Spoznajte tradičné svadobné šaty z rôznych kútov sveta. Takto vyzerá 22 z nich!

Kultúra každého národa sa celé stáročia zachováva v jeho tradíciách. Umelci, módni návrhári, alebo všeobecne – kreatívni ľudia – sa k nim radi vracajú a inšpirujú sa nimi. Určite budete súhlasiť, že svadby patria k príležitostiam, kde sa tradície prejavujú v celej svojej kráse. Poďte sa s nami pozrieť na tradičné oblečenie na tento výnimočný deň v rozličných národoch a kultúrach.

Veliky Novgorod, Rusko

V Rusku nájdete viac ako 185 rôznych etnických skupín a každá z nich zachováva svoje vlastné tradície. Spoločné majú nielen veľké party v tvare koruny, ktoré nesú nevesty na hlave, ale i slávnostnú červenú farbu, ktorá symbolizuje život a energiu. Výrazné korále majú nevestu odlíšiť od ostatných hostí na svadbe, ktorá zvyčajne trvá minimálne dva dni.

Bali, Indonézia

Nevesta i ženích majú oblečené pestrofarebné oblečenie s mnohými dekoráciami. Bohato dekorované sú aj zlaté koruny, ktoré majú počas celej svadby na hlave. Na váhe im pridávajú rozličné kamene a polodrahokamy, ktoré sú v nich vsadené.

Kazachstan

Kazašské nevesty si obliekajú typicky zdobený špicatý klobúk „saukele“, ktorý majú pripravený dlho predtým, ako sú súce na vydaj. Z neho padá k zemi dlhý závoj, ktorý musí prekrývať aj celú tvár.

Regon Gora medzi Kosovom a Macedónskom

Aj keď je väčšina obyvateľov tejto oblasti moslimského vierovyznania, v ich slávnostiach môžeme vidieť mnohé pohanské prvky. Nevesta počas svadby všade chodí na koni, ktorý je prikrytý špeciálnym šálom a v ruke drží ozdobný dáždnik. Celú tvár ma pomaľovanú bielou farbou a odekorovanú drobnými kamienkami.

Malajzia

V tejto krajine zabudnite na biele svadobné šaty. Nevesty sa obliekajú do svetlofialovej alebo tmavofialovej farby a ak sa chcú podobať na filmové hrdinky, volia krémovú farbu. Vždy sú zladené so ženíchom a oblečenie musí podliehať predpisom ich viery – zväčša Islamu.

Nigéria

Táto obrovská krajina v sebe skrýva viac ako 250 etnických skupín, ktoré hovoria viac ako 500 jazykmi. Svadobné tradície sú teda nesmierne rôznorodé. Nevesty sa však zhodnú v tom, že volia žiarivé farby ako žltá, oranžová a červená, na hlave majú mohutný turban a nevynechajú ani jemný závoj.

Rumunsko

Tradičná svadba je pripravovaná nevestou, ženíchom a ich rodičmi. Obsahuje mnoho rituálov, kde zohrávajú dôležitú úlohu krstní rodičia ako aj špeciálna svadobná zástava. Nevesta má na sebe šaty s krátkou sukňou a širokými rukávmi. Typické sú bohaté krajky a mnoho vrstiev korálov okolo krku.

Etiópia

Dôležitou súčasťou oblečenia žien v tejto krajine je náhrdelník, ktorý obopína ich krk. Slobodné ženy nosia zelené, červené a čierne korále, vydaté ženy kovové náhrdelníky a mužova prvá manželka má navyše kožený náhrdelník s výrazným diskom, ktorý je na ňom zavesený.

Peru

Nevesty nosia na hlave špeciálnu prikrývku tkanú z vlny a široký klobúk, ktorý je taktiež zdobený vlnou, strapcami a lesklým materiálom, od ktorého sa odráža svetlo. Ženích i nevesta majú taktiež špeciálne zdobené pončo.

Maďarsko

Šaty nevesty sú zvyčajne zdobené výšivkami s kvetinovými motívmi, na ktoré sú použité tri výrazné farby. Sukňu má bohato nariasenú a do koruny, ktorú nesie na hlave, je často vpletené obilie.

Indonézia

Pre rozličné ostrovy v Indonézii sú typické rôzne svadobné kostýmy. Červená symbolizuje radosť a život, zatiaľ čo zlatá je symbolom šťastia novomanželov.

Mongolsko

Nevesta i ženích majú na sebe takzvaný „deel“, pre ktorý sú typické rôznorodé vzory a farby. Obaja nesú na hlave klobúk s krídlami, z ktorých visia a štrngotajú šnúry s korálkami.

Ukrajina

Ukrajinské svadobné oblečenie sa podobá slovenskému kroju. Ženích má na hlave vyšívaný klobúk, nevesta zase vyšívaný čepiec. Obaja si obliekajú aj teplé vyšívané vesty. Spodné oblečenie je zvyčajne žiarivo biele.

Indická nevesta a ženích

Nevesty a ženísi volia červenú alebo ružovú farbu, typické sú tiež šperky štrngotajúce po celom tele a zlaté odlesky. Svadba má byť odrazom luxusu a bohatstva, a to aj v prípade, že by išlo len o lacné napodobeniny. Vydaté ženy nosia uprostred čela malú červenú bodku.

Kórea

Svadobný pár má na sebe nezvyčajný slávnostný kostým „hanbok“. Počas svadby musí ženích nevestu preniesť na chrbte okolo celého stola, aby vedela, že je spoľahlivý.

Ghana

V tejto krajine má každá rodina svoj vlastný vzor oblečenia. Nevesta a ženích tento vzor preberajú po svojich rodičoch, ale oblečenie ladia do spoločných, vždy veľmi pestrých, farieb. Symbolizujú tak harmóniu medzi jednotlivými rodmi, ktoré svojou svadbou spájajú.

Škótsko

Pre ženíchov je typickým odevom kilt, biela košeľa a sako. Nevesty volia biele šaty a šatku, na ktorej sa opakuje károvaný vzor zo snúbencového kiltu.

Jakarta, Indonézia

Opäť sa opakuje typická kombinácia zlatej a červenej farby, avšak v tlmených odtieňoch. Oblečenie pripomína ornáty rímskokatolíckych kňazov.

Nórsko

Tradičné svadobné šaty resp. oblečenie je nazývané „bunad“ a skladá sa z bielej sukne, vyšívanej vesty a koruny u nevesty, a bielych podkolienok, krátkych čiernych nohavíc, farebného saka a bieleho kabátika u ženícha.

Tradičné svadobné šaty v Japonsku

Počas ceremónie má nevesta na sebe biele kimono ako symbol jej čistoty a nevinnosti. Po nej sa však väčšinou prezlieka do červeného kimona, ktoré je symbolom šťastia.

Čína

Červená farba symbolizuje nielen šťastie, ale aj ochranu pred zlými duchmi, preto nesmie na tradičnej čínskej svadbe chýbať – práve naopak – často je najvýraznejšou farbou celej oslavy.

Slovensko

Slovenské nevesty obľubujú biele svadobné šaty, či už bez závoja a vlečky, alebo s nimi. Ženísi preferujú jednoduché obleky čiernej, sivej, béžovej, modrej alebo bielej farby. Tradičné oblečenie však zahŕňa kapce alebo čierne čižmy, bohato riasenú bielu sukňu, vyšívanú vestu s ľudovými vzormi a špeciálnu vyšívanú partu pre nevestu, ktorú po polnoci mení za vyšívaný čepiec – symbol vydatej ženy. Ženíchovo oblečenie pozostáva z čiernych nohavíc, bielej košele a vyšívanej vesty alebo kabáta, pričom výšivka sa mení od kraja ku kraju. Nesmie chýbať ani čierny klobúk s pierkom vyrobeným zo zelenej ratolesti.

Na prvej fotografii od Lucky Sekerovej môžete vidieť krásnu Lubinskú nevestu Ivanu, ktorá ma na sebe tradičné svadobné šaty a jej Krajnanského ženícha. Na druhej fotografii je zobrazená svadobná fotka Katky a jej ženícha;)

Ilustračné foto © bunadstua.com + akiboatimpressions

Zdroj / Tradičné svadobné šaty: boredpanda | sashe | sashe

ZDIEĽAJ NA: