Televízor nový počítač?

S rýchlym technologickým pokrokom, ktorý sme zažili za posledné roky sa dramatickým spôsobom zmenilo nielen odvetvie počítačov, ale aj televízorov. Tie sa postupne taktiež stali počítačmi s veľkým displejom.  

Televízor bol v minulosti prioritne prístrojom na sledovanie rôznych televíznych staníc s rôznym zameraním.  

Doba sa však posunula ďalej a s ním aj funkcia a využitie televízorov. Množstvo domácností totiž začalo používať televízor ako obrovský počítač a namiesto sledovania televíznych staníc si na ňom púšťajú rôzne streamovacie platformy či YouTube.  

Niektorí ľudia ho dokonca využívajú na pracovné účely ako ďalšiu obrazovku.  

S týmto posunom začalo byť aj čoraz náročnejšie zodpovedanie otázky, ktorý televízor je pre vás vhodný. Nuž, záleží podľa toho, čo na svojom televízore chcete robiť.  

Základné typy televízorov 

V súčasnosti si môžete vybrať hneď z niekoľkých typov televízorov, ktoré sa odlišujú podľa svojej technológie displeja, tvaru či pokročilosti vybavenia a funkčnosti:  

  • LED, OLED, QLED televízory  – V podstate ide o najmodernejšie televízory tejto doby, ktoré zároveň pokrývajú skoro celý trh. Tieto produkty sa od seba líšia kvalitou daného obrazu či tvarom. 
  • LCD televízory – Ide o televízory staršej generácie, ktoré sa v súčasnosti už príliš nepredávajú, no môžete ich stále nájsť v niektorých domácnostiach.  
  • Plazmové televízory  – Najstarším typom televízora, ak nerátame klasické CRT televízory, sú takzvané plazmové, ktoré boli v minulosti pomerne obľúbenou a prepychovou súčasťou domácnosti. Dnes sa už vôbec nepoužívajú.  

Aký je vhodný televízor pre vás?  

Televízory sa okrem vyhotovenia displeja líšia aj vo svojej funkčnosti. Dnes sa môžete v predajniach, akou je napríklad obchod Alza.sk, stretnúť najmä so SMART televízormi, ktoré čoraz viac plnia funkciu skôr počítača ako klasického televízora.  

Ide v súčasnosti o najpokročilejšie televízory, čomu odpovedá aj ich cena, ktorá môže byť aj v rádoch niekoľko tisíc eur.  

Najnovšie smart televízory sú pomerne náročnejšie na ovládanie, a preto sa neodporúčajú starším ľuďom či menej technickým typom.  

Pre týchto ľudí je vhodnou alternatívou aj v súvislosti pomeru cena/výkon klasický televízor, na ktorom si môžete pozrieť obľúbené TV stanice či filmy z rôznych prehrávačov. 

Zdroj obrázka: Said Marroun / Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov