Ste ekologický? Vaše topánky môžu byť tiež!

Topánky sú prvkom nášho šatníka bez ktorého nevieme fungovať. Chránia naše nohy pred vonkajšími vplyvmi, pred poraneniami a tiež nám zaručujú dobrú stabilitu tela aj na nerovnom teréne.

Nevieme si bez nich už predstaviť život a dokonca ich vytvárame v rôznych zaujímavých prevedeniach, aby sa dali dobre kombinovať a boli pre nás pohodlné. V súčasnosti už vytvárame aj varianty, ktoré sú ohľaduplné k prírode, a tak nám dávajú možnosť rozhodnúť sa pre ekologickú voľbu.

Ekologická obuv je prírode bližšia

Uvedomelé nakupovanie je symbolom toho, že zvolíte kúsok z recyklovaných materiálov, prípadne kúsok, ktorý je vyrábaný lokálne alebo z niektorých zaujímavých surovín. Takáto obuv je zväčša o niečo cenovo drahšia, pretože si výroba samotného materiálu vyžaduje viac zručnosti. Výberom takýchto topánok sa ale môžete presvedčiť, že existujú aj ohľaduplné voľby voči prírode, a že dokonca aj recyklované topánky môžu vyzerať skvelo.

Medzi prvé značky, ktoré prišli s topánkami z recyklovaného materiálu patrí velikán Adidas. Táto značka vyrobila topánky z recyklovaných PET fliaš, a tak dostala túto problematiku blížšie k bežným ľuďom. Existujú aj iné značky, čisto ekologického charakteru ako je napríklad Veja, Good Mood alebo Young Yachter a množstvo ďalších. Tieto značky, ale vyžadujú od zákazníkov vyššiu vstupnú investíciu ako je to napríklad pri komerčnejšej značke Adidas.

Ako nakupovať ekologicky?

Okrem toho, že môžete nakupovať kvalitné tenisky z recyklovaných materiálov, alebo rôznych zaujímavých prírodných materiálov, môžete svoje nakupovanie ovplyvniť aj inak. Za ekologické a uvedomelé nakupovanie sa považuje aj také, ktoré dbá na kvantitu. V súčasnom konzumnom spôsobe života totiž často nakupujeme nad mieru toho čo skutočne potrebujeme. Kupujeme produkty, ktoré nedokážeme vynosiť a hromadíme ich v skriniach, pričom ich takmer v nepoškodenom stave vyhodíme.

Veľký problém, vzhľadom na životné prostredie, predstavuje aj samotná výroba textilu a obuvi. Práve preto vznikajú často malé lokálne firmy, ktoré vyrábajú s ohľadom na životné prostredie z nových inovatívnych materiálov. Ak chcete nakupovať uvedomelejšie nemusíte tak nakupovať len „drahé“ ekologické značky, ale rovnako môžete siahnuť aj po jednom páre neutrálnych, kvalitných topánok, ktoré poriadne vynosíte.

Namiesto troch si kúpte len jedno tričko alebo jedny topánky. Noste ich, kým ich nezoderiete, a až potom si kúpte ďalšie. Takto budete nakupovať nesmierne uvedomelo. Budete premýšľať nad tým, ktorú obuv zvoliť, budete si vážiť každý nákup a zároveň aj značne ušetríte.

Pri ekologických nákupoch je nesmierne dôležité nepodliehať trendom a rovnako nevyhľadávať zľavy. Siahajte po kúskoch, ktoré vám poriadne sadnú na nohu, sú podľa vášho vkusu, a tak máte veľký predpoklad, že ich dostatočne vynosíte. Taký je postup pre ekologický nákup, ktorý je šetrný nielen k životnému prostrediu, ale aj k vašej peňaženke. Dokonca sa vám nesmierne psychicky uľaví, keď sa prestanete naháňať za najnovšími trendami.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov