10 účinných tipov proti zahmlievaniu okuliarov pri nosení ochranného rúška

Ochranné rúška na tvár poriadne trápia nositeľov okuliarov. Pýtate sa, prečo sa vlastne toľko rosia? Teplý vzduch, ktorý vydychujeme, uniká okolo líc a stúpa až k očiam. Sklá okuliarov sú zvyčajne chladnejšie, preto sa na nich para kondenzuje a tvorí zahmlenie. Našťastie, existuje niekoľko trikov, ako zahmlievaniu zabrániť alebo ho aspoň zmierniť.

Tipy proti zahmlievaniu okuliarov pri nosení rúška

  1. Ohnite si rúško okolo nosa pomocou drôtika. Keď bude lepšie priliehať, bude spoza neho unikať menej vzduchu.
  2. Skráťte gumičky alebo šnúrky na rúšku. Niekedy spoza rúška uniká príliš veľa vzduchu preto, že nie je dostatočne blízko pri tvári.
  3. Prilepte si rúško k tvári atletickou alebo medicínskou páskou určenou na tzv. tejpovanie. Nepoužívajte klasickú lepiacu pásku, dráždila by vašu pokožku.
  4. Zaťažte rúško okuliarmi. Vyhrňte si ho čo najvyššie (ale stále musí zakrývať bradu) a položte okuliare navrch. Mali by rúško zaťažiť a zabrániť vzduchu prenikať vyššie.
  5. Okuliare umyte mydlom, poriadne opláchnite a nechajte voľne uschnúť. Mydlo by malo zabrániť vode kondenzovať sa na povrchu skiel, ale iba po istú dobu.
  6. Potrite sklá detským šampónom, zubnou pastou alebo penou na holenie. Trik je v tom, že musíte použiť tak malé množstvo, aby samotní „pomocníci“ nezhoršovali viditeľnosť.
  7. Na miesto, kde sa rúško dotýka nosa si položte papierovú vreckovku. Pohltí prebytočnú vlhkosť.
  8. Posuňte okuliare na nose viac dopredu – vzduch bude mať viac priestoru na unikanie.
  9. Podobne funguje trik, keď horný okraj rúška zložíte smerom dole. Paradoxne sa tým rozšíri medzera medzi lícami a rúškom, no teplý vzduch, ktorý vydychujete, nebude unikať popod okuliare.
  10. Použite sprej proti zahmlievaniu, ktorí používajú plavci. Neinšpirujte sa však ich druhým trikom – často si na plavecké okuliare napľujú a sliny po nich rozmažú prstami. V prípade vírusového ochorenia to ale rozhodne nie je dobrý nápad!

Zdroje / Tipy proti zahmlievaniu okuliarov pri nosení rúška: ncbi.nlm.nih.gov | nytimes.com

Ilustračná foto © youtube

ZDIEĽAJ NA: