TEST: 5 otázok, ktoré vám prezradia či ste kreatívny alebo analytický typ človeka

Neexistuje človek, ktorý by bol čisto kreatívny alebo čisto racionálny. Keďže sme zmesou rôznych vlastnosti a u jedného prevažuje viac iná vlastnosť než ostatné, vznikajú rôzne varianty osobností. Avšak niekedy nás zaujíma či sme viac kreatívna osobnosť alebo analytická. Niekedy môžeme mať pocit, že sa to v nás bije alebo prevláda emócia podľa nálady.

Psychologické výskumy potvrdzujú, že človek má v sebe prítomné obe zložky, a teda aj kreatívnu aj racionálnu(analytickú). Zodpovedajú tomu naše hemisféry v mozgu. Je ale na nás, ktorú z nich viac rozvíjame. Nie je to určené iba našou vôľou (aj keď tá dokáže vývin veľmi ovplyvniť), no predispozície na rozvoj sú nám dané geneticky.

Spoznajte sa – 5 otázok na určenie typu osobnosti:

1. Pozrite sa na tento obrázok. Vidíte na ňom:
A: stôl a za ním 3 ľudí
B: trojuholník a 3 kruhy

2. Pozrite sa na výsledky LOTO a tabuľku výhercov a výherné sumy. Vidíte v nej:
A: veľmi veľa šťastlivcov, ktorí vyhrali peniaze
B: náhodných zopár ľudí, ktorí toľko do tých hier už investovali, že môžu byť radi, že sa im aspoň niečo vrátilo

3. Predstavte si kýbeľ. Skúste vymyslieť čo najviac príkladov, na čo by sa daný predmet dal využiť (pokojne môžu byť aj vtipné varianty). Koľko príkladov ste do 20-tich sekúnd stihli vymyslieť?
A: nad 5
B: do 5

4. Pri riešení problémov/situácii postupujete:
A: premyslím si, ktoré riešenie sa mi pozdáva a ak sa nepodarí, improvizujem ďalej.
B: premyslím si, ktoré riešenie je najefektívnejšie a idem si za tým. Ak sa mi nedarí, som veľmi nespokojný a často vyvedený z miery

5. Výchova vašich detí zahŕňa/bude zahŕňať:
A: snažíte sa ich “prekabátiť”, tak aby ste dosiahli svoj cieľ
B: hlavne príkazy a zákazy, ak neposlúchnu nasledujú tresty

Ak ste odpovedali viac ako 3-krát odpoveď A, ste viac kreatívny človek než analytický (racionálny). Snažíte sa hľadať pozitívnu stránku veci, ktorá prevažuje nad vyhodnotením situácie, čo v konečnom dôsledku môže mať pozitívny dopad. Pozor si dávajte avšak na zasnený pohľad na svet a emotívne rozhodnutia. Pri rozhodnutiach skúste viac analyzovať, pri pekných životných chvíľach popuste uzdu fantázií a užívajte si život plnými dúškami.

Ak ste odpovedali viac ako 3-krát odpoveď B, ste viac analytická osobnosť než kreatívna. Nad situáciou máte nadhľad, snažíte sa si držať odstup tak, aby ste vedeli vždy situáciu objektívne zhodnotiť. Dajte si avšak pozor, aby vám život neprešiel pomedzi prsty bez hlboko prežitých emotívnych chvíľ. Skúste niekedy nepremýšlať až príliš a urobiť niečo, len za to, že na to máte chuť. Samozrejme malo by to byť v hraniciach normy.

Na internete existuje množstvo variánt kreatívnych testov, dokonca testov, ktoré kreativitu i podporujú. Ak máte chuť a čas, odporúčame vám si takéto testy zahrať s vašimi najbližšími. Nielenže strávite pekné chvíle spolu, ale sa i lepšie spoznáte. Pri kreatívnych testoch častokrát odhaľujete vaše vlastné ja, vaše najhlbšie myšlienky a túžby!

Ilustračný obrázok: pexels.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov