Tento malý dom, na ktorom sa pracovalo takmer 30 rokov, je úplne sebestačný

Tento malý dom na ostrove v Maine, na ktorom sa pracovalo takmer 30 rokov, je úplne sebestačný. Jeho dizajn a stavbu mala na starosti Alex Porter, ktorá ho tvorila pre svojho otca. Domček je pokrytý šedomodrou rebrovitou hmotou a je jediným domom na izolovanom ostrove, ktorý využíva ako zdroj energie solárne panely. Tento trvalo udržateľný zdroj energie robí život pohodlnejším aj preto, že nie potrebné nosiť do domu palivo a zapínať hlučný generátor. Napriek jeho izolovanosti sa nevzdali žiadnej vymoženosti plne funkčného bežného domu, avšak navyše majú úžasný výhľad, ktorý v preľudnenom meste určite nenájdete.

Dom sa nachádza na skalnatom výbežku v blízkosti vody. Jeho robustný oceľový plášť nebol vybraný náhodne – severské búrky vedia byť neúprosné. Má preto rad panelov, ktoré dokážu odraziť každý živel prírody. Keď svieti slnko, malé solárne panely nainštalované na južnej strane strechy nabíjajú batérie, ktoré dodávaju energiu svetlám, extra výkonnej „sunfrost“ chladničke a malému vodnému čerpadlu. Veľká nádrž na zber dažďovej vody poskytuje dostatok vody pre domácnosť a malý systém kúrenia ju zohrieva do umývadiel i vonkajšej sprchy.

Vnútro domu je pomerne priestranné a všetok nábytok je vyrobený z materiálov, ktoré je možné nájsť v jeho okolí. Ostáva zodpovedať jednu zásadnú otázku – čo máte robiť v prípade, ak potrebujete použiť toaletu? Na to slúži kompostujúce WC, ktoré premieňa biologický odpad na hnojivo. Aj keď žiaden zo systémov, ktoré sú v dome použité, nie je prelomový, jeho lokalizácia a dizajn je skvelým príkladom toho, ako dobre môžu spolu fungovať a ako môžeme žiť v prírode bez jej znečistenia.

Úplne sebestačný domček


Fotografie / Úplne sebestačný domček © Eirick Johnson 

Zdroj: inhabitat

ZDIEĽAJ NA: