Symboly, ktorým väčšina z vás prikladá veľký význam. Čo o nich viete?

Je smiešne, ako niečo tak malé, a pritom významné môže o našom živote veľa vypovedať. Reč je o prstoch na ruke. Ich význam si uvedomíme až v prípade, keď si vyberáme špeciálny doplnok, ktorým si ich ozdobíme.

Prsteň a vzácne drahé šperky sú našou súčasťou od nepamäti, väčšinou je to charakter a znak bohatstva, ktorý sa prejavoval najmä u vyššie postavených ľudí. Dnes sa ale šperkom môžete ozdobiť takmer všetci, bez ohľadu na vaše postavenie a charakter obľúbených spoločenských šiat. Samozrejme len za predpokladu, že si ho máte za čo kúpiť, poprípade kreatívne vyrobiť.

Svadobné obrúčky

Jedným zo spôsobov, ako sa dostať ku šperku bez toho, aby ste museli investovať do jeho kúpy je nájsť si partnera. Bez tých investícii to asi až tak celkom nepôjde, pretože aj do vzťahu, od ktorého niečo očakávate, musíte aj niečo vložiť, napríklad úprimnú lásku. Tá sa potom spečatí pri všetkým veľmi dobre známom obrade nevyhnutnými svadobnými obrúčkami.

Tento symbol pozná asi väčšina krajín a kultúr a zároveň je to najčastejší dôvod na kúpu prsteňa.

Ako je to s tou symbolikou?

Pre vás môžu byť krásne diamantové náušnice len doplnkom k vášmu celkovému výzoru a oblečeniu. Z pohľadu iných ľudí to však môže o vás vypovedať niečo iné. Ste bohatší ako druhí, alebo sa chcete ukázať. Šperk je v súčasnosti hodnota, ktorá na svojej cene nestráca, teda najmä vtedy, ak je vyrobený z drahých kovov zlata striebra a platiny. Možno aj z minulosti sa k nám preniesli niektoré významy a symboly.

Prsteň je tradičným symbolom nekonečnosti alebo večnosti, transpozícia magického kruhu do reálneho sveta hmotných, funkčných objektov.

V šestnástom storočí bolo zvykom priradiť kruhy v podobe prsteňa ku kvalitám nositeľa:

  • palec pre lekárov
  • ukazovák pre obchodníkov
  • stredný prst pre „hlupákov“ (mentálne chorých)
  • prstenník pre páry
  • malíček pre študentov

Ako je to u nás v súčasnosti, vieme asi všetci veľmi dobre, alebo nie?

Palec-označovaný ako prst vôle. Palec symbolizuje vitalitu a sexualitu. Oddelenie palca od ostatných prstov predstavuje ľudstvo obklopené kozmom. Nosenie prsteňa na palci by malo zdôrazňovať slobodu myslenia a konania.

Ukazovák-prst charakterizujúci autoritu. Reprezentuje naše ego, vodcovské kvality a postavenie alebo postavenie človeka vo svete. Krúžok na ukazováku zdôrazňuje asertivitu a ambíciu a vašu schopnosť myslieť.

Prostredník-identifikačný prst, často spájaný s múdrosťou, zodpovednosťou a našou úlohou v živote.  Je to prst s najväčšou silou a rovnováhou. Nosenie prsteňa na tomto prstenci oznamuje „Ja som“ a riadi spôsob, akým vidíme samých seba, náš potenciál a naše obmedzenia.

Prstenník-prst, ktorý je spojený s náklonnosťou, optimizmom a umeleckým uznaním. Nosený na ľavej strane je  symbolickým spojením so srdcom, a preto sa stal tradičným prstom pre snubné prstene.

Malíček– Vzťah. Prst, ktorý symbolizuje vaše právomoci sebavyjadrenie a komunikáciu. Tento prst vyjadruje aj postoje k osobným a sexuálnym vzťahom. Nosenie prsteňa na tomto prste hovorí ostatným, ako atraktívne sa osoba cíti, a ako dobre vie s vami komunikovať.

Ak vám tento širší zoznam informácií v niečom pomôže, je to len dobre, pretože niekedy je aj malá nevedomosť dôvodom na veľké nedorozumenia.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov