V Číne postavili architektonický skvost s viac ako miliónom kníh! Má prívlastok najštýlovejšia knižnica sveta

Nikto nemá rád, keď ho pri čítaní niekto pozoruje. Najradšej sa totiž s dobrou knihou schováme doma pod deku so šálkou čaju. Možno však budete ochotní urobiť jednu výnimku a navštívite s nami aspoň virtuálne najštýlovejšiu knižnicu na svete. Nachádza sa v Číne a jej obrovské auditórium má tvar nadrozmerného oka.

Päťposchodová knižnica je v srdci Binhai Cultural District v Tianjin. Jej dizajn navrhli holandskí architekti z MVRDV spolu s miestnymi inštitúciami a vysokými školami. Volá sa The Eye of Binhai – teda „Oko Binhaiu“. Má 34,000 metrov štvorcových a viac ako 1,2 milióna kníh! Jej postavenie trvalo iba tri roky. Delí sa na niekoľko zón – na prízemí je čitáreň, v strede je priestor na oddychovanie a najvyššie sú kancelárie, zasadacie miestnosti a miestnosti s počítačmi a audiotechnikou. Jediný problém tejto knižnice je v tom, že si v nej nevieme predstaviť štúdium. Celý čas by sme totiž žasli nad dokonalou architektúrou!

Najpútavejším prvkom sú police siahajúce od podlahy až po strop v nezvyčajných, futuristických tvaroch. Na prvý pohľad sú v nich uskladnené knihy a možno vám napadlo, že je ťažké dostať sa k nim. V skutočnosti sú to však iba obrázky – napodobeniny, ktoré majú pripomínať chrbáty kníh, pričom skutočné knihy sú uskladnené v iných miestnostiach. Na kráse to však hale neuberá, čo poviete?

Tianjin Binhai Library – najštýlovejšia knižnica na svete

Viac info: MVRDV

Zdroj / Najštýlovejšia knižnica na svete – Tianjin Binhai Library: boredpanda

ZDIEĽAJ NA: