Tradičné veľkonočné vajíčka maľované cibuľovým odvarom a lístkami rastlín

Tak ako nemôžu Vianoce existovať bez ozdobeného stromčeka, môžeme si len ťažko predstaviť Veľkú noc bez farebných vajíčok. Ozdobené vajíčka sú symbolom Veľkej noci a táto tradícia siaha až k Mezopotámii. V dnešnej dobe majú ľudia veľký záujem o kúpu zdobených alebo čokoládových veľkonočných vajíčok, ale buďme úprimní, zdobenie vlastnými rukami, je vždy oveľa väčšia zábava!

Nasledujúci tradičný spôsob farbenia vajíčok je určite dobre známy pre každého z Vás. Tieto veľkonočné vajíčka uvarené v cibuľových šupkách vyzerajú ako malé kúsky umenia. Zašlite nám aj tie Vaše do správy na našom facebooku, určite nás to poteší a fanúšikov kreativity takisto.

Budete potrebovať:

 • šupky z cibule (môžete skombinovať z červenej a žltej, z cca 10-15 cibúľ, v závislosti na tom, koľko vajec idete robiť),
 • biele vajíčka,
 • trochu soli (zabráni poškodeniu škrupinky),
 • 1 polievková lyžica octu (zabráni presakovaniu vajcia),
 • staré silonkové pančuchy, nožnice a niť,
 • rastlinky podľa vášho výberu (uistite sa, že nič z toho nie je jedovatý).

Návod ako postupovať

 1. Nastriháte si pančuchy (na také veľkosti, aby obalili vajko + uzol).
 2. Umiestnite svoju flóru, ktorú chcete mať vytlačenú na vajíčku.
 3. Opatrne zabaľte vajce a rastlinku do pančušky, ihlou si upravte pokrčenú rastlinku a spravte uzol na strane kre nie je rastlina.
 4. Naplňte hrniec šupkami a vajíčkami a zalejte vodou na najvyšší stupeň.
 5. Ak začne vrieť, znížte plameň na stred a varte 12 až 15 minút. Pozrite sa na ne po 12 minútach, či je farba podľa Vašich predstáv. Ak nie, šupky boli dosť bledé, tak môžete pridať sáčok čaju alebo mletú kávu. Ak áno, vajíčka umiestnite do sitka a pustite na ne studenú vodu a následne opatrne odstráňte z nich pančucháče.
 6. Máte hotovo! Krásnu Veľkú noc.

Veľkonočné vajíčka

Vaši kreatívni priatelia sa o tomto skvelom nápade s “urob si sám” návodom na veľkonočné vajíčka radi dozvedia, preto zdieľajte. Ďakujeme za podporu na našom facebooku a prajeme Vám kreatívny deň!

ZDIEĽAJ NA: