Turistická výbava pre začiatočníka

Turistická výbava nie je záležitosťou len pre profesionálov. Práve naopak je dôležité, aby si aj menej skúsení turisti zadovážili kvalitné kúsky, ktoré môžu používať na príležitostné túry. Začiatočníci nemajú dostatočnú kondíciu a často nie sú pripravení na rôzne podmienky, ktoré sú v horách typické. V tomto článku nájdete rady a tipy ako sa zbaliť na turistiku, ktoré vám pomôžu prežiť turistiku aj ako začiatočníkovi bez akýchkoľvek problémov.

Obuv

Spomína sa to všade, ale je to pravda. Správna turistická obuv je základom pre každého turistu. Nezáleží pritom na tom, či ste začiatočník alebo profesionál. Kvalitná obuv vám zaručí stabilitu na náročnom teréne, chráni nohu pred mechanickým poškodením ale aj nesprávnou chôdzou. Investícia do kvalitnej turistickej obuvi je síce väčšia, no napriek tomu ide zrejme o najdôležitejšiu súčasť vašej výbavy, bez ktorej sa nezaobídete. Otlaky vám turistiku neuľahčia, ani neskrášlia, zato kvalitné topánky vám pomôžu podať váš najlepší výkon a užijete si výstup naplno.

Turistické palice

Turistické/ trekkingové palice sú vhodné najmä pre menej fyzicky zdatných turistov. Vďaka použitiu palíc zapojíte všetky svaly na vašom tele, budete kráčať v dobrej pozícii vystretý a efektívnejšie tak zapojíte aj vaše pľúca. Trekkingové palice majú hlavnú výhodu v rovnomernom rozložení zaťaženia tela. Pri turistike dostávajú totiž najviac zabrať chrbát, nohy a kĺby. Turistické palice však rozložia záťaž aj na ruky a tiež môžu byť vhodné aj na udržanie rovnováhy.

Viac vrstiev oblečenia

Aj keď si ako začiatočník možno myslíte, že pri pohybe do kopca vám určite bude teplo, nenechajte sa oklamať. Hory sú nevyspytateľné a je treba byť pripravený na všetko. Ku turistike nevyhnutne patrí každodenná viacnásobná kontrola počasia a na základe toho správna voľba oblečenia. Najdôležitejším parametrom je pritom vrstvenie. Ideálne je zvoliť viacero vrstiev, ktoré si môžete obliekať a vyzliekať podľa termoregulácie vášho tela a zmien vonkajších podmienok.

Rovnako je nevyhnutné, aby ste v batohu so sebou niesli aj niekoľko náhradných kúskoch a vrstiev navyše. Do ruksaka si určite vezmite tričko navyše, náhradné ponožky, náhradnú pokrývku hlavy a bundu navyše. Nezabúdajte ani na praktické kúsky ako je krém s ochranným faktorom, balzam, slnečné okuliare, vreckovky, pitný režim a jedlo. V prírode si vždy zoberte so sebou všetko čo ste priniesli a nenechávajte na zemi odpadky.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov