Keď vaše telo trávi alkohol, váš spánok sa skráti, môžete byť unavení, roztržití a jednoducho sa ráno navzájom otráviť. Alkohol tiež zvyšuje pravdepodobnosť chrápania a nikotín z cigariet spôsobuje insomniu.

10. Navzájom sa pomasírujte

Ľahká relaxačná masáž pred spaním zlepší kvalitu spánku, zredukuje úzkosť a zbližuje partnerov.

11. Nezabudnite na objatia a bozky

Bozk a túlenie pred spaním pôsobí relaxačne a vyvoláva pozitívne emócie. Psychológovia sa zhodujú v tom, že ak zaspávate v objatí, váš vzťah je v poriadku.

Bonus

Ak trpíte nespavosťou, skúste zmeniť svoj životný štýl:

 • po obede nepite kávu,
 • zobúdzajte sa skôr,
 • pred spaním už nemaškrťte,
 • kúpte si krásne a pohodlné obliečky,
 • počas víkendov nespite dlho a ani nedospávajte cez deň,
 • všetku elektroniku nechajte mimo spálne,
 • pustite si do spálne svieži vzduch,
 • pred spaním si dajte horúci kúpeľ,
 • po deviatej večer nepracujte,
 • pred spaním nepite príliš veľa vody.

Zdroj / 11 vecí, ktoré robia šťastné páry pred spaním: brightside

ZDIEĽAJ NA: