Teplo ide od nôh: 5 tipov ako udržať teplo v domácnosti

Stará ľudová múdrosť hovorí: „Teplo ide od nôh.“ A veruže je na nej kopec pravdy. Ak vám bude totiž doma zima na nohy, pocitová teplota v domácnosti sa vám bude zdať byť nižšia. A naopak. Ak budete mať nôžky v teple, hneď vás obleje „teplo domova“. Ako na to? Základom sú nasledujúce tipy.

Nepodceňujte izoláciu podlahy

Pokiaľ bývate v bytovke alebo panelovom dome obklopený inými bytmi, izolácia podlahy vám nemusí robiť až také veľké starosti. No ak ide o prízemný byt, alebo prízemie v rodinnom dome, absencia kvalitnej izolácie bude skutočne citeľná. Oprava už existujúcej izolácia nie je nemožná, aj keď je pomerne náročná. Myslieť na kvalitnú izoláciu je preto najlepšie už pri stavbe nehnuteľnosti, no nie vždy to vieme ovplyvniť a problémy riešime až dodatočne.

Správne vykonaná izolácia podlahy sa skladá z viacerých vrstiev, ktoré sú ukončené tzv. estetickou vrstvou – plávajúcou podlahou, drevenou podlahou, dlažbou, či iným povrchom podľa výberu. Práve od tohto povrchu sa odvíja aj výber jednotlivých izolačných vrstiev. Rovnako sa izolačná vrstva prispôsobuje aj prípadnému podlahovému kúreniu. A práve to je naším ďalším odporúčaním pre nôžky v teple.

Podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie patrí medzi veľkoplošné druhy vykurovania. Tento typ kúrenia vyhrieva celú podlahovú plochu a vďaka tomu prenáša teplo aj do miestnosti. Môže byť založené na teplovodnom, teplovzdušnom alebo elektrickom princípe.

S výberom vhodného druhu podlahového kúrenia pre vašu nehnuteľnosť, s jeho kompletným návrhom aj vyhotovením vám pomôžu odborníci špecializujúci sa na podlahové vykurovanie, napríklad oravská firma, ktoré ponúka svoje služby v rámci celého Slovenska, Renova Install.

Určite neodporúčame vykonávať montáž podlahového kúrenia vo vlastnej réžií bez predchádzajúcich skúseností.

Štýlový koberček

Udržať nohy v teple vám pomôže aj štýlový koberec. No na rozdiel od minulosti, kedy koberce pokrývali celú plochu miestnosti, dnes tvoria skôr len estetický doplnok. Samozrejme, stále si môžete dopriať koberec aj na celú podlahu, no pripravte sa na náročnú údržbu a miestnosť, ktorá pôsobí viac „zaprataným“ dojmom. Kdežto, keď siahnete po menšom štýlovom koberci, ktorý krásne doplní podlahy, môžete získať krásny estetický doplnok.

A ak ho vhodne umiestnite, napríklad ku gauču v obývačke, k posteli, na stred chodby, pripravíte si aj teplý chodníček pre svoje nohy. Nezabudnite ale, že ak je vaša podlaha vybavená podlahovým kúrením, bežným kobercom sa uberiete o jeho výkon. Zvážte preto najskôr, či je vhodné umiestniť vybraný koberec na podlahové kúrenie.

Aj papuče majú svoje opodstatnenie

Papuče sú v mnohých domácnostiach doslova kontroverznou témou a delia ľudí na dva tábory. Kým jeden na ne nedá dopustiť, druhý ich doslova nenávidí. Hoci chôdza naboso je pre nás prirodzená a nohy si pri nej príjemne oddýchnu, v chladným miestnostiach majú papuče svoje opodstatnenie.

Ak je vám doma pravidelne zima, tento doplnok by vám určite nemal chýbať. Siahnuť môžete aj po zaujímavých „ponožkových“ papučiach (hrubé ponožky s protišmykovou podrážkou), ktoré vám dajú pocit chôdze naboso, no zároveň dostatočne udržia nohy v teple.

Nohy pri krbe na radiátore alebo pod dekou

Aj napriek všetkým uvedeným odporúčaniam máte stále pocit studených nôh? V takom prípade nebude chyba v nedostatočne vykúrenej domácnosti, ale skôr vo vašom organizme – pravdepodobne patríte medzi osoby s tzv. syndrómom studených nôh.

Záchranou v takomto prípade môže byť dočasné vyloženie nôh na radiátor, na taburetku ku krbu, či zabalenie sa do deky.

Hoci ceny energií išli za posledné obdobie rapídne hore, uškrtiť si opasok tak, že sedíme doma v zime, je to najhoršie možné riešenie. Omnoho múdrejšie je zamyslieť sa nad tým, kde nám teplo zbytočne uniká a akými malými zmenami vieme zefektívniť teplotné riadenie svojej domácnosti. Veríme, že s našimi tipmi sme vám aspoň trochu pomohli.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov