Útulná terasa aj v zime? Staňte sa hviezdou celého susedstva vďaka správnej starostlivosti

Zdroj: pexels.com

Správne zazimovanie terasy vám síce teraz zaberie trochu času, no ušetrí kopu starostí na jar. Takáto investícia sa vám niekoľkonásobne vráti a budúci rok sa tak môžete tešiť na ďalšiu terasovú sezónu. Ani počas zimy však nemusí zívať prázdnotou. Vďaka precíznej starostlivosti si udrží svoje čaro. Pár minimalistických dekorácií jej zase vdýchne nový život aj počas chladných mesiacov. Ako na to?

Zazimovanie terasy je základ

Zazimovať záhradný nábytok, ktorý je v zime náchylnejší na poškodenia vplyvom nepriaznivých poveternostných podmienok, nie je žiaden problém. Horšie sú na tom exteriérové prvky, ktoré nemožno len tak premiestniť do teplejšej garáže či pivnice. Síce je drevo mimoriadne odolný materiál, pred zimou si zaslúži našu pozornosť. Aby vaše terasové dosky opäť na jar zažiarili svojím špecifickým pôvabom, je vhodné ich ošetriť prostriedkami na ne určenými.

Schovajte dnu všetko náchylné na mrazy

Zazimovať terasu neznamená len odložiť záhradný nábytok do teplejšej miestnosti. Okrem neho by ste mali do tepla premiestniť aj ďalšie veci, ktoré sa na terase nachádzajú. Hovoríme napríklad o rastlinách, ktoré môže chladné počasie nenávratne poškodiť. Na zimu ich môžete vymeniť napríklad za ihličnany alebo iné stálozelené rastliny, ktoré vám ozdobia terasu aj počas mrazivých dní. Dekoratívne sviečky tiež schovajte do tepla a spolu s nimi aj deky či iné textílie.

Zdroj: pexels.com

Pred zimou vezmite drevo na terase do parády

Drevo je obľúbenou súčasťou terás v mnohých domácnostiach. Prvý krok pri jesennej starostlivosti o drevo je jeho detailná prehliadka. Skontrolujte všetky nedostatky, ktoré by sa na ňom mohli nachádzať a nimi začnite. Opatrne prebehnite brúsnym papierom olúpanú farbu či všetky vytŕčajúce triesky z drevených povrchov. Kvalitná impregnácia poskytne drevenej terase výživu a ochráni ju pred škodcami. Keďže sa dostáva hlboko do dreva, kde plní svoju funkciu, pred jej aplikáciou je nevyhnutné odstránenie povrchového náteru. Tento krok vykonajte ešte pred prvými mrazmi, pretože zamrznuté drevo impregnáciu dostatočne nevsiakne.

Keď drevo ošetríte zvnútra, je načase postarať sa aj o jeho povrch. Na výber máte z rôznych foriem prípravkov. Medzi najobľúbenejšie dnes patria napríklad ochranné oleje či laky. Spoľahlivú ochranu dreva ďalej poskytuje lazúra. Podľa umiestnenia ošetrovaných drevených prvkov sa môžete rozhodnúť medzi tenkovrstvou a hrubovrstvou lazúrou, pričom práve kvalitnejšia hrubovrstvá zvládne aj náročnejšie podmienky. Takto môžete ošetriť už spomínané terasové dosky, ale aj drevené ploty, záhradné domčeky, pergoly, konštrukcie či samotný drevený záhradný nábytok.

Zdroj: pexels.com

Výzdoba, ktorá terasu zútulní aj v zime

Aj keď už na terase nebudete tráviť každú svoju voľnú chvíľu, nemusí zívať prázdnotou. Spoľahnite sa na jednoduché dekoratívne prvky vhodné aj do chladného počasia. Minimalistický štýl ulahodí oku a v kombinácii so zasneženou záhradou bude mať svoje čaro. Betónové vázy s ihličnanmi, svetelná reťaz, či ďalšie exteriérové svetelné dekorácie vám prinesú kus sviatkov už teraz. Nechajte svoju terasu zažiariť a staňte sa hviezdou celého susedstva!

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov