Tipy na úsporu elektrickej energie na celý rok

Od používania energeticky úsporných sprchových hlavíc až po výmenu tepelného čerpadla existuje mnoho spôsobov, ako ušetriť elektrickú energiu v domácnosti, a tým znížiť náklady a emisie CO 2.

A s našimi tipmi do každej domácnosti sa vám podarí dosiahnuť tento cieľ tiež. Poďme sa spoločne o tom presvedčiť.

Zmeňte svoje správanie

V kuchyni sa dá len obyčajnou zmenou správania ušetriť na nákladoch za elektrinu 70 eur ročne. Ako? Dávajte si pozor na úroveň naplnenia rýchlovarnej kanvice a vyberajte si v obchode tú, ktorá reaguje na bod varenia lepšie. Varte s pokrievkami. Kúpte si energeticky úspornú chladničku a nenechávajte jej dvierka príliš dlho otvorené. Zamyslite sa nad výberom novej kuchynskej batérie. Vypínajte tiež pohotovostné režimy, zhasínajte svetla a osloboďte zásuvky.

Šetrite elektrinu pomocou energeticky účinných zariadení

Ak sa má znížiť spotreba energie, okrem prispôsobeného správania a ekonomickej techniky sú obzvlášť dôležité kvalitné domáce spotrebiče. Veľké spotrebiče ako chladnička či práčka patria medzi najväčších spotrebiteľov v domácnosti. Preto sa pri ich výbere a nákupe oplatí dbať na energetickú triedu.

Veľkým plusom tiež je, ak dokážete kvalitu úsporných spotrebičov predĺžiť správnou údržbou a používaním. Ak sú vaše náklady na domácnosť z dôvodu vyšších cien energií veľké, zvážte investíciu do ekonomických domácich spotrebičov, ktoré si rozumejú aj s modernými skrinkami pod umývadlo.

Prejdite na zelenú elektrinu

Boom obnoviteľnej energie nie je náhoda. Naopak, jej uvedenie do praxe je výzvou 21. storočia. Medzi takéto zdroje patrí aj čoraz dôležitejšia fotovoltika.

Fotovoltické systémy využívajú na výrobu elektriny silu slnka. Avšak, na rozdiel od fosílnych palív sa to celé deje bez emisií. Výroba elektriny prebieha bez dopadov na životné prostredie, hluku a výfukových plynov.

Slnečná energia je zatiaľ nevyčerpateľná a zadarmo. Slnko nám poskytuje každý rok 10 000-krát viac energie, ako spotrebujeme. Fotovoltické systémy majú veľmi dlhú životnosť a dokážu generovať dostatočné množstvo elektriny počas celého roka pri veľkej úspore. Tak sa o tom s ich inštaláciou presvedčte.

Zdroj obrázka: sommart sombutwanitkul/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov