Tento autistický umelec má jedinečný dar! Spamäti detailne kreslí panorámy miest iba na základe spomienok z pár minútového letu. Toto dokáže málokto!

Talent sa niekedy objaví neočakávaným spôsobom. Je len na nás, či sa necháme týmto talentom zadefinovať. Stephena Wiltshire by ste mohli pokladať za mladého muža trpiaceho autizmom. On je však umelcom – venuje sa kresleniu panorám miest, ktoré videl iba raz, keď ponad ne prelietal v helikoptére. Prelety spája s pešími prehliadkami centra a potom sa pustí do kreslenia. Podľa vedcov mu túto dokonalú pamäť a kreativitu umožňuje atypické prepojenie pravej a ľavej hemisféry mozgu, ktoré je zvyčajné práve u ľudí s autizmom.

Tento talent sa uňho prejavil už v detstve. Lásku ku kresleniu si všimli počas základnej školy. Učitelia ho podporili a jeho kresby posielali do rôznych súťaží. V siedmich rokoch predal svoj prvý obraz a odvtedy ho obdivujú tisíce ľudí na svete. Veľmi rád maľuje New York, pretože je plný detailov, mrakodrapov a života. Jeho sestra Annette sa vyjadrila, že pozorovať Stephena pri kreslení je ako pozerať sa na majstra vo vyšívaní. Koncentrácia by sa dala krájať, no zároveň cíti nadšenie, ktoré bratovi prináša kreslenie. Stephen dodnes komunikuje najmä so svojou najbližšou rodinou a radšej sa venuje umeniu ako sociálnym sietiam či rozhovorom. V tomto prípade platí, že za umelca hovorí jeho dielo.

Stephen Wiltshire – umelec s fotografickou pamäťou

Fotografie © Stephen.Wiltshire

Zdroj / Stephen Wiltshire kreslí panorámy miest: stephenwiltshire | theguardian

ZDIEĽAJ NA: