Užitočné tipy, ako bez vysokých nákladov udržať váš dom v teple

Zima sa blíži a v niektorých regiónoch našej krajiny už teplota vzduchu dosiahla minimálne hodnoty. Spolu s chladnejším počasím však prichádza aj vykurovacia sezóna. Radiátory však nie sú vždy zárukou jediného tepla v miestnosti, pretože pomerne veľká časť z neho sa dostane von.  

Môže za to niekoľko vecí a práve teraz je najlepší čas mnohé z nich pred príchodom silnejších mrazov vyriešiť.  

Zabráňte unikom 

Tradičné stavebné materiály, ako je tehla, betón, železobetón či modernejší travertínový obklad sú schopné vás spoľahlivo chrániť. Avšak, mnohé materiály sú nedostatočnej kvality a teplo z radiátorov alebo iných zdrojov tepla pohlcujú.  

Aby ste tomu zabránili a stena nepohlcovala teplo z radiátora, musíte medzi tieto dva prvky  nainštalovať ochrannú clonu z obyčajnej fólie. Teplo sa bude odrážať a zostane vo vnútri bytu. Veľkosť tieniacej fólie by mala byť o niečo väčšia ako radiátor. Straty tepla pri inštalácii ochrannej clony sa potom znížia o 3 %.  

Kúpte si krb 

Kvalitné krby sú jedným z najlepších ekonomicky úsporných zdrojov vykurovania miestnosti. Samozrejme, záleží od jeho veľkosti a plochy, ktorú má vyhriať.  

Aby sa tiež teplo dostalo do každej jednej miestnosti, je vhodné spolu s krbom vyriešiť aj nákup a inštaláciu špeciálnych krbových ventilátorov. Teplo sa tak dostane všade. 

Pozor na vstupné dvere 

Veľa tepla uniká aj cez vchod. Masívne dvere sú preto zárukou teplého bytu. Je to ale nákladná investícia, preto než si na ne našetríte, Skúste tie aktuálne lepšie zatepliť. Koženka s penou alebo lepšie tesnenie by mohli pomôcť vytvoriť v byte nielen teplo, ale aj príjemné ticho. 

Ak si predsa len plánujete kúpiť nové dvere, je lepšie investovať do kvalitnejších, s tepelne izolačnou vzduchovou medzerou medzi nimi. Výmena alebo utesnenie dverí vám v každom prípade zníži tepelné straty o 1,5 %. 

Vyskúšajte a uvidíte, že to funguje! 

Zdroj obrázka:lightwavemedia/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov