Tipy na kreatívne a jednoduché zariadenie štýlovej i funkčnej kuchyne

Plánovanie novej kuchyne je dlhodobým procesom, počas ktorého sa uvažuje o kúpe nového kuchynského nábytku a vybavenia. Okrem toho by ste pri výbere kuchyne mali myslieť nielen na jej súčasný stav a dizajn, ale aj to, ako moderná bude v budúcnosti. Osobitnú pozornosť si v tomto smere zaslúži aj vysoká kvalita, pretože práve vďaka nej zaručíte vašej kuchyni dlhú životnosť.

Ak sa teda rozhodujete svoj domov zmodernizovať novou kuchynskou linkou a ostatnými doplnkami, inšpirujte sa pritom našimi jednoduchými radami.  

Kvalitný kuchynský nábytok je základ 

Nielen pri kuchynských spotrebičoch je najdôležitejším kritériom vysoká kvalita. Tá zostáva rozhodujúcou podmienkou správneho výberu aj pri voľbe kuchynského nábytku, materiálov a jednotlivých komponentov. Ovplyvňuje jej funkčnosť a plnohodnotné využitie všetkými členmi rodiny. Je vysoko komfortná a vybavená všetkým, čo pre prácu, varenie a pobyt v nej potrebujete.  

Dobrou správou je, že dnes už za takouto luxusnou a dobre stavanou kuchyňou nemusíte cestovať na „kraj sveta“, pretože  takéto štýlové kuchyne nájdete už aj online a v pohodlí svojho domova. 

Myslite na ergonómiu  

Pretože kuchyňa je miestom, kde sa vykonáva veľa každodennej práce, pri plánovaní by ste nemali podceňovať ergonómiu kuchynského nábytku. Z tohto hľadiska je mimoriadne dôležitá pracovná plocha.  

Inštalačná výška kuchynskej pracovnej dosky musí nevyhnutne zodpovedať rastu obyvateľov bytu alebo domu. To znamená, že by mala byť inštalovaná v takej výške, aby sa potreba ohýbania počas kuchynských prác úplne vylúčila.  

Pomôže vám v tom, ak sa do kuchynského nábytku umiestni napríklad nová elektrická rúra alebo mikrovlnná rúra ako najbežnejšie používané kuchynské zariadenia, aby ste sa pri príprave chutných pokrmov a spracovaní potravín nemuseli ohýbať alebo stáť na špičkách.  

Konzultujte svoj výber s odborníkmi 

Pokiaľ ide o kuchynské spotrebiče, nemali by ste kupovať zvlášť zastarané alebo naopak veľmi zriedkavé modely. V prípade zriedkavých modelov sa môžu vyskytnúť ťažkosti, kedy je potrebné vykonať na nich opravy, a niekedy dokonca aj potreba úplnej výmeny chybného zariadenia.  

Aj z tohto dôvodu by ste mali výber týchto zariadení konzultovať so špecializovanými spoločnosťami pre plánovanie a navrhovanie kuchýň, ktoré vám spolu s optimálnym dizajnom kuchyne vyberú kvalitné vstavané kuchynské vybavenie, na ktoré budete mať aj záruku a primeraný servis. 

Štruktúra povrchu kuchyne zjednoduší údržbu 

Povrchy kuchynského nábytku sú vystavené obzvlášť silnému namáhaniu, pretože v kuchyni trávime veľkú časť svojho času. V dôsledku výparov, ktoré sa tu počas varenia vyskytujú, sa tvoria na rôznych povrchoch mastné filmy, ktoré pokrývajú celý kuchynský nábytok, v prípade kuchyne prepojenej s obývacou izbou, aj ostatné vybavenie. 

Preto by sa kuchyňa mala zvoliť taká, ktorá sa dá ľahko čistiť a ktorá je menej náchylná na všetky druhy znečistenia a teploty. Hladké a moderné lesklé povrchy sú dizajnovo krásne a v každom prípade sa čistia od nečistôt a usadenín ľahšie ako pórovité štruktúry. Môžu však predstavovať vyššie investície.  

Racionálne plánovanie kuchyne sa postará o pohodlné varenie 

V žiadnej inej miestnosti bytu alebo domu nie je funkčnosť tak dôležitá ako v kuchyni. Pri jej plánovaní by ste teda mali myslieť na množstvo detailov. Zabezpečiť veľa elektrických zásuviek a prípojok, ako aj prípojok na vodu a plyn. Ak existujúce pripojenia na novú kuchyňu nestačia, mali by ste ich vybaviť ešte pred dodaním nového kuchynského nábytku. Ak takéto skúsenosti nemáte, nerobte to sami, ale pozvite odborníkov: elektrikárov a inštalatérov sa oplatí zaplatiť. 

Vo všetkých ostatných ohľadoch je plánovanie a zariadenie vašej novej kuchyne hlavne záležitosťou vkusu. Mali by ste však pamätať na to, že vzorky kuchyne vystavené v obchodoch a dizajnérskych štúdiách sú súpravy, ktoré sa ešte musia prispôsobiť skutočným podmienkam vo vašej kuchyni. Preto vyberajte správne a bývanie v kuchyni nebude nudné a fádne.  

Zdroj obrázka: Archi_Viz/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov