Útulný nízkoenergetický dom: Aké má výhody a čo vedieť predtým, než sa pustíte do stavania?

Nízkoenergetické domy sa stali trendom súčasnosti. O ich benefitoch vedia svoje predovšetkým spokojní obyvatelia, ktorí po rokoch dokážu reálne zhodnotiť, že vytvárajú zdravšiu klímu a predovšetkým šetria peniaze. Zhrnuli sme pre vás najväčšie výhody útulných nízkoenergetických domov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní, aký dom postaviť.

Aký je nízkoenergetický dom?

Predtým, ako sa vrhneme na výhody bývania v týchto úsporných domoch, je dôležité ujasniť si, aký vlastne nízkoenergetický dom je. Takéto nehnuteľnosti sa nachádzajú pod hornou hranicou energetickej triedy B s ročnou spotrebou 50 až 100 kWh na m2. Často sú však nesprávne zamieňané napríklad za ultranízkoenergetické domy (so spotrebou 25 až 50 kWh na m2 za rok) či za domy s takmer nulovou spotrebou energie (s energetickou spotrebou 12,5 až 25 kWh na m2 za rok).

Zdroj: pexels.com

Prvé kroky pri stavbe nízkoenergetického domu

Ak vás láka stavba útulného úsporného domu, v prvom rade by ste sa mali obrátiť na architekta. Ten najlepšie vie, čo je pri navrhovaní takéhoto bývania dôležité a potrebné. Ešte o čosi výhodnejšou alternatívou sú projekty bungalovov prispôsobené priamo tomuto ekologickému trendu. Na domoch, ktoré firmy ponúkajú v katalógoch, sú totiž po niekoľkých výstavbách daného projektu vychytané všetky muchy. Nemusíte sa tak obávať akýchkoľvek problémov v súvislosti s ich energetickou kategóriou.

Aké sú výhody nízkoenergetických stavieb?

Väčšina ľudí vníma ako najväčšiu výhodu montovaného nízkoenergetického domu rýchlejšiu a menej náročnú výstavbu v porovnaní s klasickým murovaným. Okrem toho je však takáto stavba aj o čosi lacnejšia. Financie teda šetríte ešte predtým, než sa do svojho vysnívaného domova nasťahujete. 

Navyše je priemerný nízkoenergetický dom počas vykurovacej sezóny vyhriaty približne za 15 minút, keďže vykuruje len vnútorný priestor a nie murované steny. Tešiť sa tak môžete aj na nemalú úsporu za energie aj v zimných mesiacoch.

Zdroj: pexels.com

Šetrenie peňazí by ale nemalo byť jedinou motiváciou pre zaobstaranie si energeticky úsporného bývania. Jeho benefity tam totiž ani zďaleka nekončia. Ak vám aspoň trochu záleží na našej planéte a klimatických podmienkach, mali by ste vedieť, že nízkoenergetický dom je priateľský aj voči životnému prostrediu. 

Súvisí to predovšetkým so stavebnou technológiou, ktorá sa pri ňom využíva. Vďaka nej dýchate v nízkoenergetickom dome zdravší vzduch. Regulácia vlhkosti interiéru je v porovnaní s murovanými domami podstatne vyššia, čo iste poteší všetkých alergikov. Zdravšia klíma predstavuje aj vyššiu kvalitu bývania, a to na svojom dome rozhodne oceníte.

Aby sme si to zhrnuli – žiť v nízkoenergetickom dome znamená žiť zdravšie, ekonomickejšie a šetrnejšie k prírode.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov