Sviečky, vankúše alebo kvety? 5 tipov na zútulnenie spálne

Keď sa dni skracujú, počasie sa mení na chladné a vianočná atmosféra je ešte týždne ďaleko, chceme vo svojich obydliach čo najviac pohodlia. Spálňa je ideálne miesto na vytvorenie zimného útočiska vo vašom dome alebo byte. Ako si ju zútulniť tak, aby sa v zime stala vašou obľúbenou miestnosťou?

Zdroj: pexels.com/ Tatiana Syrikova

1.   Pridajte textílie

Čo je lepšie, než sa schúliť, keď za oknom fúka vietor a padá sneh? Zima ponúka príležitosť pridať na posteľ niekoľko diek a vankúšov. Ak ste jeden z tých, ktorý v lete používajú len obliečku, nebojte sa ju vymeniť za poriadny hrubý paplón. Najviac izbu zútulníte, ak pridáte deky a vankúše z rôznych materiálov. Nemusíte sa báť kombinovať ani hrubšie a tenšie materiály.

2.   Osvetlenie

Priestor vie výrazne zmeniť osvetlenie, ktoré v ňom je. V zime, kedy sa dni skracujú a vy budete čoraz viac svietiť, to pocítite najviac. Preto by ste si do spálne mali vyberať teplejšie žiarovky. Ak už v spálni máte biele svetlo, nezúfajte a nahraďte ho malou lampou alebo sviečkami.

Pri sviečkach však dbajte na výber bezpečných miest pre ich umiestnenie. Zabránite tak nebezpečným situáciám. Ak ste pri sviečkach bojazliví alebo máte malé dieťa, vybavte si poistenie domácnosti. V prípade nečakaných udalostí, ako sú požiare, vám to môže ušetriť veľa starostí.

Pre sviečky vždy vyberajte rovné povrchy, ktoré sú ďalej od ostatných dekorácií vo vašej spálni. Nemali by ste ich umiestniť na nočné stolíky alebo parapetné dosky. Na týchto miestach by sa od nich mohli ľahko vznietiť rôzne tkaniny.

3.   Teplé farby

V studenej zime sa obklobte teplom aspoň v interiéri. Okrem svetla pridajte teplé tóny aj do miestnosti. Teplé farby zakomponujte napríklad pri vyššie spomenutých vankúšoch a dekách. Ak máte v byte alebo dome priehľadné záclony, vymeňte ich v tomto období za ťažšie pôsobiace látkové závesy.

Tie dodávajú pocit, že aj vaše okná sa zababušili pred studeným počasím. Ideálna na toto obdobie blížiacich sa Vianoc je tmavá zelená. Dbajte však na to aby mala teplý podtón. Inak by sa mohlo stať, že celá izba bude pôsobiť nielen studeno, ale aj tmavo.

Zdroj: pexels.com/ Vlada Karpovich

4.   Vône

Atmosféru skvelo dotvára vôňa, ktorá sa nesie priestorom. Na leto si vyberáme sviežejšie ľahšie vône. Preto ak na zimu chcete priestor zútulniť vymeňte túto vôňu za ťažšiu silnejšiu arómu. Výborné sú napríklad škorica alebo santalové drevo.

Nemusíte sa spoliehať len na sviečky. Alternatívou sú aj difúzery, ktoré budú vôňu distribuovať v pravidelných intervaloch v podobe jemnej pary. Ak ste zástancom prírodných vôní, nakrájajte pomaranče a usušte si ich na radiátore.

5.   Prírodné materiály

Vneste do svojej spálne dotyk prírody. Drevené dekorácie, ktoré zaplnia priestor dodajú vášmu obydliu osobnosť. V zime sú populárne rôzne druhy čečiny. Živá priestor nielen vyplní ale aj rozvonia. Na nočný stolík môžete pridať napríklad vaše obľúbené kvety vo váze.

Ak nemáte čas a priestor meniť rýchlo vädnúce živé kvety, pridajte radšej živé izbové rastliny v črepníkoch. Tie vám pri dobrej starostlivosti budú robiť radosť nielen cez zimu. Alternatívou, ktorá si nevyžaduje žiadnu starostlivosť je v tomto prípade sušená tráva. Umiestnená vo vyššej váze môže byť pri posteli alebo skrini.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov