Tri najdôležitejšie a najvplyvnejšie faktory, od ktorých je závislé pohodlie vášho domova

Krásny nábytok, pohodlná sedacia súprava, televízia s obrovskou uhlopriečkou či moderné žalúzie sú dnes pre komfort bývania veľmi dôležité. Často pritom ale zabúdame na iné a podstatnejšie veci, ktoré možno nevidíme, ale pocitovo na nás vplývajú ešte viac ako krásny koberec na podlahe.

Ktoré faktory sú pre komfort a pohodlie v interiéri okrem moderných dekoračných látok v metráži najdôležitejšie?

Teplota

Interiérová teplota je pre nás veľmi významná. Vo veľkej miere však závisí od vonkajšieho prostredia alebo klímy.

Slnečné svetlo prichádzajúce cez okno dodáva domovu teplo. Pod dverami vzniká prievan, ktorý zasa umožňuje teplu únik. Teplotu v miestnosti môže ovplyvniť aj vaše telo. Možno ste vôbec nevedeli, že priemerný človek vygeneruje toľko tepla ako 100-wattová žiarovka.

Pohodlná teplota teda nie je len o tom, že si zapnete kúrenie, ale o jej udržaní. Pomocou termostatov a pravidelného vetrania by ste to mali zvládnuť bez problémov.

Vlhkosť

Nie len teplo, ale aj vlhkosť môže mať obrovský vplyv na to, ako sa v priestore cítite. Vlhkosť tvoria malé kvapôčky vody vo vzduchu. A hoci sú tieto kvapôčky neuveriteľne malé, stále môžu zabrániť tomu, aby bola prirodzená ochladzovacia reakcia vášho tela na optimálnej úrovni. Vlhkosť z vašej pokožky sa koniec koncov nemôže odparovať, ak nemá kam ísť.

Vlhký vzduch je tiež ťažší a lepkavejší. To všetko zvyšuje nepríjemné pocity v horúcich dňoch alebo prekúrených izbách. Vlhkosť môže v skutočnosti ovplyvniť „pocitovú teplotu“ až o 8 stupňov, aj keď sa skutočná teplota vôbec nezmení.  Takže čím je vzduch suchší, tým väčší pocit chladu budete mať.

Kvalita vzduchu

Izba so špinavým vzduchom nie je komfortná asi pre nikoho. Nečistoty obsiahnuté vo vzduchu môžu dráždiť oči, nos a pľúca a vytvárať zápach, ktorý znepríjemňuje akékoľvek činnosti. Pokiaľ ide o kvalitu ovzdušia, existujú traja hlavní páchatelia:

  • Častice – zložené z prachu, špiny, chlpov domácich miláčikov a alergénov, napríklad peľu;
  • Plesne a choroboplodné zárodky – malé organizmy plávajúce vo vzduchu, ktorým sa darí vo vlhkom prostredí a výrazne zhoršujú alergie a astmu;
  • Chemické výpary a pachy – generované čistiacimi prostriedkami, farbami, lepidlami a inými chemikáliami nachádzajúcimi sa takmer v každej domácnosti.

Pre skutočne čistý a čerstvý vzduch vám postačí kúpiť si kvalitný vysávač Miele, špeciálne germicídne žiariče alebo viac a častejšie otvorené okná.

Ako môžete situáciu zmeniť k lepšiemu?

Je zrejmé, že ak vlhkosť, teplota a kvalita vzduchu môžu zmeniť vnímanie vášho prostredia. Schopnosť ovládať tieto tri faktory je preto dosť dôležitá.

Správny domáci vykurovací a klimatizačný systém ovládaný správnym termostatom vám umožní vytvoriť a zachovať váš dokonalý vnútorný priestor. Pre stopercentný komfort ho ale rovnako ako štýlové kovanie na nábytok vyberajte radšej iba s odborníkom. Výsledok bude stáť za to.

Zdroj obrázka: Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov